REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewykonywanie poleceń pracodawcy uzasadnia zwolnienie

REKLAMA

Niewykonywanie przez pracownika poleceń pracodawcy może oznaczać ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, co uzasadnia rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia i z jego winy.
Jak wynika z dyspozycji art. 100 par. 1 kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są o­ne sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
Zobowiązanie to dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od sposobu nawiązania stosunku pracy, rodzaju wykonywanej pracy oraz zajmowanych stanowisk. Trzeba dodać, że fakt zajmowania stanowiska kierowniczego – takim jest np. stanowisko głównej księgowej – jest podstawą do stosowania wobec pracownika wyższych wymagań.
Nie ulega wątpliwości, iż naruszenie przez pracownika obowiązków wymienionych w art. 100 k.p., w zależności od okoliczności, może zostać uznane za przyczynę uzasadniającą zastosowanie odpowiedzialności porządkowej (art. 108 k.p.), wypowiedzenie umowy o pracę (art. 45 k.p.) lub rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.).
Najważniejszym obowiązkiem pracownika jest obowiązek sumiennego i starannego wykonywania pracy ustalonego rodzaju. Cecha sumienności odzwierciedla indywidualne nastawienie pracownika do pracy, jego dążenie do wykorzystania swoich kwalifikacji formalnych i materialnych oraz uzdolnień i zaangażowania. Zakres realizacji tej powinności jest różny i zależy od indywidualnych cech pracownika, jego doświadczenia zawodowego, rodzaju wykonywanej pracy oraz przebiegu zatrudnienia.
Z dyspozycji art. 100 k.p. wynika, iż pracownik jest obowiązany stosować się do poleceń pracodawcy, które spełniają łącznie następujące przesłanki:
• dotyczą pracy umówionego rodzaju;
• nie są sprzeczne z przepisami prawa;
• nie pozostają w sprzeczności z treścią umowy o pracę.
Niewykonywanie poleceń pracodawcy w sposób ciężki narusza obowiązki pracownicze. Nie ulega więc wątpliwości, iż pracownik działa wówczas w warunkach winy umyślnej, a swoim zachowaniem wyrządza pracodawcy szkodę. Zatem takie zaniechanie pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.).

PRZYKŁAD

Pracodawca wydawał zatrudnionej przez siebie głównej księgowej polecenia dotyczące realizacji należności prowadzonej przez siebie spółki. Nie były o­ne jednak wykonywane. Zaniechania księgowej doprowadziły do powstania wymagalnych wierzytelności oraz kierowania do jej pracodawcy pism przez firmy windykacyjne oraz wezwań do zapłaty. Pracodawca rozwiązał z księgową umowę o pracę bez wypowiedzenia z jej winy. Nie ulega wątpliwości, iż księgowa działała w warunkach winy umyślnej, a swoim zachowaniem wyrządziła pracodawcy szkodę.

ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

• Utrata zaufania pracodawcy do pracownika zajmującego kierownicze stanowisko uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę, także wtedy, gdy nie można pracownikowi przypisać winy w określonym zachowaniu, jednakże obiektywnie nosi o­no cechy naruszenia obowiązków pracowniczych w zakresie dbałości o dobro lub mienie pracodawcy (art. 100 par. 2 pkt 4 k.p.).
– wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 sierpnia 2000 roku, I PKN 1/00, OSNP 2002/5/112

• Zakres podstawowych obowiązków pracownika związany jest z rodzajem świadczonej pracy (zajmowanym stanowiskiem). Do podstawowych obowiązków pracowniczych o charakterze powszechnym (występujących w każdym stosunku pracy) należą obowiązki wymienione w art. 100 kodeksu pracy.
Do takich – powszechnych i podstawowych – został zakwalifikowany normatywnie obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 par. 2 pkt 4 k.p.). Pracownik nie ma jednak obowiązku przedkładania interesu pracodawcy nad własny. Jednym z kryteriów oceny należytego wykonywania obowiązku dbałości o dobro pracodawcy jest pozycja zawodowa pracownika, usytuowanie zajmowanego przez niego stanowiska w strukturze zakładu.
– wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 roku, I PK 208/04, M.P.Pr.- wkł. 2005/12/1

Wiktor Cajsel
Radca prawny


Wiktor Cajsel

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA