REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy pracownik wyrządzi szkodę

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

REKLAMA

Pracodawca może domagać się od pracownika odszkodowania w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik swoim zachowaniem spowodował szkodę w mieniu zakładu pracy.
 
Pracownicy wykonując swoją pracę, nawet wówczas gdy bardzo się starają, mogą pracodawcy wyrządzić szkodę. Zasady odpowiedzialności pracownika za działanie lub niepodjęcie stosownego działania w odpowiednim momencie, których skutkiem jest uszczerbek w mieniu pracodawcy, uregulowane zostały przepisami Kodeksu pracy. Pracownik ma obowiązek naprawienia tylko tej szkody, którą wyrządził pracodawcy w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem swoich obowiązków.
Aby pracownika można było pociągnąć do odpowiedzialności, muszą jednocześnie wystąpić 4 elementy:
• szkoda,
• wina pracownika,
• bezprawność zachowania pracownika,
• związek przyczynowy między działaniem lub zaniechaniem pracownika a powstałą szkodą.
Szkoda
Szkoda o charakterze majątkowym to nic innego jak uszczerbek w składnikach majątkowych osoby poszkodowanej, a więc pracodawcy. Przejawia się ona w różnicy między aktualnym stanem majątkowym pracodawcy a tym, jaki posiadałby, gdyby nie doszło do wyrządzenia szkody.
Szkoda może obejmować nie tylko samą faktyczną stratę w mieniu, ale i utracone na skutek tej szkody korzyści.
Przykład
Z powodu zepsutej maszyny zmniejszeniu ulega na pewien okres wielkość produkcji, a tym samym sprzedaży. Szkodą w tym wypadku będzie nie tylko koszt naprawy lub zakupu nowej maszyny, ale i utracone korzyści związane ze zmniejszeniem produkcji, a tym samym zmniejszone zyski ze sprzedaży.

WAŻNE!
Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę. Oznacza to, że pracodawca nie może dochodzić od pracownika utraconych korzyści.
Obowiązkiem pracownika będzie tylko wyrównanie szkody rzeczywistej.
Wysokość szkody ustala się uwzględniając ceny z daty ustalenia odszkodowania, natomiast, w przypadku gdy odszkodowanie przysługuje w walucie obcej – odszkodowanie ustala się według średniego kursu waluty obowiązującego w dniu ustalania odszkodowania (wyroki SN z 24 lutego1989 r., III PRN 1/89, OSP 1990/7/279; z 19 kwietnia 1983 r., IV PR 65/83, OSP 1984/5/103). Jeżeli wyrządzona szkoda będzie obejmować wyroby (produkty) pracodawcy – jej wysokość ustala się według cen hurtowych (wyrok SN z 31 sierpnia 1979 r., IV PR 229/79, OSNC 1980/2/34).

Wina pracownika

Wina pracownika może występować w dwóch postaciach, tj. jako wina umyślna oraz nieumyślna. Z winą umyślną mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik skutki swojego czynu objął bezpośrednim zamiarem wyrządzenia szkody (np. kradzież mienia) lub też przewidując wystąpienie szkody godził się na to.
Wina nieumyślna zaś może przybrać postać lekkomyślności (pracownik zdaje sobie sprawę z możliwości powstania szkody, lecz bezpodstawnie uważa, że jej uniknie) oraz niedbalstwa (pracownik nie przewidział powstania szkody, chociaż mógł i powinien).
Bezprawność działania to niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków przez pracownika. Zgodnie z art. 100 § 1 k.p. pracownik powinien wykonywać pracę sumiennie i starannie z dołożeniem wszelkich starań, zgodnie z posiadanymi siłami i umiejętnościami. Ponadto art. 100 § 2 pkt 4 k.p. nakłada na pracownika obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy i ochrony jego mienia. A zatem obowiązkiem pracownika będzie nie tylko staranne i sumienne wykonywanie obowiązków, ale i poszanowanie mienia pracodawcy, które pozostaje w jego dyspozycji.
Jak podkreśla się w literaturze, nie dojdzie do bezprawności działań, jeżeli pracownik np. nie wykona polecenia sprzecznego z prawem, pracodawca wyraził zgodę na zachowanie pracownika, którego skutkiem było powstanie szkody lub pracownik nie miał możliwości wykonania określonego działania.
Związek przyczynowy
Kolejnym niezbędnym elementem dochodzenia odszkodowania od pracownika jest związek przyczynowy, który musi zachodzić między jego działaniem lub zaniechaniem a powstałą szkodą. W literaturze przedmiotu definiowany jest on jako obiektywna więź między zachowaniem pracownika a uszczerbkiem majątkowym. Kwestie związku przyczynowego uregulowane zostały w art. 115 k.p., w myśl którego pracownik odpowiada tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

WAŻNE!
Okoliczności, które uzasadniają odpowiedzialność danego pracownika lub pracowników, wykazuje pracodawca.
Kiedy pracownik nie ponosi odpowiedzialności
Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za powstałą szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca albo inna osoba przyczyniły się do powstania tej szkody albo jej zwiększenia.
Do osób, które mogą przyczynić się ze strony pracodawcy do powstania szkody, można zaliczyć np. osoby zarządzające lub działające w imieniu pracodawcy.
Pracownik nie ponosi również ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, jak też za szkodę, która wynikła w związku z jego działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka. O dopuszczalnym ryzyku możemy mówić wówczas, gdy powstałej szkody nie można przypisać pracownikowi – np. pracownik, który działając w interesie zakładu pracy, poświęca mniejsze dobro dla ratowania większego, nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie dobra mniejszej wartości (wyrok SN z 8 października 1981 r., IV PR 301/81, OSNC 1982/ 2-3/43).

Szkoda wyrządzona przez kilku pracowników

W razie gdy szkodę wyrządzi kilku pracowników, odpowiedzialność ponosi każdy z nich. Jednak tylko za tę część szkody, którą wyrządził – stosownie do wielkości w jakiej przyczynił się do powstania tej szkody oraz stopnia jego winy. Jeżeli ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody jest niemożliwe, wówczas odpowiadają oni w częściach równych.
Ograniczenia odszkodowania
Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu, w którym została wyrządzona szkoda.
Jeżeli pracownik wyrządził szkodę z winy umyślnej, ma obowiązek naprawienia szkody w pełnej wysokości obejmującej zarówno rzeczywistą stratę, jak i utracone korzyści.
Roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu szkody przez pracownika – jednak nie później niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Natomiast w przypadku szkody wyrządzonej umyślnie do przedawnienia roszczeń dojdzie z upływem 10 lat od wymagalności roszczenia.


Beata Naróg

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA