Praca na roli wlicza się do ogólnego stażu

Okres pracy rolniczej wchodzi do ogólnego stażu pracownika, jeżeli przepisy prawa lub zakładowe postanowienia płacowe wliczają do niego okresy zatrudnienia w innych zakładach pracy.
Wiele uprawnień pracowniczych uzależnionych jest od ogólnego stażu, jakim legitymuje się pracownik. Choć wydawałoby się, że dla stażu istotne znaczenie ma zatrudnienie pracownicze, o jakim mowa w kodeksie pracy, to jednak w grę wchodzić mogą także inne okresy, które na mocy odrębnych ustaw lub przepisów zakładowych wliczane są do stażu pracownika.

Przykładem takiego okresu niezwiązanego z zatrudnieniem pracowniczym jest praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Zasady zaliczania jej do stażu pracownika określa ustawa o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (dalej ustawa).

Zależy od przepisów

O tym, czy praca byłego rolnika może zostać zaliczona do stażu pracowniczego, decydują przepisy, stanowiące o zaliczaniu do stażu okresów pracy w innych zakładach pracy. Przepisami tymi mogą być zarówno ustawy i przepisy wykonawcze, jak również układy zbiorowe pracy oraz zakładowe regulaminy wynagradzania.

Gdy na ich mocy wliczeniu do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, podlegać będą okresy zatrudnienia w innych zakładach pracy, to wśród nich należy uwzględnić także pracę w gospodarstwie rolnym.

Ustawa nie znajdzie zastosowania, gdy w myśl danego przepisu prawa lub postanowienia zakładowego do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia u danego pracodawcy lub w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.

Co podlega zaliczeniu

Ustawa nie zalicza do stażu pracowniczego każdej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, lecz tylko taką, która spełnia określone w niej warunki. Przede wszystkim, aby praca taka była wliczana do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, musi o­na przypadać na okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka.

Ponadto zaliczeniu do stażu pracowniczego podlegają przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem, a także przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

W zakresie niektórych uprawnień pracowniczych, okres pracy rolniczej nie ma znaczenia. W szczególności dotyczy to uprawnień pracowniczych, które zostały powiązane jedynie z okresem zatrudnienia u danego pracodawcy (okres wypowiedzenia, odprawa: pośmiertna, pieniężna z tytułu zwolnień grupowych) lub stażem w danej branży.

Choć pojęcie pracy w gospodarstwie rolnym zostało zrównane z pracą wykonywaną w innych zakładach, to jednak istnieją pewne wyjątki. Nie wlicza się okresów pracy w gospodarstwie rolnym do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok (przykład).

PRZYKŁAD 1
Wymiar urlopu


Pracownik od ukończenia szkoły średniej przez osiem kolejnych lat prowadził własne gospodarstwo rolne. W tym roku wydzierżawił gospodarstwo i podjął pracę w firmie budowlanej. Pracownik, który uprzednio pracował tylko w gospodarstwie rolnym, prawo do urlopu nabywa na zasadach obowiązujących tych, którzy po raz pierwszy podejmują pracę. Natomiast wymiar urlopu zostanie ustalony z uwzględnieniem pracy rolniczej, gdyż przepisy kodeksu pracy nawiązują w tym zakresie do ogólnego stażu pracy, obejmującego także okresy poprzedniego zatrudnienia.

PRZYKŁAD 2
Objęcie gospodarstwa rodziców


Pracownik pracował w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców przez kilka lat po ukończeniu 16 roku życia, a następnie wyjechał na kilkanaście miesięcy za granicę. Po powrocie przejął gospodarstwo rodziców, które prowadził przez cztery następne lata. Przepisy prawa nie wymagają, aby objęcie i prowadzenie gospodarstwa rolnego następowało w okresie, gdy praca jest jeszcze wykonywana w gospodarstwie bądź też bezpośrednio czy też w pewnym okresie po zaprzestaniu jej wykonywania. Konieczne jest jedynie wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a następnie jego formalne objęcie w celu osobistego prowadzenia.

Zaświadczenie lub zeznania

Praca w gospodarstwie musi być przez pracownika udokumentowana w formie przewidzianej w ustawie. Stosowne zaświadczenia wydają urzędy gminy. Na wniosek zainteresowanego obowiązany jest o­n wydać zaświadczenie potwierdzające okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. W przypadku gdy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia, zawiadamia o tym zainteresowanego. W takiej sytuacji jest możliwość udowodnienia okresów pracy rolniczej zeznaniami co najmniej dwóch świadków mieszkujących na terenie, na którym jest położone gospodarstwo.

PRACA W GOSPODARSTWIE PRZED 1983 ROKIEM

Okres pracy w gospodarstwie rolnym przed 1 stycznia 1983 r. wlicza się do stażu pracownika, jeżeli:
pracownik pracował w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 lat,
• gospodarstwo rolne było prowadzone przez rodziców lub teściów,
pracownik przejął gospodarstwo i rozpoczął jego prowadzenie osobiście lub ze współmałżonkiem.

Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. nr 54, poz. 310).

Danuta Klucz
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...