REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie na pół etatu

REKLAMA

Pracodawca nie zawsze chce zatrudniać pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Zatrudnienie w niepełnym wymiarze może być także korzystne dla pracownika, który godzi nową pracę z innym zajęciem.


Niezależnie jednak od tego, po czyjej stronie leży interes, w każdym przypadku, gdy dochodzi do zatrudnienia na część etatu, pracodawca musi pamiętać, że praca w niepełnym wymiarze nie pozbawia uprawnień pracowniczych, a jego samego nie zwalnia z wielu obowiązków względem takiego pracownika.
Większość problemów do rozstrzygnięcia pojawia się już w momencie zawierania umowy o pracę i dotyczy zawarcia w niej stosownych zapisów. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby przy formułowaniu treści umowy o pracę precyzyjnie określić wymiar czasu pracy. Obowiązek ten wynika z art. 29 par. 1 pkt 4 k.p., który wymiar czasu pracy traktuje jako obligatoryjny element każdej umowy o pracę.
Strony mają w zasadzie swobodę w ustaleniu wymiaru czasu pracy. Wyjątek stanowi art. 1867 k.p., na podstawie którego pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie jego wymiaru czasu pracy, jednakże nie niżej niż do połowy pełnego wymiaru czasu pracy. W pozostałym zakresie strony same decydują, jaki będzie obowiązywać wymiar czasu pracy.

Jak określić czas pracy

Także sposób określenia w umowie wymiaru czasu pracy jest w zasadzie dowolny, ale z reguły określa się go ułamkowo (np. 1/2, 1/4 etatu). Gdy już zostanie ustalony konkretny wymiar czasu pracy, pracodawca powinien jednak pamiętać, aby w rozkładzie czasu pracy pracownika zatrudnionego na część etatu jasno określić, w jakich dniach i po ile godzin ma o­n wykonywać pracę.
Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie zwalnia pracodawcy z obowiązku informacyjnego, jaki spoczywa na nim wobec nowego pracownika (art. 29 par. 3 k.p.). Dlatego też, tak jak każdy inny pracownik, tak i zatrudniony w ułamkowej części etatu ma prawo do informacji o warunkach zatrudnienia.

Kiedy godziny nadliczbowe

Kolejny obowiązek pracodawcy wiąże się z rozliczaniem godzin nadliczbowych pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Aby dokonywać tego w sposób prawidłowy, należy zadbać, by już w umowie o pracę znalazł się stosowny zapis.
Chodzi o określenie dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Obowiązek sprecyzowania tej kwestii w umowie wynika z art. 151 par. 5 k.p.
Kodeks pracy nie wprowadza uniwersalnego wzoru omawianego zapisu umowy. Dlatego też może być o­n formułowany różnie. W każdym jednak przypadku winien o­n być na tyle precyzyjny, by nie pozostawiał wątpliwości, co do wynagradzania pracy wykonywanej przez pracownika ponad jego ustalony wymiar czasu pracy.

Wiążą gwarancje płacowe

Zawierając umowę z pracownikiem na część etatu pracodawca musi pamiętać także, by umieścić w niej element płacowy, a nadto określić wynagrodzenie w sposób zgodny z przepisami prawa. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie wymogu wynikającego z art. 292 par. 1 k.p.
Zgodnie z tym przepisem pracodawca jest zobligowany do ustalenia warunków płacowych w sposób nie mniej korzystny niż w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Rzecz jasna uwzględnia się w takim przypadku proporcjonalność wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, stosownie do wymiaru czasu pracy pracownika.
Ponadto pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy korzysta z ustawowej gwarancji minimalnego wynagrodzenia. Jego wysokość należy ustalić w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania w danym miesiącu, biorąc za podstawę kwotę wynagrodzenia minimalnego określonego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z dnia 10 października 2002 r. (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.).
W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika okaże się niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, pracodawca będzie musiał je uzupełnić do tej wysokości w postaci wyrównania.
Ważne!
Wymiar czasu pracy należy precyzyjnie określić w treści umowy o pracę, a w rozkładzie czasu pracy pracownika zatrudnionego na część etatu należy wskazać, w jakich dniach i po ile godzin ma o­n wykonywać pracę

NIEPEŁNY WYMIAR CZASU PRACY

Uprawnienia zatrudnionego:
• pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy korzysta z ustawowej gwarancji minimalnego wynagrodzenia,
• wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy,
• pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może wykonywać pracę w ramach różnych systemów czasu pracy, np.: systemu podstawowego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy, równoważnego czasu pracy, zadaniowego czasu pracy.
Obowiązki pracodawcy:
• praca w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może być powodem dyskryminacji oraz nierównego traktowania w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
• warunki płacowe dla pracownika niepełnoetatowego muszą być ustalone w sposób nie mniej korzystny niż w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, przy uwzględnieniu proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, stosownie do wymiaru czasu pracy,
• nie ma obowiązku zapewniania co najmniej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy jest niższy niż 6 godzin.

Danuta Klucz

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA