Jak można rozstać się z firmą z dnia na dzień

W przypadku gdy pracodawca dopuszcza się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków, pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym.


Pracownik może złożyć pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia w dwóch sytuacjach:
• gdy pracodawca – mimo wydanego orzeczenia lekarskiego o konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy, odpowiedniej ze względu na jego stan zdrowia – nie uczyni tego w wyznaczonym terminie,
• jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Prawo takie przysługuje mu na mocy art. 55 k.p.

Brak przeniesienia

Taka przyczyna rozwiązania stosunku pracy jest rzadko spotykana. Pracodawcy z reguły starają się wypełnić zalecenia lekarskie, choć zdarzają się wyjątki, głównie z powodu zaniedbania. Jeżeli jednak pracodawca w terminie określonym przez lekarza nie zapewni pracownikowi innego miejsca pracy, pracownik może rozwiązać z tego powodu umowę o pracę. Ma o­n prawo do ochrony swojego zdrowia, jak również może się domagać od pracodawcy respektowania zaleceń wydanych przez specjalistów. Należy przy tym zaznaczyć, że określenie inna praca oznacza, że powinno to być zajęcie odpowiednie dla pracownika ze względu na jego stan zdrowia i kwalifikacje. Pracownik może skorzystać ze swego uprawnienia dopiero gdy upłynie termin wskazany w wystawionym przez lekarza orzeczeniu, ale wówczas może rozwiązać mowę w trybie natychmiastowym (przykład).
Jeżeli pracodawca zaproponował pracownikowi nowe, inne stanowisko, a pracownik uznał, że nie jest o­no dla niego odpowiednie, nie może skorzystać z tego trybu rozwiązania umowy. Powinien złożyć wypowiedzenie z zachowaniem ustawowo przewidzianego terminu wypowiedzenia.
Dużo poważniejszą i trudniejszą kwestią jest ustalenie czy i kiedy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Podstawowe obowiązki pracodawcy wymienia art. 94 k.p.

Tylko ciężkie naruszenia

Nie każde naruszenie obowiązków pracowniczych usprawiedliwia zastosowanie tego trybu – musi dotyczyć podstawowych z nich i mieć cechy ciężkiego zawinienia. Chodzi więc o przypadki zawinione umyślnie przez pracodawcę lub świadczące o jego rażącym niedbalstwie. Najczęściej do sporów między pracodawcą i pracownikiem dochodzi na tle nieposzanowania godności osobistej pracownika (np. mobbing) i niewypłacenia mu wynagrodzenia. Są to podstawowe kategorie naruszeń, których dopuszczają się pracodawcy. Inne nadużycia mogą dotyczyć niezapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, stosowania praktyk dyskryminujacych, zakazu zatrudniania kobiet w ciąży w nocy czy prawa pracownika do wypoczynku.
Udowodnienie pracodawcy, że dopuszcza się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków, powoduje w praktyce znaczne trudności. W razie rozbieżności przed sądem ciężar dowodu spoczywa na pracowniku.

Jak rozwiązać umowę

Aby oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy było skuteczne, powinno spełniać wszystkie przewidziane prawem wymogi. Pracownik powinien więc złożyć je pracodawcy na piśmie, wraz z podaniem przyczyny rozwiązania umowy – w tym przypadku wskazania rodzaju naruszenia obowiązku pracodawcy lub kilku, jeżeli tak się stało. Przyczyny powinny być skonkretyzowane wyraźnie, aby można było jasno postawić zarzut pracodawcy. Ma to szczególne znaczenie, gdy któraś ze stron wystąpi do sądu, przed którym może się okazać, że pracownik nie określił wystarczająco precyzyjnie rodzaju zaniedbania pracodawcy.
Poza tym oświadczenie to musi być złożone właściwej osobie – samemu pracodawcy lub osobie przez niego upoważnionej do reprezentowania firmy w sprawach kadrowych. Nie ma przeszkód, aby pracownik przesłał je pocztą, musi jednak pamiętać o użyciu dla celów dowodowych listu poleconego lub za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Pracownik na złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy ma miesiąc od dnia kiedy się dowiedział o zachowaniu pracodawcy będącym podstawą wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy w omawianym trybie powoduje powstanie skutków przewidzianych dla rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę z zachowaniem terminu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługuje odpowiednie odszkodowanie.
Pracodawca, jak w każdym przypadku rozwiązania umowy, zobowiązany jest wydać pracownikowi świadectwo pracy. W dokumencie tym jako tryb rozwiązania umowy wskazuje wypowiedzenie przez pracodawcę z zachowaniem terminów wypowiedzenia.
Jeżeli pracownik miał prawo do innych świadczeń, należy mu je wypłacić, np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Kiedy odszkodowanie

Wysokość odszkodowania określa art. 55 par. 11 k.p. Wchodzi o­no w grę tylko w przypadku rozwiązania umowy z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych, nie dotyczy zaś nieprzeniesienia pracownika na inne stanowisko, zgodnie z orzeczeniem lekarskim.
Odszkodowanie może być wypłacone:
• w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia – gdy umowa była zawarta na czas nieokreślony,
• w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie – jeżeli rozwiązanie dotyczyło umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.
Odmowa wypłaty odszkodowania uprawnia pracownika do wystąpienia z pozwem do sądu.

Skutki nieprawidłowego rozwiązania

Jeżeli pracownik bezzasadnie zastosował omawiany tryb rozwiązania umowy, to ulega o­na rozwiązaniu, a pracodawca ma prawo do żądania od pracownika odszkodowania, ale tylko wtedy, gdy na skutek tego rozwiązania poniósł szkodę. Wysokość odszkodowania ogranicza art. 61 k.p. do wynagrodzenia pracownika za czas wypowiedzenia, a w przypadku umowy na czas określony lub wykonania określonej pracy – za dwa tygodnie. Oznacza to, więc że pracodawcy nie przysługuje roszczenie o naprawienie całej szkody.

PRZYKŁAD
Termin złożenia wypowiedzenia
Pracownik zatrudniony jako magazynier w hurtowni po zakończeniu rehabilitacji wyszedł ze szpitala. Podczas badań kontrolnych dostał orzeczenie lekarskie, z którego wynikała konieczność zmiany dotychczasowego stanowiska pracy. Jako termin ostateczny wskazana została data 10 sierpnia. Z uwagi na to, że pracodawca nie wykonał tego obowiązku, pracownik z dniem 11 sierpnia złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.

ORZECZNICTWO
• Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia.
– wyrok SN z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/99, OSNP z 2001 r. nr 16, poz. 516.
• Odsunięcie pracownika od pracy, jak też zwolnienie go z pełnionej funkcji czy kontrola dokumentacji prowadzonej przez pracownika, nie mogą być zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika uzasadniające zasądzenie odszkodowania z art. 55 par. 11 k.p.
– wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 5 maja 2005 r., III Apa 13/05, Apel. W-wa z 2005 r. nr 4, poz. 19.
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 
Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
 
Czy braki w aktach uzasadniają rozwiązanie umowy
Pracownik uzyskał informację o tym, że pracodawca nie prowadzi systematycznie i rzetelnie dokumentacji pracowniczej. Na tej podstawie rozwiązał z pracodawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia. Czy braki w aktach pracowniczych uzasadniają zastosowanie trybu natychmiastowego rozwiązania umowy?
Nie
Zarzut ten nie powinien stanowić bezpośredniej przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Może o­n zawiadomić o tym właściwe urzędy, np. inspektora pracy. Inspektor jest uprawniony do kontrolowania pracodawcy w tym zakresie i ma możliwość zmuszenia pracodawcy do wypełniania swoich obowiązków. Ponadto konieczne jest, aby pracownik miał dowody na naruszenie przepisów przez pracodawcę, nie może się opierać tylko na niesprawdzonych informacjach, chyba że sam poniósł z tego powodu szkodę. W tej sytuacji rozwiązanie umowy z tego powodu może być uznane jako niewystarczające. Pracodawca może wystąpić do sądu.
 
Czy pracodawca może nie wypłacić odszkodowania
Pracownik przesłał nam listem poleconym pismo informujące o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zawierało głównie zarzuty dotyczące kierownika zmiany. Były to jednak informacje, naszym zdaniem niezasadne, dotyczące negatywnych cech charakteru przełożonego. Pismo nie wskazywało więc na dopuszczenie się jakiegoś naruszenia przepisów. Czy możemy odmówić pracownikowi wypłaty odszkodowania?
Tak
Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania pracownikowi, jeżeli pracownik rozwiązał z nim umowę z powodu ciężkiego naruszenia jego podstawowych obowiązków pracowniczych. Przesłanki te muszą wystąpić łącznie – rozwiązanie umowy i wskazanie konkretnych zarzutów. Jeżeli pracownik złożył pismo, w którym wyraził wolę rozwiązania umowy, ale nie podał wyraźnych przyczyn – trudno uznać takie wypowiedzenie za uzasadnione. Pracodawca ma podstawy do uznania, że odszkodowanie się nie należy. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, po rozstrzygnięcie będą mogły zwrócić się do sądu. Wówczas to pracownik będzie musiał udowodnić swoje twierdzenia. Sąd może uznać, że rozwiązanie umowy nie miało podstaw i nawet – na wniosek pracodawcy – zasądzić odszkodowanie od pracownika.


Podstawa prawna
• Art. 55 par. 11, art. 61, art. 94 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2001 r. nr 124, poz. 1362 z późn. zm.).

Danuta Kośka
Infor.pl
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
15 sie 2024

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem
15 sie 2024

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025
15 sie 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie
15 sie 2024

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?
15 sie 2024

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku
15 sie 2024

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości
15 sie 2024

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?
14 sie 2024

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?
15 sie 2024

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

pokaż więcej
Proszę czekać...