Odszkodowanie może być w ratach

Klauzule konkurencyjne pozwalają na zapewnienie należytej dbałości o interesy pracodawcy, przy jednoczesnym poszanowaniu interesów pracownika.
Wkodeksie pracy, w art. 1011 par. 1 ustawodawca zawarł definicję legalną zakazu konkurencji. Postanowił, że – w zakresie określonym w odrębnej umowie – pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).
Należy zauważyć, że do zawarcia umowy o zakazie konkurencji, która dla swej ważności i skuteczności powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 1013 k.p.), dojdzie wówczas, gdy strony stosunku pracy postanowią, że wymagać tego będzie ich interes, głównie ekonomiczny.

Zwykła umowa

Powyższą umową można wprowadzać zakaz konkurencji zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Wyróżniamy zatem dwa rodzaje umów – zwykłą umowę o zakazie konkurencji oraz tzw. klauzulę konkurencyjną. Jak stanowi bowiem art. 1012 par. 1 k.p. – art. 1011 par. 1 stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy (...).
Zakaz konkurencji obejmujący okres po ustaniu stosunku pracy aktualizuje się w chwili, gdy pomiędzy stronami umowy o zakazie konkurencji nie istnieje już stosunek pracy.
Ważne!
Klauzulę konkurencyjną stosuje się, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

• Zakaz konkurencji obejmujący okres po ustaniu stosunku pracy aktualizuje się w chwili, gdy pomiędzy stronami umowy o zakazie konkurencji nie istnieje już stosunek pracy.
– uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2006 roku, I PZP 5/05, LEX nr 171730.
• Obowiązek pracodawcy zapłaty odszkodowania z tytułu powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej powstaje w terminach określonych w klauzuli konkurencyjnej, a jeżeli strony nie określiły terminu wypłaty odszkodowania – w okresach miesięcznych (art. 1012 par. 3 k.p.).
– wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2005 roku, II PK 186/04, OSNP 2005/24/391.

Klauzula konkurencyjna

Analizując instytucję klauzuli konkurencyjnej, należy zauważyć, iż są to umowy zastrzegające obowiązek powstrzymania się przez pracownika od prowadzenia działalności konkurencyjnej w ciągu określonego czasu od dnia zaprzestania wykonywania pracy. Zgodnie z dyspozycją art. 1012 par. 1 k.p. klauzulę konkurencyjną stosuje się, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Zatem jest to regulacja wyjątkowa, której nie można stosować do wszystkich pracowników.
Wynika to z faktu, że powszechne, niczym nieograniczone stosowanie klauzul konkurencyjnych także do szeregowych pracowników, przy jednoczesnych ich nie najwyższych zarobkach, a co za tym idzie, bardzo małym odszkodowaniu (25 proc. otrzymywanego wynagrodzenia), spowodowałoby trwałe, często wbrew ich woli, przywiązanie do danego pracodawcy. Ograniczenie kręgu podmiotów uprawnionych do zawierania klauzuli konkurencyjnej jedynie do osób mających dostęp do szczególnie ważnych informacji (np. ze ścisłego grona zarządzającego) jest uzasadnione posiadaniem przez nie najcenniejszych informacji z punktu widzenia działalności gospodarczej pracodawcy oraz możliwością ich wykorzystania w nieuczciwej działalności konkurencyjnej.
Z faktu użycia przez ustawodawcę w art. 1012 k.p. sformułowania, że umowa jest zawierana pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, wynika, że dla swej ważności i skuteczności musi być zawarta w czasie trwania stosunku pracy, będącego podstawą jej nawiązania.

Kiedy zawrzeć umowę

Powstaje więc pytanie – czy można zawrzeć klauzulę konkurencyjną w trakcie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę? Jak się wydaje, nie ma przeszkód dopuszczających taką możliwość. Niedopuszczalne jest tylko zawieranie klauzuli konkurencyjnej po rozwiązaniu stosunku pracy.
Kolejny problem to sprecyzowanie okresu, przez jaki obowiązuje klauzula. Bezsporne jest, że nie może być na czas nieokreślony. Z drugiej jednak strony, kodeks pracy milczy w tej kwestii, pozostawiając to regulacji umownej stron stosunku pracy.
Sądzę, że najwłaściwsze jest przyjęcie za maksymalny dwuletniego okresu obowiązywania omawianej klauzuli. Właśnie taki wymiar czasu, przez który pracownik zobligowany jest do powstrzymywania się od wykonywania działalności konkurencyjnej, pozwala we właściwym stopniu zadbać o interesy pracodawcy, jak również o interesy pracownika. Trzeba pamiętać, że dłuższy okres niewykonywania przez pracownika swojego zawodu może spowodować utratę przez niego niezbędnych kwalifikacji.
Ważne!
Odszkodowanie może być wypłacone jednorazowo albo w miesięcznych ratach. W przypadku sporu co do wysokości należnego odszkodowania, pracownikowi przysługuje roszczenie o jego ustalenie, które należy kierować do sądu pracy

Wysokość odszkodowania

Należy też zauważyć, że jak stanowi art. 1012 par. 2 k.p., zakaz konkurencji (klauzula konkurencyjna) przestaje obowiązywać w przypadku (...) niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Przypomnijmy – art. 1012 par. 3 k.p. stanowi, że odszkodowanie nie może być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Tak więc tylko ustalenie odszkodowania w mniejszej wysokości niż przewiduje kodeks pracy będzie bezwzględnie nieważne (art. 18 k.p. w zw. z art. 1012 par. 3 k.p.).
Odszkodowanie może być skapitalizowane i wypłacone jednorazowo, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby było wypłacane w miesięcznych ratach. W przypadku sporu co do wysokości należnego odszkodowania, pracownikowi przysługuje roszczenie o jego ustalenie, które kierować należy do sądu pracy (art. 1012 par. 3 k.p.). Gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania, to nie dość, że klauzula konkurencyjna przestaje automatycznie obowiązywać, ale poza tym pracownikowi przysługują roszczenia odszkodowawcze z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (art. 471 i nast. kodeksu cywilnego).
Klauzule konkurencyjne mogą i powinny odgrywać niezmiernie ważną rolę we wzajemnych relacjach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Pozwalają bowiem na zapewnienie należytej dbałości o interesy pracodawcy (przedsiębiorcy) z jednoczesnym poszanowaniem interesów pracownika (środki utrzymania) w okresie, w którym niemożliwe jest wykorzystywanie przez niego wiedzy i informacji nabytych podczas trwania stosunku pracy.

Wiktor Cajsel
Infor.pl
Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiecie. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek
18 wrz 2024

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

pokaż więcej
Proszę czekać...