REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto z rodziny i w jakiej wysokości może otrzymać odprawę od pracodawcy

REKLAMA

W przypadku śmierci pracownika, pracodawca ma obowiązek wypłacić członkom najbliższej rodziny zmarłego odprawę pośmiertną. Jej wysokość zależy od stażu zakładowego zmarłego pracownika.
Zakres obowiązku oraz zasady wypłaty odprawy pośmiertnej określa art. 93 kodeksu pracy. Odprawę pośmiertną wypłaca się członkom rodziny pracownika, który zmarł w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po rozwiązaniu stosunku pracy zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Zatem obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej obciąża pracodawcę nie tylko w razie śmierci jego aktualnego pracownika, ale także i w przypadku zgonu byłego pracownika, który po rozwiązaniu stosunku pracy korzystał z zasiłku chorobowego. Stanowi to istotne rozszerzenie zakresu odpowiedzialności pracodawcy (przykład 1).

PRZYKŁAD 1

Mechanik był zatrudniony w spółce. Ponieważ często chorował, pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę z powodu jego nadmiernej absencji chorobowej. Po upływie miesiąca od rozwiązania umowy o pracę mężczyzna doznał zawału serca i zmarł. Jego zgon nastąpił w czasie, gdy nadal korzystał z zasiłku chorobowego. Mechanik był żonaty i bezdzietny. Jego żona zgłosiła się do spółki o wypłatę na jej rzecz odprawy pośmiertnej. Spółka odmówiła jej wypłacenia odprawy, tłumacząc, że zmarły nie był już jej pracownikiem. Żona zmarłego wniosła pozew do sądu pracy, domagając się zasądzenia jej odprawy pośmiertnej. Sąd uwzględnił jej powództwo, gdyż śmierć mężczyzny nastąpiła w warunkach uprawniających do otrzymania odprawy.

Powszechnie przyjmuje się, że obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej spoczywa na pracodawcy w każdym przypadku śmierci pracownika w czasie zatrudnienia oraz w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby (wyjątek dotyczy tylko sytuacji określonej w par. 7 art. 93 k.p.). Zatem obowiązek ten obciążałby pracodawcę także i w sytuacji, gdy śmierć pracownika nastąpiła w wyniku jego winy lub przyczynienia się (np. w razie naruszenia zasad bhp czy zawinionego wypadku drogowego).
Pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej z własnej inicjatywy, czyli nie musi czekać na wniosek osoby uprawnionej. Samodzielnie więc powinien ustalić, komu i w jakiej wysokości odprawa przysługuje. W przeciwnym bowiem razie popada w opóźnienie, co może się wiązać z obowiązkiem wypłaty uprawnionym odsetek ustawowych za opóźnienie, tym bardziej że wymagalność roszczenia o wypłatę odprawy pośmiertnej należy liczyć od dnia śmierci pracownika.

Wysokość odprawy

Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od zakładowego stażu pracy zmarłego pracownika. W myśl bowiem par. 2 art. 93 k.p. jej wysokość jest określona w stosunku do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przy czym pod pojęciem zakładowego stażu pracy należy rozumieć łączny okres pozostawania w stosunku pracy u tego samego pracodawcy. Bez znaczenia jest tu podstawa prawna tego stosunku, nie ma też znaczenia wymiar czasu pracy czy przerwy między kolejnymi okresami zatrudnienia.
Wysokość odprawy pośmiertnej jest równa:
• jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
• trzymiesięcznemu wynagrodzeniu, jeśli był o­n zatrudniony co najmniej 10 lat,
• sześciomiesięcznemu wynagrodzeniu, jeśli był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Zatem zasada jest prosta – im dłużej pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy, tym wyższa będzie odprawa pośmiertna dla członków jego rodziny. Pamiętać jednak należy, że przy obliczaniu stażu pracy zmarłego odpowiednio stosuje się z mocy art. 93 par. 3 k.p. przepis art. 36 par. 11 k.p. Przewiduje o­n, że do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p. (przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Oznacza to, że do okresu zatrudnienia należy doliczyć wcześniejszy okres pracy zmarłego, w sytuacji gdy doszło do przejęcia zakładu pracy lub jego części przez nowego pracodawcę, a także w sytuacjach, gdy w przepisach szczególnych przewidziano, iż nowy pracodawca staje się następcą prawnym poprzednika. Ma to istotne znaczenie praktyczne, gdyż powoduje znaczne wydłużenie okresów zatrudnienia zmarłego, co może wpłynąć na obowiązek wypłaty wyższej odprawy pośmiertnej (przykład 2).

PRZYKŁAD 2

Księgowa była od 1 lutego 1974 r. zatrudniona na podstawie umowy o pracę w przedsiębiorstwie, które zostało przejęte w marcu 2004 r. przez spółkę. Na skutek tego przejęcia księgowa stała się z mocy art. 231 kodeksu pracy pracownikiem tej spółki. W wyniku wypadku w dniu 12 maja 2004 r. kobieta zmarła. Do spółki zgłosił się jej mąż wraz z dwojgiem małoletnich dzieci z wnioskiem o wypłatę odprawy pośmiertnej. Spółka wypłaciła im odprawę w kwocie jednomiesięcznego wynagrodzenia księgowej. Mąż zmarłej, nie godząc się z tym, złożył do sądu pozew. Domagał się odprawy posmiertnej w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia kobiety. Sąd uwzględnił jego powództwo, gdyż do stażu pracy zmarłej należało doliczyć okres jej pracy w przedsiębiorstwie, co łącznie dawało ponad 15 lat zatrudnienia.

Odprawę pośmiertną wypłaca się w częściach równych uprawnionym członkom rodziny zmarłego. Jeżeli jednak uprawniona jest tylko jedna osoba, np. tylko żona zmarłego pracownika, to wówczas odprawę wypłaca się w wysokości połowy kwoty, która wynika ze stażu pracy zmarłego. Gdy pracownik w chwili zgonu zatrudniony był przez różnych pracodawców, wysokość odprawy ustala się oddzielnie u każdego pracodawcy.
Szczegółowe zasady obliczania wysokości odprawy określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy. Przy ustalaniu wysokości odprawy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Kto jest uprawniony

Krąg osób uprawnionych do otrzymania wypłaty odprawy pośmiertnej jest stosunkowo wąski. Zgodnie bowiem z art. 93 par. 4 kodeksu pracy odprawę wypłaca się małżonkowi oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustalenie osób uprawnionych może jednak niekiedy budzić wątpliwości. Jeżeli chodzi o małżonka zmarłego, to podkreślić należy, że zawsze jest o­n uprawniony do otrzymania odprawy, jeżeli tylko pozostawał w związku małżeńskim w chwili śmierci pracownika. Jego prawo do odprawy nie jest więc uzależnione od tego, czy posiada o­n uprawnienia do renty rodzinnej po zmarłym, jak to jest w przypadku innych członków rodziny zmarłego. Pozostali członkowie rodziny (zwykle chodzi o dzieci zmarłego) mają prawo do odprawy pośmiertnej tylko wówczas, gdy spełniają warunki do otrzymania po nim renty rodzinnej. Pracodawca, chcąc to sprawdzić, powinien sięgnąć do przepisów art. 65­74 ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy nie przysługuje

Odprawa pośmiertna nie przysługuje jednak uprawnionym członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z art. 93 par. 2 i 6 k.p. Zatem w tym przypadku pracodawca jest wolny od obowiązku zapłaty odprawy. Jeżeli zaś odszkodowanie to jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie tylko różnicę między tymi świadczeniami (art. 93 par. 7).

Podstawa prawna
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. 1996 r. nr 62, poz. 289).
• Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353).

Ryszard Sadlik
Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA