REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego

REKLAMA

Według przepisów kodeksu pracy obowiązujących od 1 stycznia 2004 r. wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni przy zatrudnieniu co najmniej 10-letnim. Regulacje zawarte w nowych przepisach zastąpiły stosowane wcześniej trzy progi urlopowe.

Przypomnijmy, że do 1 stycznia 2004 r. wymiar urlopu wypoczynkowego wynosił: 18 dni po roku pracy, 20 dni po sześciu latach pracy i 26 dni po dziesięciu latach pracy. Uchwalenie nowych przepisów przez Sejm stanowiło wypełnienie postanowień Dyrektywy 93/104 UE w sprawie niektórych aspektów organizacji czasu pracy.

Trzeba pamiętać, że do okresu zatrudnienia pracownika, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, dolicza się, zgodnie z art. 155 kodeksu pracy, okresy nauki pracownika. I tak, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia na przykład: zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata; średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata, szkoły wyższej - 8 lat.

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Jednocześnie przyjęto, że wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika pełnoetatowego mającego taki sam okres zatrudnienia. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę. Stanowi o tym art. 154 par. 2 kodeksu pracy.

Odpowiada to zasadzie pro rata temporis, zawartej w Dyrektywie 97/81 dotyczącej pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, zgodnie z którą uprawnienia pracowników niepełnoetatowych powinny być ukształtowane proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy.

Jeżeli więc na przykład pracownik zatrudniony na części etatu pracuje codziennie przez 5 dni w tygodniu w krótszym, dobowym wymiarze czasu pracy, to udzielenie mu urlopu w jego dniach pracy (art. 1542 par. 1 kodeksu pracy) odpowiada niejako automatycznie zasadzie pro rata temporis, np. dzień urlopu pracownika zatrudnionego przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie jest równy dniowi urlopu pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, a więc po 8 godzin dziennie.

Jeżeli natomiast pracownik niepełnoetatowy zatrudniany jest w niektóre dni tygodnia przez 8 godzin na dobę, to wprawdzie urlopu udziela się mu również w jego dniach pracy, ale łącznie wymiar tego urlopu powinien być proporcjonalny do wymiaru urlopu pracownika pełnoetatowego, np. urlop pracownika zatrudnianego po 8 godzin dziennie przez 2 dni w tygodniu, a więc w wymiarze 2/5 etatu, będzie wynosił 8 dni pracy przy założeniu, że pracownik ten ma prawo do 20 dni urlopu rocznie.

W podanych wyżej przykładach nie brałem pod uwagę możliwych nieregularności w zakresie kształtowania się dobowych norm czasu pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wówczas przy obliczaniu dni urlopu takiego pracownika należy posłużyć się przelicznikiem godzinowym, zgodnie z art. 1542 kodeksu pracy.

Niepełny dzień urlopu, a więc wynoszący mniej niż 8 godzin (art. 1542 par. 2 kodeksu pracy), należy zaokrąglać w górę do pełnego dnia. Niezależnie od wyniku naliczania dni urlopowych wymiar urlopu pracownika niepełnoetatowego nie może przekroczyć wymiaru wynoszącego odpowiednio 20 lub 26 dni.

prof. Jerzy Wratny
Uniwersytet Rzeszowski
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można dostać nawet kilkaset złotych więcej do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka bierze to teraz pod lupę. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych 30-minutowych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

REKLAMA