REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega równoważny system czasu pracy przy dozorze

REKLAMA

Równoważny system czasu pracy polega na przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy pracownika, w stosunku do obowiązujących w podstawowym systemie czasu pracy ośmiu godzin, oraz na zrównoważeniu następnie czasu pracy odpowiednim wymiarem odpoczynku.


Poza typowym równoważnym systemem czasu pracy, który był już opisywany w poprzednim odcinku Akademii, możemy wskazać m.in. równoważny system czasy pracy pracowników zatrudnionych przy dozorze urządzeń lub w częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy.

Zastosowanie szczególnej kategorii równoważnego systemu czasu pracy uzasadnia praca polegająca na dozorze urządzeń lub związana z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy. Należy przy tym odróżnić czynności polegające na dozorze, od częściowego pozostawania w pogotowiu do pracy. Uznaje się, że czynności dozorowania oznaczają ciągły proces świadczenia pracy, podczas gdy częściowe pozostawanie w pogotowiu zakłada okresy nieświadczenia pracy. Dozór został określony jako czuwanie nad pracą urządzeń u pracodawcy. Pozostawanie w pogotowiu do pracy oznacza istnienie okresów oczekiwania na pracę i wykonywania pracy efektywnej. Okres oczekiwania jest wliczany do czasu pracy. Dozór lub częściowe pogotowie do pracy nie powinny być mieszane z wykonywaniem innej pracy.

W opisanych przypadkach zgodnie z art. 136 k.p. może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 16 godzin, w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 miesiąca. W takim systemie pracownikowi przysługuje, bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek przez czas odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od odpoczynku przewidzianego w art. 133 k.p.

W analizowanym systemie czasu pracy nieco odmiennie niż w art. 132 k.p. uregulowano sprawę dobowego odpoczynku, o ile w ogóle można tu jeszcze mówić o odpoczynku dobowym. Okres odpoczynku dla zatrudnionych w tym systemie wynosić ma co najmniej tyle godzin, ile godzin pracownik pracował. Jest więc możliwe, że okres wypoczynku przekroczy granice doby pracowniczej. Może powstać wątpliwość, czy w przypadku, w którym pracownik w dniu, w którym równoważąc czas pracy pracuje krócej, np. 8 godzin, to czy jego gwarancja dobowego odpoczynku także wynosi jedynie 8 godzin. Jednakże taka interpretacja nie jest właściwa. Artykuł 132 k.p. wprowadza minimalny gwarantowany okres dobowego wypoczynku poza sytuacją, w której odpoczynek w takim wymiarze jest niemożliwy z powodu dopuszczalnej przez prawo pracy w wymiarze dłuższym niż 13 godzin. W przypadku gdy praca jest świadczona krócej, odpoczynek powinien być zatem nie krótszy niż 11 godzin na dobę.

Pewne wątpliwości może nasunąć sposób zastosowania do pracowników zatrudnionych w tym systemie przepisów o nieprzerwanym odpoczynku tygodniowym (art. 133 k.p.). W szczególności powstaje pytanie, czy gwarantowany wypoczynek ma wynosić 35 godzin w tym 11 godzin odpoczynku dobowego, czy też 24 godziny oraz okres odpoczynku uzależnionego od ilości przepracowanych godzin poprzedzających. Tyle tylko, że - jak wyżej wskazano - w takim przypadku nie będzie już mowy o odpoczynku dobowym. Biorąc pod uwagę fakt, że art. 133 k.p. w odróżnieniu od art. 132 k.p. nie przewiduje jakichkolwiek odstępstw od określonej w nim reguły zasadna wydaje się wykładnia literalna. Oznacza to, że wymóg z art. 133 k.p. zostanie spełniony o tyle tylko, o ile do niedzieli (lub innego dnia w przypadku dopuszczalności pracy w niedzielę) doliczymy 11 godzin odpoczynku dobowego. Z tego wynika, że co najmniej raz na tydzień, i to w dzień znajdujący się w bezpośrednio poprzedzającą niedzielę lub w inny dzień realizujący zasadę tygodniowego odpoczynku w zamian za niedzielę, pracownik nie może pracować dłużej niż 13 godzin.

Arkadiusz Sobczyk
radca prawny

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA