REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się odwołać od wypowiedzenia pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracownik, który nie zgadza się ze złożonym mu wypowiedzeniem umowy o pracę, może odwołać się od niego do sądu pracy. Ma na to 7 dni od otrzymania pisma od pracodawcy.

Wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nie zmienia jednak jego sytuacji. Każde wypowiedzenie, nawet niezgodne z prawem lub nieuzasadnione, jest bowiem skuteczne. Oznacza to, że bez względu na ewentualną wadliwość wypowiedzenia umowa o pracę rozwiąże się w określonym w nim terminie. Dopiero sąd pracy może zdecydować o jego przywróceniu do pracy czy o przyznaniu mu odszkodowania.

Co można kwestionować

Pracownik, składając odwołanie do sądu pracy, może zarzucić pracodawcy, że wypowiedzenie:
• narusza przepisy o wypowiadaniu umów,
• jest nieuzasadnione (tylko w przypadku umów na czas nieokreślony).

Naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów polegać może na przykład na nierespektowaniu terminów i okresów wypowiedzenia, niepouczeniu pracownika o możliwości odwołania się do sądu pracy, nieprzeprowadzeniu konsultacji ze związkami zawodowymi (przy umowie na czas nieokreślony) czy lekceważeniu przez pracodawcę zakazów wypowiedzenia. Wypowiedzenie narusza również wymogi formalne, jeśli nie zostało dokonane w formie pisemnej.

Podnosząc natomiast zarzut, że wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony jest nieuzasadnione, pracownik kwestionuje prawdziwość podanej w piśmie pracodawcy przyczyny.

Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 13 października 1999 r. I PKN 304/99,OSNP 2001/4/118) równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu art. 30 par. 4 k.p. Co więcej, jeżeli wskazana w wypowiedzeniu przyczyna jest pozorna, to równocześnie jest o­no bezzasadne.

Jeśli pracownik zakwestionuje przyczynę wypowiedzenia, jej prawdziwość zweryfikuje sąd. Warto pamiętać, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia zasadności złożonego wypowiedzenia. Potwierdza to wyrok SN z 8 marca 1977 r. (I PRN 17/77, PiZS 1978/5/70), zgodnie z którym w razie sporu co do istnienia przyczyn wypowiedzenia, ciężar dowodu spoczywa na zakładzie pracy, który z tego faktu wywodzi skutki prawne (art. 6 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Decyduje rodzaj umowy

Odwołując się do sądu, pracownik powinien określić swoje żądania. Rodzaj roszczenia, z jakim może wystąpić, zależy od rodzaju wypowiedzianej umowy oraz następstw, jakie to wypowiedzenie wywołało. Najwięcej może żądać pracownik zatrudniony na umowie na czas nieokreślony. Może o­n wystąpić do sądu o:
• uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, jeżeli nie upłynął jeszcze okres wypowiedzenia lub
• przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, jeżeli okres wypowiedzenia już upłynął lub
• odszkodowanie od pracodawcy.

Natomiast tylko o odszkodowanie mogą ubiegać się pracownicy, którym pracodawca wadliwie wypowiedział umowę o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Co do zasady, nie mogą o­ni walczyć w sądzie o przywrócenie do pracy. Chyba że wypowiedzenie umowy na czas określony lub wykonania określonej pracy otrzymała pracownica w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego albo pracownik wychowujący dziecko w okresie korzystania przez niego z urlopu macierzyńskiego (przykład).

Wybór roszczenia

Pracownik, któremu pracodawca wypowiedział umowę na czas nieokreślony, ma prawo do wyboru roszczenia, czyli zdecydowania, czy interesuje go uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy, czy też wystarczy mu odszkodowanie. Sąd – w zasadzie – powinien jego wybór uszanować. Jeśli jednak uzna, że uwzględnienie żądania uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie pracownika do pracy byłoby niemożliwe lub niecelowe, może przyznać pracownikowi odszkodowanie.

Przepisy nie precyzują, kiedy przywrócenie pracownika do pracy jest niemożliwe lub niecelowe. Pewnych wskazówek interpretacyjnych dostarczyć mogą natomiast orzeczenia Sądu Najwyższego. I tak, zdaniem sądu:
• pozostawanie pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym w długotrwałym i głębokim konflikcie z pracodawcą lub osobą zarządzającą zakładem w imieniu pracodawcy uzasadnia ocenę, że przywrócenie go do pracy nie byłoby celowe (art. 45 par. 2 k.p.) – wyrok SN z 19 listopada 1997 r. I PKN 374/97, OSNP 1998/17/508,
• za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 8 k.p.) należy uznać żądanie przywrócenia do pracy ze względu na niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę (art. 38 k.p.), jeżeli pracownik w sposób istotny naruszył obowiązki pracownicze i zachował się wobec pracodawcy wyjątkowo nielojalnie – wyrok SN z 24 marca 2000 r. I PKN 544/99,OSNP 2001/15/481.

Inaczej pracownicy chronieni

Czasami jednak sąd jest związany żądaniem pracownika. Chodzi tu m.in. o:
• kobiety w ciąży i w okresie macierzyństwa (art. 177 k.p.),
• pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.).

Tak więc w przypadku osób szczególnie chronionych przez przepisy prawa pracy przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę sąd pracy powinien zawsze stosować się do zgłoszonych w pozwie roszczeń, chyba że uwzględnienie żądania pracownika przywrócenia do pracy jest niemożliwe z przyczyn określonych w art. 411 k.p. (doszło do upadłości lub likwidacji pracodawcy). W takim przypadku sąd przyzna pracownikowi odszkodowanie.

Jakie odszkodowanie

Wysokość odszkodowania zależy od rodzaju umowy o pracę, jaka została wypowiedziana. I tak:
• za niezgodne z prawem czy nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia,
• za wadliwe wypowiedzenie umowy na okres próbny odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać,
• za wadliwe wypowiedzenie umowy na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowy miały trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

OBOWIĄZEK PRACODAWCY

O możliwości wniesienia odwołania pracownik powinien zostać poinformowany przez pracodawcę, w piśmie wypowiadającym umowę o pracę.

TERMIN

Na złożenie odwołania od wypowiedzenia pracownik ma 7 dni od jego otrzymania.

WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU

W przypadku roszczenia o przywrócenie do pracy wartość przedmiotu sporu wyznacza kwota rocznego wynagrodzenia zwolnionego z pracy pracownika.


Podstawa prawna
• Art. 30, 45- 50 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy sąd może przyznać tylko odszkodowanie
Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę na czas nieokreślony, od której odwołałem się do sądu pracy. Chciałem, aby sąd przywrócił mnie do pracy. Ten jednak przyznał mi tylko odszkodowanie, bo moje stanowisko zostało w międzyczasie zlikwidowane. Czy sąd mógł tak postąpić, mimo że nie występowałem o żadne pieniądze, bo zależało mi na pracy.
Tak
Mimo że co do zasady o wyborze roszczenia decyduje zwolniony pracownik, sąd pracy może nie uwzględnić jego żądania i uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeśli uzna, że byłoby to niemożliwe lub niecelowe. Do takiej sytuacji może dojść np. w sytuacji, gdy doszło do likwidacji stanowiska pracy, na którym był zatrudniony zwolniony pracownik. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1998 r. (I PKN 357/98, OSNP 1999/21/680), zgodnie z którym likwidacja stanowiska radcy prawnego uzasadnia nieuwzględnienie żądania przywrócenia do pracy na to stanowisko. Nie w każdej sytuacji likwidacji stanowiska musi jednak zapaść takie orzeczenie. Likwidacja stanowiska pracy może być bowiem pozorna. Konkretną sytuację ocenia zawsze sąd i to o­n decyduje, czy w danym przypadku przywrócenie pracownika do pracy jest możliwe.


Podstawa prawna
• Art. 45 par. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy przywrócenie to powrót na to samo stanowisko
Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, ale sąd kazał mu przywrócić mnie do pracy. Czy pracodawca powinien mnie zatrudnić na tym samym stanowisku, jakie zajmowałem przed zwolnieniem mnie z pracy?
Tak
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeśli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu. Cytowany art. 45 par. 1 k.p. wyraźnie wskazuje więc, że pracownik powinien zostać przywrócony do pracy na poprzednich warunkach. Co należy przez to rozumieć, wyjaśnia wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 1997 r. (I PKN 326/97, OSNP 1998/15/454), zgodnie z którym przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach oznacza, że pracodawca jest obowiązany zatrudnić pracownika na takim samym stanowisku, jakie zajmował poprzednio, zapewnić mu możliwość wykonywania takiej samej pracy i za wynagrodzeniem zgodnym z obowiązującym u tego pracodawcy regulaminem lub taryfikatorem wynagrodzeń.


Podstawa prawna
• Art. 45 par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Małgorzata Jankowska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA