REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie może być w ratach

REKLAMA

Klauzule konkurencyjne pozwalają na zapewnienie należytej dbałości o interesy pracodawcy, przy jednoczesnym poszanowaniu interesów pracownika.
Wkodeksie pracy, w art. 1011 par. 1 ustawodawca zawarł definicję legalną zakazu konkurencji. Postanowił, że – w zakresie określonym w odrębnej umowie – pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).
Należy zauważyć, że do zawarcia umowy o zakazie konkurencji, która dla swej ważności i skuteczności powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 1013 k.p.), dojdzie wówczas, gdy strony stosunku pracy postanowią, że wymagać tego będzie ich interes, głównie ekonomiczny.

Zwykła umowa

Powyższą umową można wprowadzać zakaz konkurencji zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Wyróżniamy zatem dwa rodzaje umów – zwykłą umowę o zakazie konkurencji oraz tzw. klauzulę konkurencyjną. Jak stanowi bowiem art. 1012 par. 1 k.p. – art. 1011 par. 1 stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy (...).
Zakaz konkurencji obejmujący okres po ustaniu stosunku pracy aktualizuje się w chwili, gdy pomiędzy stronami umowy o zakazie konkurencji nie istnieje już stosunek pracy.
Ważne!
Klauzulę konkurencyjną stosuje się, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

• Zakaz konkurencji obejmujący okres po ustaniu stosunku pracy aktualizuje się w chwili, gdy pomiędzy stronami umowy o zakazie konkurencji nie istnieje już stosunek pracy.
– uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2006 roku, I PZP 5/05, LEX nr 171730.
• Obowiązek pracodawcy zapłaty odszkodowania z tytułu powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej powstaje w terminach określonych w klauzuli konkurencyjnej, a jeżeli strony nie określiły terminu wypłaty odszkodowania – w okresach miesięcznych (art. 1012 par. 3 k.p.).
– wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2005 roku, II PK 186/04, OSNP 2005/24/391.

Klauzula konkurencyjna

Analizując instytucję klauzuli konkurencyjnej, należy zauważyć, iż są to umowy zastrzegające obowiązek powstrzymania się przez pracownika od prowadzenia działalności konkurencyjnej w ciągu określonego czasu od dnia zaprzestania wykonywania pracy. Zgodnie z dyspozycją art. 1012 par. 1 k.p. klauzulę konkurencyjną stosuje się, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Zatem jest to regulacja wyjątkowa, której nie można stosować do wszystkich pracowników.
Wynika to z faktu, że powszechne, niczym nieograniczone stosowanie klauzul konkurencyjnych także do szeregowych pracowników, przy jednoczesnych ich nie najwyższych zarobkach, a co za tym idzie, bardzo małym odszkodowaniu (25 proc. otrzymywanego wynagrodzenia), spowodowałoby trwałe, często wbrew ich woli, przywiązanie do danego pracodawcy. Ograniczenie kręgu podmiotów uprawnionych do zawierania klauzuli konkurencyjnej jedynie do osób mających dostęp do szczególnie ważnych informacji (np. ze ścisłego grona zarządzającego) jest uzasadnione posiadaniem przez nie najcenniejszych informacji z punktu widzenia działalności gospodarczej pracodawcy oraz możliwością ich wykorzystania w nieuczciwej działalności konkurencyjnej.
Z faktu użycia przez ustawodawcę w art. 1012 k.p. sformułowania, że umowa jest zawierana pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, wynika, że dla swej ważności i skuteczności musi być zawarta w czasie trwania stosunku pracy, będącego podstawą jej nawiązania.

Kiedy zawrzeć umowę

Powstaje więc pytanie – czy można zawrzeć klauzulę konkurencyjną w trakcie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę? Jak się wydaje, nie ma przeszkód dopuszczających taką możliwość. Niedopuszczalne jest tylko zawieranie klauzuli konkurencyjnej po rozwiązaniu stosunku pracy.
Kolejny problem to sprecyzowanie okresu, przez jaki obowiązuje klauzula. Bezsporne jest, że nie może być na czas nieokreślony. Z drugiej jednak strony, kodeks pracy milczy w tej kwestii, pozostawiając to regulacji umownej stron stosunku pracy.
Sądzę, że najwłaściwsze jest przyjęcie za maksymalny dwuletniego okresu obowiązywania omawianej klauzuli. Właśnie taki wymiar czasu, przez który pracownik zobligowany jest do powstrzymywania się od wykonywania działalności konkurencyjnej, pozwala we właściwym stopniu zadbać o interesy pracodawcy, jak również o interesy pracownika. Trzeba pamiętać, że dłuższy okres niewykonywania przez pracownika swojego zawodu może spowodować utratę przez niego niezbędnych kwalifikacji.
Ważne!
Odszkodowanie może być wypłacone jednorazowo albo w miesięcznych ratach. W przypadku sporu co do wysokości należnego odszkodowania, pracownikowi przysługuje roszczenie o jego ustalenie, które należy kierować do sądu pracy

Wysokość odszkodowania

Należy też zauważyć, że jak stanowi art. 1012 par. 2 k.p., zakaz konkurencji (klauzula konkurencyjna) przestaje obowiązywać w przypadku (...) niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Przypomnijmy – art. 1012 par. 3 k.p. stanowi, że odszkodowanie nie może być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Tak więc tylko ustalenie odszkodowania w mniejszej wysokości niż przewiduje kodeks pracy będzie bezwzględnie nieważne (art. 18 k.p. w zw. z art. 1012 par. 3 k.p.).
Odszkodowanie może być skapitalizowane i wypłacone jednorazowo, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby było wypłacane w miesięcznych ratach. W przypadku sporu co do wysokości należnego odszkodowania, pracownikowi przysługuje roszczenie o jego ustalenie, które kierować należy do sądu pracy (art. 1012 par. 3 k.p.). Gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania, to nie dość, że klauzula konkurencyjna przestaje automatycznie obowiązywać, ale poza tym pracownikowi przysługują roszczenia odszkodowawcze z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (art. 471 i nast. kodeksu cywilnego).
Klauzule konkurencyjne mogą i powinny odgrywać niezmiernie ważną rolę we wzajemnych relacjach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Pozwalają bowiem na zapewnienie należytej dbałości o interesy pracodawcy (przedsiębiorcy) z jednoczesnym poszanowaniem interesów pracownika (środki utrzymania) w okresie, w którym niemożliwe jest wykorzystywanie przez niego wiedzy i informacji nabytych podczas trwania stosunku pracy.

Wiktor Cajsel

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA