Wymiar urlopu a wykształcenie pracownika
REKLAMA
Ile wliczamy i za co
Kodeks pracy, zgodnie z art. 155 § 1, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza z tytułu ukończenia:
– zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż trzy lata;
– średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż pięć lat;
– średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – pięć lat;
– średniej szkoły ogólnokształcącej – cztery lata;
– szkoły policealnej – sześć lat;
– szkoły wyższej – osiem lat.
Ważne jest, iż okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym pobierana była nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
Licencjat a ukończenie studiów wyższych
Warunkiem zaliczenia danego okresu nauki w szkole do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, jest ukończenie tej szkoły. Dowodem zaś ukończenia szkoły jest świadectwo lub dyplom wydany zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Wiele osób na rynku pracy legitymuje się tytułem licencjata. Czy dowodzi to, że pracownik z takim tytułem ma skończone studia wyższe? Ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 z późn.zm.) używa określenia „studia wyższe” w odniesieniu do studiów prowadzonych przez uczelnię posiadającą uprawnienia do ich prowadzenia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego – czyli tytułu licencjata, inżyniera, magistra lub tytułu równorzędnego. Absolwenci studiów otrzymują dyplomy państwowe ukończenia studiów wyższych, potwierdzające uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego. Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii – data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja – data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki.
Tak więc absolwent, który otrzymał tytuł licencjata, ukończył szkołę wyższą w rozumieniu art. 155 § 1 pkt 6 k.p. Oznacza to, że z tego tytułu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza mu się okres ośmiu lat.
Podstawa prawna:
- ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.),
- ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 z późn.zm.).
Tadeusz Zawadzki
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.