REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długa nieobecność uzasadnia zwolnienie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Szewczyk

REKLAMA

W razie usprawiedliwionej nieobecności pracownik jest chroniony przed zwolnieniem z pracy tylko przez określony czas. Później pracodawca może rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia.

 

 

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym - bez wypowiedzenia w wyniku przedłużającej się nieobecności pracownika. Jest to możliwe w przypadkach wymienionych w art. 53 par. 1 i 2 kodeksu pracy, czyli w sytuacji nieobecności spowodowanej: chorobą, inną usprawiedliwioną nieobecnością w pracy trwającą dłużej niż jeden miesiąc (np. wynikającą ze sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, z powodu tymczasowego aresztowania), opieką nad dzieckiem lub odosobnieniem ze względu na chorobę zakaźną.

Okresy ochronne

Wymienione wyżej sytuacje są niewątpliwie trudne dla pracownika. Dlatego ustawodawca umożliwił pracodawcy rozwiązanie stosunku pracy dopiero po wyczerpaniu okresów ochronnych. Pracodawca może rozwiązać umowę, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

l dłużej niż trzy miesiące - gdy pracownik był zatrudniony w danym zakładzie pracy krócej niż sześć miesięcy,

REKLAMA

l dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony w danym zakładzie pracy co najmniej sześć miesięcy albo jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (bez względu na długość zatrudnienia).

W innych przypadkach usprawiedliwionej nieobecności okres ochronny wynosi miesiąc. Wyjątek stanowi nieobecność pracownika z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną. W pierwszym przypadku rozwiązanie umowy jest możliwe po wyczerpaniu z tego tytułu okresu zasiłkowego, a w drugim po upływie okresu pobierania wynagrodzenia i zasiłku.

Trzeba podkreślić, że pracodawca może rozwiązać umowę dopiero po upływie wskazanych wyżej okresów ochronnych. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może jednak nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.

Powrót do pracy

Pracownik, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn wymienionych wyżej, może skorzystać z możliwości powrotu do pracy, jeżeli spełni dwa warunki:

l zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyn, które spowodowały rozwiązanie umowy,

l zgłoszenie to nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od rozwiązania umowy.

Jeżeli pracownik spełnia powyższe warunki, pracodawca ma obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika. Obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika nie jest równoznaczny z przywróceniem na poprzednio zajmowane przez niego stanowisko. Istotne jest jednak, by nowe stanowisko odpowiadało kwalifikacjom i umiejętnościom zawodowym pracownika. Pracodawca nie ma również obowiązku podpisania tego samego rodzaju umowy o pracę (np. przed rozwiązaniem pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony, po powrocie można nawiązać z nim stosunek pracy na podstawie umowy na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy). Po powrocie pracownik nie musi być zatrudniony w tym samym wymiarze czasu pracy, jak również nie musi otrzymywać identycznego wynagrodzenia za pracę.

Możliwość zatrudnienia

REKLAMA

Prawo do ponownego zatrudnienia pracownika ma charakter względny. Pracodawca jest bowiem obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, w miarę możliwości, gdy rozporządza wolnym miejscem pracy, do którego objęcia pracownik ma odpowiednie kwalifikacje. Oceniając możliwość ponownego zatrudnienia pracownika, należy uwzględnić zarówno okoliczności dotyczące pracodawcy, jak i tego pracownika (wyrok SN z dnia 12 stycznia 1998 r., sygn. akt I PKN 459/97, OSNP 1998/22/656).

Z kolei pracownik nie może starać się o ponowne zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy, jeżeli przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy nadal trwa (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 kwietnia 1998 r., sygn. akt I PKN 36/98, OSNAPiUS 1999/8/268).

Powyższe oznacza, że sama chęć powrotu do pracy nie wystarcza, jeżeli np. długotrwała choroba, która była powodem rozwiązania umowy o pracę, trwa nadal. W sytuacji, w której pracownik nie dysponuje zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym zdolność do pracy, pracodawca musi odmówić ponownego nawiązania stosunku pracy. Pracownik powinien ponadto pamiętać o wyznaczonym przez ustawodawcę terminie powrotu - po upływie sześciu miesięcy od rozwiązania stosunku pracy pracodawca nie będzie już zobowiązany do jego ponownego zatrudnienia.

Kiedy do sądu pracy

Pracodawca ma obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyn, które spowodowały rozwiązanie umowy o pracę w okresie nie dłuższym niż sześć miesięcy od rozwiązania umowy o pracę. Oczywiście warto, by pracownik przed złożeniem pozwu w sądzie pracy miał pewność, że pracodawca dysponuje wolnymi stanowiskami pracy, zgodnymi z jego kwalifikacjami.

W razie odmowy nawiązania stosunku pracy pracownik może dochodzić swoich uprawnień na drodze postępowania sądowego i domagać się nawiązania stosunku pracy oraz odszkodowania za okres pozostawania bez pracy od chwili zgłoszenia powrotu do pracy (uchwała SN z 10 września 1976 r., sygn. akt I PZP 48/76, OSNCP 1977/4/65). W trakcie procesu pracodawca będzie musiał udowodnić, że odmowa ponownego zatrudnienia pracownika nie była wyrazem jego złej woli, ale została spowodowana brakiem obiektywnych możliwości zatrudnienia. Tak więc w sytuacji, w której pracodawca nie dysponuje odpowiednim miejscem pracy i nie ma możliwości ponownego zatrudnienia pracownika ze względu na trudną sytuację zakładu pracy, zostanie zwolniony z obowiązku ponownego zatrudnienia pracownika.

PRZYKŁAD: OCHRONA PRACOWNIKA NA ZASIŁKU

Jolanta K. zatrudniona na podstawie umowy o pracę przedstawiła zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że przez okres 20 dni musi opiekować się chorą 2-letnią córką. Pracodawca wypłacił jej zasiłek opiekuńczy ale zagroził, że jeśli kolejny raz będzie korzystała ze zwolnienia rozwiąże z nią umowę. Pracownica musi wiedzieć, że rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym - bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności w pracy z powodu opieki nad dzieckiem w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku opiekuńczego. Gdy opieka sprawowana jest nad 2-letnim dzieckiem zasiłek przysługuje przez 60 dni w roku kalendarzowym.

Anna Szewczyk

 


Podstawa prawna

 

Art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA