REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie przerwy w pracy należą się zatrudnionym

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Niektóre z przerw w pracy przysługują wszystkim zatrudnionym, inne zaś związane są z rodzajem pracy lub dotyczą tylko określonych grup pracowników.
Prawo do powszechnej przerwy pracowniczej ustanawia art. 134 kodeksu pracy. Zgodnie z nim, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, ma o­n prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Zatem przerwa ta przysługuje pracownikom, których praca w danej dobie wynosi co najmniej 6 godzin. Nie mają do niej prawa zatrudnieni np. 5 godzin na dobę. Przepisy nie różnicują długości przerwy w zależności od wymiaru dobowego.
Zapewnienie pracownikom 15-minutowej przerwy jest obowiązkiem pracodawcy. Jest o­na elementem dobowego rozkładu czasu pracy i powinna być określona w regulaminie pracy. Prawo do 15­minutowej przerwy przysługuje pracownikowi niezależnie od innych obowiązkowych przerw wliczanych do czasu pracy.

60 minut przerwy
Przerwą pracowniczą o charakterze fakultatywnym jest przerwa 60-minutowa. Zgodnie z art. 141 k.p. pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy nie wliczaną do czasu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Wprowadzenie takiej przerwy zależy od woli pracodawcy lub od stron stosunku pracy. Zgodnie z art. 141 par. 2 k.p., przerwę tę wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Można ją też ustalić w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym lub nie jest obowiązany do wprowadzenia regulaminu pracy.

W przerywanym czasie pracy
Istotą przerywanego czasu pracy jest wprowadzenie nie więcej niż jednej przerwy w pracy w ciągu doby trwającej nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy tej nie wlicza się do czasu pracy, jednak za jej czas przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia przysługującego za czas przestoju.

Praca monotonna
Zgodnie z art. 145 k.p., pracodawca ma obowiązek wprowadzić przerwy wliczane do czasu pracy, jeżeli pracownicy wykonują pracę monotonną lub o ustalonym z góry tempie. Ustawodawca nie określił w k.p. liczby przerw należnych pracownikom wykonującym tego rodzaju pracę, ich długości ani częstotliwości. O liczbie przerw oraz ich długości i częstotliwości powinny rozstrzygać przepisy wewnątrzzakładowe – w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym. Zgodnie z par. 2 art. 145 k.p., wykaz prac monotonnych czy też w ustalonym z góry tempie powinien być ustalony przez pracodawcę po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

W skróconym czasie pracy
System skróconego czasu pracy stosuje się dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia. Jednym ze sposobów skrócenia czasu pracy jest wprowadzenie przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Ustawodawca nie wskazuje, które z prac w firmie są szczególnie uciążliwe lub szczególnie szkodliwe. Wykaz ich ustala pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami (art. 145 par. 2 k.p.).
Stosowanie systemu skróconego czasu pracy oraz sposób skrócenia norm czasu pracy, tzn. ustalenie, czy to będzie wprowadzenie przerw, czy też skrócenie norm czasu pracy poniżej 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień powinno zostać ustalone w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie, w obwieszczeniu pracodawcy lub umowie o pracę.

Na karmienie piersią
Zgodnie z art. 187 k.p., pracownicy karmiącej dziecko piersią, a pracującej więcej niż 6 godzin dziennie przysługują dwie półgodzinne przerwy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw po 45 minut. Jeżeli pracownica pracuje nie więcej niż 6 godzin na dobę przysługuje jej 1 przerwa 30­minutowa. Pracownica zatrudniona poniżej 4 godzin dziennie nie ma prawa do przerwy. Przerwy wliczane są do czasu pracy.
Dla pracowników młodocianych
Kolejnym rodzajem przerwy przewidzianej w k.p. wliczanej do czasu pracy jest przerwa przewidziana w art. 202 k.p. przysługująca pracownikom młodocianym. Prawo do niej związane jest z dobowym wymiarem czasu pracy młodocianego. Wymiar ten uzależniony jest od jego wieku. Młodociany w wieku do 16 lat nie może pracować dłużej niż 6 godzin na dobę. Natomiast młodociany powyżej 16 lat – nie dłużej niż 8 godzin na dobę. Zgodnie z art. 202 par. 3, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić nieprzerwaną 30­minutową przerwę.

Dla osób niepełnosprawnych
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czyli osoby trwale lub okresowo niezdolne do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności niezdolne do pracy (art. 2 pkt 10), ma obowiązek udzielania tym osobom dodatkowych przerw w pracy. Zgodnie z art. 17 ustawy osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Jej czas wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

INNE PRZERWY

Za przerwy powszechnie uznaje się także, mimo iż przepisy tak nie stanowią:
• przestój (art. 81 k.p.),
• zwolnienia w związku z koniecznością odbycia szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237 par. 3 k.p.),
• zwolnienia w związku z badaniem okresowym i kontrolnym badaniem lekarskim (art. 229 par. 3 k.p.).
Przy obsłudze komputera
Szczególnego rodzaju przerwy przysługują zatrudnionym przy obsłudze monitorów ekranowych. Zgodnie z rozporządzeniem MPiPS w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom co najmniej 5­minutową przerwę wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego (przykład).

PRZYKŁAD

Także przerwa 15-minutowa
Operator komputerowy wykorzystuje w każdej godzinie swojej pracy, która cały czas odbywa się przed ekranem monitora, 5 minut przerwy. Operator domaga się od pracodawcy jeszcze 15-minutowej przerwy na zjedzenie posiłku. Pracodawca nie godzi się na to. Nie ma o­n racji, gdyż prawo do 15-minutowej przerwy przysługuje również zatrudnionym na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).
• Rozporządzeniem MPiPS z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).

Czy można udzielić przerwy na początku dniówki
Czy można pracownikom udzielić przerwy na podstawie art. 134 k.p. na początku lub końcu dniówki roboczej, tak aby pracownicy później o 15 minut rozpoczynali pracę lub o 15 minut wcześniej ją kończyli?
Nie
Przerwa ta, chociaż wyraźnie nie określono tego w kodeksie pracy, lecz wynika to z jej istoty, ma charakter wypoczynkowy i powinna być udzielona w czasie godzin pracy. Ponadto z istoty określenia „przerwa” wynika, że przed i po jej zakończeniu praca winna być świadczona. Zatem nie spełniałaby swojej roli przerwa ustalona w sposób przedstawiony w pytaniu, ponadto nie odpowiadałaby o­na pojęciu przerwy.


Czy przerwa ma być w tym samym czasie
Czy 15-minutowa przerwa musi być ustalona dla wszystkich pracowników w zakładzie w tym samym czasie?
Nie
Czas przerwy może, ale nie musi, być ustalony dla wszystkich pracowników w tym samym czasie. Jej czas powinien być określony w stosunku do poszczególnych grup pracowników lub działów w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy. Gdy tego rodzaju akty nie obowiązują w zakładzie pracy, godzinę rozpoczęcia i zakończenia przerwy dla poszczególnych pracowników ustala samodzielnie pracodawca.


Czy przerwy można połączyć
Czy przerwy na karmienie piersią można skumulować i udzielić w taki sposób, aby pracownica korzystała z nich na początku dnia roboczego lub na końcu?
Tak
W praktyce, na wniosek pracownicy, pracodawcy powinni wyrażać zgodę na późniejsze przychodzenie do pracy lub wcześniejsze wychodzenie z pracy przez pracownicę, która jest uprawniona do korzystania z przerw w pracy na karmienie dziecka piersią wliczanych do czasu pracy. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem korzystniejszym dla pracownika, zatem jest dopuszczalne na gruncie przepisów prawa. Jednakże taki sposób udzielania przerw na karmienie piersią może nastąpić tylko na wniosek pracownicy. Tego rodzaju rozwiązanie może być także korzystne dla pracodawcy, bowiem korzystanie z przerw w czasie godzin pracy destabilizuje proces jej wykonywania.


Czy pracownicy mają prawo do innych przerw
Czy pracownicy zatrudnieni w przerywanym czasie pracy mają prawo do innych przerw określonych w przepisach prawa?
Tak
Objęcie określonej grupy pracowników systemem przerywanego czasu pracy oczywiście nie pozbawia ich prawa do korzystania z przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, jeżeli spełniają o­ni kryteria ustawowe do wykorzystywania takich przerw.

Ewa Wronikowska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA