Inna praca musi odpowiadać kwalifikacjom
REKLAMA
Brak surowców, awaria maszyn lub systemu komputerowego mogą okresowo uniemożliwiać pracownikowi świadczenie pracy. Dopóki przeszkoda jest przemijająca, dopóty pracodawca nie staje przed koniecznością zaprzestania działalności i rozwiązania stosunku pracy.
Czym jest przestój
Kodeks pracy nie zawiera definicji przestoju. Ogólnie bywa on określany jako przerwa w wykonywaniu pracy, do której pracownik był gotów, spowodowana zakłóceniami w funkcjonowaniu zakładu pracy.
ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO
Wynagrodzenie gwarancyjne
Wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy ustala się wariantowo. Jeżeli w jego strukturze, zgodnie z tradycyjnym systemem taryfowym, wyodrębniono wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, to ogranicza się ono do stawki godzinowej lub miesięcznej i odnosi się na ogół do wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
Może być praca zastępcza
Przeniesienie do innej pracy w czasie przestoju może nastąpić zarówno przy zatrudnieniu pracownika na okres próbny, czas określony, jak i przy umowie bezterminowej. Nie jest to natomiast możliwe przy umowie zawartej na czas wykonania określonej pracy, co wynika z charakteru takiej umowy. W przeciwieństwie do art. 42 par. 4 k.p., który pozwala pracodawcy powierzyć inną pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie pracy zastępczej w czasie przestoju nie jest ograniczone czasowo. Pracownikowi za wykonanie powierzonej pracy przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia gwarancyjnego. Odstępstwem jest tu sytuacja, kiedy przestój nastąpił z winy pracownika. Wówczas przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.
Odpowiednia praca
Decyzję o przeniesieniu pracownika do innej pracy na czas przestoju podejmuje pracodawca, kierując się własnymi możliwościami i potrzebami. Dla pracownika jest ona wiążąca, choć pracodawca nie może mu powierzyć pracy jakiejkolwiek. Ma być to praca odpowiednia, którą pracownik jest zdolny wykonywać. Powinna więc odpowiadać kwalifikacjom zatrudnionego lub być zbliżona do jego kwalifikacji. Nie ma natomiast wymogu, aby była tego samego rodzaju, może być także inaczej wynagradzana oraz wykonywana w innym miejscu lub czasie.
Danuta Klucz
REKLAMA