REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie roszczenia może mieć ofiara mobbingu

REKLAMA

Głównym celem działania ofiary mobbingu powinno być doprowadzenie do jego zakończenia. Nie zawsze zaprzestanie nękania kończy sprawę. Równie istotne dla pracownika jest dochodzenie od pracodawcy odszkodowań i zadośćuczynienia.

Nad właściwym wykonywaniem obowiązków pracodawcy, w tym walką z mobbingiem, czuwają urzędy państwowe oraz organizacje społeczne.

Gdzie szukać pomocy

Pracownik, który uważa, że w stosunku do niego pracodawca bądź współpracownicy stosują mobbing, może szukać pomocy w Państwowej Inspekcji Pracy. Z roku na rok inspekcja otrzymuje coraz więcej skarg od ofiar mobbingu. Niestety kontrola inspektorów PIP inspirowana skargą pracownika może nie przynieść oczekiwanych efektów. Inspektor, jako osoba z zewnątrz, z reguły nie będzie mógł stwierdzić, czy w stosunku do pracownika faktycznie podejmowane są zabronione działania. Często jednak pojawienie się inspektora PIP jest sygnałem dla pracodawcy, że w jego firmie stosunki między pracownikami nie układają się najlepiej. W takim przypadku pracodawca może podjąć działania, które doprowadzą do zaprzestania działań mobbingowych, od rozmów do zwolnień dyscyplinarnych.

Naturalnym sojusznikiem mobbingowanych pracowników są związki zawodowe. Ich głównym zadaniem jest wymuszanie na pracodawcy przestrzegania praw pracowniczych. Jeżeli interwencje związków nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, to zgłaszane do nich skargi mogą być wykorzystane w sądzie przy dochodzeniu roszczeń od pracodawcy.

Ważną rolę w niesieniu pomocy ofiarom mobbingu odgrywają organizacje stowarzyszenia antymobbingowe. Nękani pracownicy mogą uzyskać w nich pomoc psychologiczną i prawną. W Polsce działa kilka takich stowarzyszeń, które biorą także aktywny udział w procesach sądowych wytaczanych pracodawcom tolerującym mobbing.

Odpowiada pracodawca

Zgodnie z art. 943 par. 1 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Oznacza to, że ponosi o­n prawne konsekwencje mobbingu, który miał miejsce w jego przedsiębiorstwie. Bez znaczenia jest fakt, czy to sam pracodawca osobiście dopuszczał się zabronionych działań w stosunku do pracowników czy tylko tolerował tego typu zachowania wśród zatrudnionych. W konsekwencji pracodawca, który nie podejmuje działań antymobbingowych, musi się liczyć z tym, że w jego firmie to zjawisko może wystąpić. Wiąże się to z roszczeniami o pieniężne zadośćuczynienia i odszkodowania dla ofiar mobbingu. Oczywiście stosowanie w firmie profilaktyki antymobbingowej nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności, jednak minimalizuje możliwość zaistnienia tego zjawiska, a także świadczy na jego korzyść w przypadku ewentualnych procesów.

Jakie zadośćuczynienie

Mobbing z reguły prowadzi do rozstroju zdrowia pracownika, który jest jego ofiarą. W takich przypadkach pracownik może domagać się od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Należy pamiętać, że to pracownik musi udowodnić, że w wyniku działań mobbera stan jego zdrowia uległ pogorszeniu. Oznacza to, że ciężar dowodu w zakresie istnienia związku przyczynowego między stosowaniem mobbingu a powstaniem rozstroju zdrowia oraz rozmiarów doznanej krzywdy spoczywa na pracowniku. W sądzie pracy ofiara mobbingu musi dowieść, że doznała szkody, był w stosunku do niej stosowany mobbing oraz że wystąpił związek przyczynowy między pogorszeniem stanu zdrowia a działaniami mobbera.

Aby udowodnić to przed sądem, nie wystarczą więc same słowa pracownika. Konieczne jest przedstawienie wyników badań, zaświadczeń lekarskich, które potwierdzą powstanie uszczerbku na zdrowiu spowodowanego stosowaniem mobbingu w miejscu pracy. Do tego, żeby negatywne działania podejmowane wobec pracownika zakwalifikować jako mobbing muszą mieć charakter długotrwały. Z reguły wraz z wydłużaniem się okresu, w którym pracownik jest nękany, pogarsza się stan jego zdrowia. Jeżeli więc regularnie monitoruje swój stan zdrowa, korzysta z porad specjalistów, nie będzie miał problemów z dochodzeniem od pracodawcy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Dodatkowym dowodem pogarszającego się stanu zdrowia pracownika są jego nieobecności w pracy usprawiedliwione zwolnieniami chorobowymi.

W przeciwieństwie do roszczeń kierowanych do pracodawcy dopuszczającego się dyskryminacji pracowników, ustawodawca nie ustalił ich dolnej granicy w przypadku mobbingu. Oznacza to, że sąd pracy może przyznać zadośćuczynienie w kwocie niższej, niż wynosi aktualna stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jakie odszkodowanie

Pozew o zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia i inne szkody powstałe w wyniku mobbingu to nie jedyna możliwość do wykorzystania przez mobbingowanego pracownika. Zgodnie z art. 923 par. 4 kodeksu pracy pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania.

Pracownik, który zdecyduje się na rozwiązanie umowy o pracę, niezależnie czy będzie to za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia, powinien na piśmie oświadczyć, że przyczyną zakończenia stosunku pracy było stosowanie w stosunku do niego mobbingu. Oświadczenie pracownika powinno także wskazywać konkretne działania lub zachowania, które jego zdaniem należy zakwalifikować jako przejawy mobbingu. Pracownik będzie mógł dochodzić odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę z powodu stosowania wobec niego mobbingu tylko wtedy, gdy to o­n rozwiąże stosunek pracy. Jeżeli umowa o pracę z pracownikiem, który był ofiarą mobbingu, zostanie rozwiązana przez pracodawcę albo w wyniku porozumienia stron, wówczas nie może być mowy o odszkodowaniu za mobbing. Należy podkreślić, że nie musi dojść do ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy, by można było dochodzić odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę (inaczej niż w sytuacji określonej przez art. 55 par 11 kodeksu pracy).

Ważne!
Mobbingowany pracownik, który uzyskał od pracodawcy zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia, może także dochodzić odszkodowania za szkody poniesione w wyniku rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu. Rozwiązanie umowy w tym trybie pozwala na dochodzenie przez pracownika odszkodowania, którego wysokość nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustawodawca nie określił górnej granicy takiego odszkodowania, zatem pracownik może domagać się od pracodawcy znacznych kwot

STOWARZYSZENIA ANTYMOBBINGOWE

• Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe – Wrocław www.mobbing.most.pl
• Stowarzyszenie Antymobbingowe Barbary Grabowskiej www.mobbing.com.pl
• Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe Osa www.republika.pl/osa_stow/
• Stowarzyszenie Centrum Antymobbingowe w Warszawie www.antymobbing.republika.pl

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy należą się dwa odszkodowania
Pracowałam u pracodawcy, który tolerował fakt stosowania w stosunku do mnie mobbingu. Wiedział, co się dzieje, bo kilkakrotnie prosiłam go o pomoc, mimo to spokojnie patrzył, jak koledzy mnie dręczą. Zwolniłam się z pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy i mam zamiar domagać się odszkodowania w sądzie pracy. Czy mogę domagać się od pracodawcy dwóch odszkodowań, tj. tych, o których mowa w art. 55 par. 11 i 943 par. 4 kodeksu pracy?
Tak
Nie ma przeszkód, by dochodzić jednocześnie odszkodowań z tytułów określonych w przepisach art. 55 par. 11 i art. 943 par. 4 kodeksu pracy. Jednak trzeba udowodnić pracodawcy, że dopuszczając do mobbingu, naruszył ciężko swoje obowiązki. W tym przypadku należy wykazać, że nie podjął o­n żadnych działań z zakresu szeroko rozumianej polityki antymobbingowej. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Jeżeli więc pracodawca wiedział o występującym zjawisku i nie zareagował, łatwo można mu udowodnić ciężkie naruszenie obowiązków, dzięki czemu pracownikowi będzie należało się także odszkodowanie, o którym mowa w art. 55 kodeksu pracy.


Czy w regulaminie pracy można wpisać zakaz mobbingu
Prowadzę małą firmę. Dotychczas nie spotykałem się ze zjawiskiem mobbingu, dobrze traktuję pracowników i dbam o atmosferę w pracy. Chcę się jednak dowiedzieć, czy mogę wpisać do regulaminu pracy zakaz stosowania mobbingu i czy będzie wystarczającym przejawem przeciwdziałania temu zjawisku, do czego zobowiązany jest pracodawca.
Tak
Bardzo często pracodawcy w części regulaminu pracy określającej obowiązki pracowników i pracodawcy wpisują zakaz stosowania mobbingu. Dodatkowo wskazują w treści regulaminu, jakie konkretne działania o charakterze mobbingu są w firmie zakazane. Niewątpliwie takie kroki pracodawcy mogą być uznane za realizację obowiązku przeciwdziałania mobbingowi. Dodatkowo pracodawcy szkolą pracowników, najczęściej korzystając z firm zewnętrznych, na temat mobbingu, sposobów jego rozpoznawania i zagrożeń z nim związanych. Uzupełnieniem profilaktyki antymobbingowej może być także umożliwienie pracownikom kontaktów z pracodawcą z pominięciem drogi służbowej, gdy zauważą niezgodne z prawem zachowania względem siebie bądź innych zatrudnionych. Pracodawca nie musi osobiście rozmawiać z pracownikiem, który ma problem. W wielu firmach wykorzystywana jest do tego celu dająca anonimowość skrzynka e­mail.


Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Tomasz Zalewski

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA