REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpoznać mobbing

REKLAMA

Mobbing nie musi oznaczać zachowania sprzecznego z prawem. Wystarczy, że będzie to w pewnym sensie zachowanie naganne, niemające uzasadnienia w normach moralnych lub zasadach współżycia społecznego.

 

Rozmowa z Moniką Wacikowską – ekspertem z zakresu prawa pracy, z Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.


Na czym właściwie polega mobbing?

– Mobbing to wszelkiego rodzaju działania i zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na systematycznym i długotrwałym nękaniu go oraz zastraszaniu, które wywołują u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Charakterystyczne jest, że takie działania i zachowania mają na celu poniżenie i ośmieszenie pracownika, izolowanie go od współpracowników lub nawet wyeliminowanie go ze środowiska pracowników.

Mobbingiem może być zatem ciągłe krytykowanie wykonywanej przez pracownika pracy lub jego życia prywatnego, poniżanie go, rozsiewanie ośmieszających go plotek, agresywne reagowanie na jego uwagi, ustne groźby i pogróżki, zmuszanie go do wykonywania prac uwłaczających jego godności osobistej, „bezsensownych” lub przerastających możliwości i kompetencje pracownika. Mobbingiem może być również niedawanie pracownikowi żadnych zadań do wykonania lub po prostu traktowanie go „jak powietrze”.

Trzeba jednak pamiętać, że o mobbingu można mówić dopiero wówczas, gdy opisane zachowania i działania powtarzają się wielokrotnie, przez dłuższy czas. Jednorazowe działania czy zachowania, nawet gdyby mocno zraniły pracownika, nie mogą być zakwalifikowane jako mobbing.

Jakie sytuacje sprzyjają powstawaniu zjawiska mobbingu?
– Wydaje się, że podstawową przyczyną występowania zjawiska mobbingu jest wysoka stopa bezrobocia. W takiej sytuacji pracodawcy w celu motywowania pracowników, stosują często praktykę ich zastraszania. Każde polecenie i uwagę starają się zaopatrzyć w słowa typu „wie pan, ile osób czeka na to, żeby zająć pana stanowisko?”.
Tworzenie takiej atmosfery w pracy powoduje, iż podmiotami stosującymi mobbing stają się również sami pracownicy. Rozpoczyna się swego rodzaju „wyścig szczurów”, w którym konieczne jest wyeliminowanie groźnej konkurencji.

Często mobbingowanie pracowników jest po prostu sposobem na podniesienie własnej wartości w oczach innych lub na ukrycie własnej niekompetencji.

Mobbing w każdej swej odsłonie jest zatem zjawiskiem patologicznym, u podnóża którego leżą złe relacje międzypersonalne.


W jaki sposób zabezpieczyć pracowników przed działaniami mobbingowymi?

– Podmiotem zobowiązanym do przeciwdziałania praktykom mobbingowym jest pracodawca. To do jego zadań należy zatem podejmowanie wszelkich kroków zapobiegającym powstawaniu mobbingu w zakładowym środowisku pracy. Działania takie mogą polegać na jasnym określeniu porządku pracy, w szczególności zasad podległości i współpracy, podejmowania decyzji i rozwiązywania konfliktów oraz określeniu możliwych kar wobec sprawców przemocy psychicznej. Mogą polegać również, co chyba wydaje się najważniejsze, na prowadzeniu akcji uświadamiających pracownikom, czym jest mobbing i jakie niesie ze sobą zagrożenia. Pracodawca może również zobowiązać wszystkich pracowników do zgłaszania wszelkich zauważonych objawów mobbingu. Może także powołać wewnątrzzakładową organizacji pracowniczą, która miałaby zająć się prowadzeniem wszelkiego rodzaju akcji mających na celu zapobieganie mobbingowi (np. tzw. komisji antymobbingowych).


W jaki sposób pracodawca może przeciwdziałać stwierdzonym przypadkom mobbingu?

– Ujawnienie sytuacji mobbingowej powinno skłonić pracodawcę do rozpoczęcia działań mających na celu zażegnanie konfliktu między tzw. mobberem, czyli osobą stosującą mobbing, a jego ofiarą oraz zakończenie procederu mobbingu. Pracodawca może w tym celu skorzystać z pomocy mediatora, np. osoby wyznaczonej spośród pracowników lub nawet spoza zakładu pracy.

Ważne jest również zapewnienie pomocy osobie poszkodowanej na skutek praktyk mobbingowych. W niektórych sytuacjach może to nawet polegać na zapewnieniu pomocy lekarskiej psychologa czy psychiatry, a także pomocy prawnej.

Mobbing, którego sprawcą jest inny pracownik, stanowi naruszenie obowiązku przestrzegania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Dlatego też pracodawca w razie stwierdzenia, że pracownik stosuje mobbing w stosunku do innego pracownika czy pracowników, ma prawo, w zależności od stopnia nasilenia działań mobbingowych, ukarać pracownika karą porządkową, rozwiązać łączący go stosunek pracy za wypowiedzeniem z powodu stosowania praktyk mobbingowych lub nawet rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika – stosowanie mobbingu może być bowiem uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.


Jakie środki ochrony przysługują pracownikowi poddanemu mobbingowi?

– Jak wcześniej wspomniałam, podmiotem zobowiązanym do przeciwdziałania mobbingowi jest pracodawca. Odpowiada o­n nie tylko za czynne znęcanie się psychiczne nad podwładnymi, lecz również za tego typu działania podejmowane przez jakiegokolwiek pracownika w stosunku do innego lub innych pracowników. Pracownik poddany mobbingowi ma zatem prawo żądania od pracodawcy, aby ten podjął stosowne działania mające na celu przerwanie tegoż procederu i zapobieganie mu na przyszłość. Ma również prawo rozwiązać za wypowiedzeniem wiążącą go umowę o pracę i żądać od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić również bez zachowania obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia – brak przeciwdziałania mobbingowi może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracowników.

W sytuacji zaś, gdy mobbing wywołał u pracownika rozstrój zdrowia, ma o­n możliwość dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Należy zwrócić uwagę na to, że zarówno wysokość odszkodowania, jak i zadośćuczynienia nie zostały ograniczone jakąkolwiek kwotą maksymalną.


Czy obowiązek przeciwdziałania mobbingowi dotyczy również pracowników? Jeśli tak, to na czym może polegać i z czego to wynika?

– Jednym z obowiązków pracowniczych jest przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Brak przeciwdziałania ujawnionym praktykom mobbingu, a co za tym idzie, przyzwolenie na nękanie i znęcanie się nad innymi pracownikami, jest zachowaniem godzącym w zasady współżycia społecznego. Oznacza to zatem, że pracownik, oprócz zakazu stosowania mobbingu wobec innych pracowników, ma obowiązek zapobiegania mu, a więc przeciwstawiania się takim działaniom i zachowaniom.

Realizacja tego obowiązku może polegać na powiadamianiu pracodawcy (jako podmiotu odpowiedzialnego za przeciwdziałanie mobbingowi) o stosowanych w zakładzie pracy praktykach mobbingowych, jak również na żądaniu, aby pracodawca podjął odpowiednie kroki.

Pracownik może również próbować załagodzić lub zażegnać konflikt, jaki narósł między mobberem i jego ofiarą.


Rozmawiał Jakub Kaniewski
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA