Jakie są przesłanki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika
REKLAMA
Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy zaliczyć wszelkie obowiązki wynikające z ustawy, a więc dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymienione w art. 94 k.p. Z tym że niektóre z tych obowiązków mają charakter tak ogólny, że ich naruszenie nie dostarcza uzasadnienia do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Ponadto za podstawowe są uznawane również obowiązki zagrożone sankcją karną przewidzianą w dziale trzynastym kodeksu, a nadto obowiązki wymienione jako podstawowe w umowie o pracę lub regulaminie pracy albo wynikające z istoty danego stosunku pracy.
Aby pracownik mógł rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia, musi zostać spełniony również drugi z warunków – tzn. naruszenie obowiązków pracowniczych przez pracodawcę musi mieć charakter ciężki, a więc zgodnie z poglądem prezentowanym przez Sąd Najwyższy musi nastąpić z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa (wyrok SN z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/99, OSNP 2001/16/516).
Istotne jest, że winę pracodawcy należy odnosić do samego naruszenia, a nie do jego przyczyn, które mogą mieć charakter niezawiniony. Jeżeli dojdzie do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracodawcę, pracownik taki może domagać się odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Pracownik rozwiązując umowę o pracę bez wypowiedzenia powinien złożyć stosowne oświadczenie na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Arkadiusz Sobczyk
REKLAMA