REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pod czujnym okiem szefa

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kontrola pracowników w miejscu pracy jest, co do zasady, właściwym i dopuszczalnym środkiem prewencyjnym, jednakże powinien być o­n stosowany wyłącznie w granicach dozwolonych przez prawo.
W granicach wyznaczonych przez prawo pracodawca może kontrolować zachowania pracownika w pracy i sposób wykorzystywania przez niego powierzonego mienia.

Pracodawca dokonuje zazwyczaj kontroli w celu ochrony swojego mienia oraz w celu sprawdzenia rzetelności pracownika i prawidłowości wykorzystania przez niego czasu pracy. Aby zapewnić legalność korzystania przez pracowników z oprogramowania, pracodawca monitoruje zakres instalowanego oprogramowania na służbowych komputerach. W celu weryfikacji, czy pracownik wykorzystuje należycie czas pracy na wykonywanie obowiązków służbowych, pracodawca kontroluje czas pracy (długość przebywania w zakładzie pracy), treść poczty elektronicznej, rodzaj odwiedzanych przez pracownika stron internetowych. Pracodawca może też w celu ochrony swojego mienia dokonywać przeszukań pracowników i przeprowadzać kontrole osobiste.

Należy pamiętać, że zakres wszystkich powyższych działań jest ograniczony, a sankcje za przekroczenie granic mogą być dotkliwe dla pracodawcy.

Do najczęstszych sposobów kontroli pracowników przez pracodawcę należą:
• sprawdzanie treści poczty elektronicznej i tradycyjnej,
• wykorzystywanie Internetu i rodzaju odwiedzanych stron,
• ustalanie miejsca pobytu pracownika za pomocą służbowego telefonu komórkowego,
• kontrole osobiste pracownika (przeszukania),
• sprawdzanie stanu trzeźwości pracownika (badanie alkomatem),
• instalowanie kamer w zakładzie pracy,
• badanie wykrywaczem kłamstw.

Ochrona godności i dóbr osobistych pracowników – sankcje za naruszenie

Dobra osobiste każdego człowieka podlegają bezwzględnej ustawowej ochronie. Katalog dóbr osobistych określony jest w art. 23 Kodeksu cywilnego i obejmuje między innymi tajemnicę korespondencji, cześć i wolność człowieka. Nie jest to lista zamknięta, w związku z czym przez pojęcie dóbr osobistych rozumiemy również godność pracownika, która jest najczęściej naruszana przy dokonywaniu kontroli osobistych pracowników. Z kolei tajemnica korespondencji jest najważniejszym dobrem osobistym, które pracodawca może naruszyć w procesie kontrolowania poczty elektronicznej i tradycyjnej pracownika.
Z mocy przepisów Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika (art. 11 k.p.).

Pracownik, którego dobra osobiste zostaną naruszone przez pracodawcę, ma prawo podnosić w stosunku do niego następujące roszczenia:
• zaniechania bezprawnego działania przez pracodawcę,
• usunięcia skutków bezprawnego działania, np. przez złożenie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy pracodawca naruszył godność pracownika przy przeszukaniu lub sprawdzaniu stanu trzeźwości i poniżył go przy innych współpracownikach,
• zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny,
• naprawienia szkody majątkowej, jeżeli wskutek naruszenia dóbr osobistych doszło do powstania szkody w majątku pracownika. Takie sytuacje będą rzadkim wynikiem dokonywania kontroli pracodawcy w miejscu pracy, choć nie można ich wykluczyć.

Warto zwrócić uwagę, że bezprawne działania pracodawcy mogą w rezultacie doprowadzić do naruszenia innych przepisów, np. o dyskryminacji w miejscu pracy.

W sytuacji gdy wskutek kontroli pracowników okaże się, że część pracowników albo jeden pracownik jest kontrolowany znacznie częściej niż inni, i nie ma ku temu obiektywnych przyczyn, może o­n podnieść zarzut dyskryminacji na przykład ze względu na płeć, wyznanie, narodowość lub przynależność związkową. W takim przypadku pracownik ma prawo domagać się na drodze sądowej odszkodowania od pracodawcy w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Skorzystanie przez pracownika z tych uprawnień nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia.

Niezależnie od powyższego pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli naruszenie przez pracodawcę zasad o równym traktowaniu w zatrudnieniu miało charakter ciężkiego naruszenia (art. 55 k.p.). Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu wynika z art. 94 k.p.

Pojawia się pytanie, czy pracownik może w tym samym trybie rozwiązać umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym w sytuacji, gdy wskutek dokonywania bezprawnych kontroli pracownika pracodawca naruszył w sposób ciężki przepisy o ochronie dóbr osobistych. Wydaje się, że tak, skoro art. 11 k.p. nakazuje pracodawcy szanować godność i dobra osobiste pracownika. Moim zdaniem katalog podstawowych obowiązków pracodawcy nie jest wyłącznie ujęty w art. 94 k.p. i należy przyjąć zasadę określoną w art. 11 jako kolejny istotny obowiązek, którego pracodawca musi przestrzegać. Pracownik może się również powołać na inny obowiązek pracodawcy, którym jest wpływanie na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego (art. 94 k.p.). Bezprawne, powtarzające się kontrole pracowników na pewno nie sprzyjają budowaniu takich zasad i również mogą być powodem do rozwiązania przez pracownika umowy o pracę. Rozwiązanie umowy przez pracownika w tym trybie niesie za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Pozytywne i negatywne skutki monitoringu dla pracodawcy

Systematyczne kontrole sposobu wykonywania przez pracowników obowiązków służbowych stały się w obecnych czasach codziennością. W szczególności ma to miejsce w dużych zakładach pracy. Jest to bardzo użyteczne narzędzie dla pracodawców pozwalające im na lepszy dobór kadr i ochronę własnego mienia. Pracownik, uprzedzony o możliwości kontroli, staje się bardziej zdyscyplinowany i trudniej mu zdecydować się na naruszanie ustalonego porządku pracy.

Jednak przekroczenie granic dopuszczalnej kontroli lub korzystanie przez pracodawcę z uprawnień w taki sposób, iż powoduje to dyskryminację w miejscu pracy, może mieć negatywne konsekwencje dla pracodawcy. Pracownik ma bowiem prawo do podnoszenia określonych roszczeń wobec pracodawcy, które mogą mieć poważne konsekwencje finansowe.


Katarzyna Dulewicz
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA