Wydłużony urlop macierzyński
REKLAMA
Urlop macierzyński przysługuje w wymiarze:
Przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
Prawo do 20 tygodni ma również pracownica, która wychowuje dziecko przysposobione lub która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (nie dotyczy to rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego).
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie może być krótszy niż 8 tygodni. Oznacza to, że jeżeli dziecko zostanie adoptowane tuż przed ukończeniem wskazanych granic wiekowych, to i tak jedno z rodziców będzie mogło wykorzystać całe 8 tygodni (nawet gdy koniec urlopu będzie przypadać po 7. lub 10. urodzinach).
Przez cały okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ubezpieczonej przysługuje zasiłek macierzyński. Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie urlopów macierzyńskich spowodowała również zmianę w art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267) będącą konsekwencją zmian w kodeksie.
Z dłuższego urlopu macierzyńskiego skorzystają osoby przebywające na takich urlopach w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 19 grudnia.
Dłuższym urlopem macierzyńskim objęte zostały również pracownice, które urodziły dziecko w dniu 1 stycznia 2006 r. lub później, a do dnia wejścia w życie ustawy nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego lub jego części i w dniu wejścia w życie ustawy nie korzystają z tego urlopu ze względu na okoliczności określone w art. 181 k.p. (pobyt dziecka w szpitalu) albo z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego albo wychowawczego.
Ewa Kentner
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.