Co można zawrzeć w umowie o pracę

Pracodawca i pracownik mogą umieścić w umowie o pracę różnego rodzaju zapisy. Są o­ne jednak z mocy prawa nieważne, jeżeli uszczuplają uprawnienia pracownicze.

Umowa o pracę jest dokumentem stwierdzającym zatrudnienie na warunkach określonych w art. 22 par. 1 kodeksu pracy. Według ustawowej definicji, stanowi o­na zgodne oświadczenie woli stron pracownika i pracodawcy, na mocy którego pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy określonego rodzaju, w wyznaczonym miejscu i czasie na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy za wynagrodzeniem.
Treść umowy nie jest pozostawiona wyłącznie swobodzie stron. Wyróżnia się obligatoryjne i fakultatywne składniki umowy. Pierwsze z nich muszą znaleźć się w umowie, niezależnie od woli stron. Drugie natomiast, zależą od woli stron.

Obowiązkowo lub dobrowolnie

Kodeks pracy wymienia w art. 29 par. 1 elementy, jakie obligatoryjnie należy zamieścić w umowie o pracę. Przepis ten zakreśla jednak tylko minimum informacji, jakie powinny znaleźć się w jej treści. Wynika to z potrzeby uwzględnienia specyfiki i różnorodności prac, których nie da się sprowadzić do wspólnie ustalonych postanowień umowy.
Innymi słowy nie ma prawnych przeszkód, by wprowadzić do umowy dodatkowe elementy, które nie są wprost uregulowane w przepisach prawa pracy, a które dla stron mają istotne znaczenie. O tym, jakiej treści i ile dodatkowych zapisów znajdzie się w umowie, zależy od woli stron. Jedyne ograniczenie to takie, aby były o­ne zgodne z przepisami prawa.

Swoboda jest ograniczona

Strony mają dużą swobodę w rozszerzaniu treści umowy o dodatkowe elementy. Jeżeli więc jest to uzasadnione ich interesem, mogą wprowadzić do niej dodatkowe klauzule lub zastrzeżenia różnej treści. Swoboda stron doznaje jednak pewnych ograniczeń.
Dodatkowe zapisy nie mogą naruszać przepisów prawa albo kłócić się z zasadami prawa pracy lub istotą zatrudnienia pracowniczego. Pracodawca zaś, rozszerzając treść umowy, powinien mieć na uwadze bezwzględny zakaz pogarszania sytuacji pracownika. Wszelkie zapisy, które nie zwiększają uprawnień pracownika, należy więc formułować z dużą ostrożnością.

Dodatkowe klauzule

Dodatkowe klauzule mogą przybierać różną postać. Najczęściej rozszerzają uprawnienia pracownicze, zapewniają np. wyższy wymiar urlopu, stuprocentowe wynagrodzenie za czas choroby, dodatkowe ubezpieczenie, wyższe należności za czas podróży służbowych. Poza tym z umowy o pracę mogą wynikać szczególne uprawnienia, np. prawo do korzystania ze służbowego samochodu lub telefonu komórkowego czy bezpłatnego zakwaterowania. Zapisy tego rodzaju można bez ograniczeń wprowadzać do umowy o pracę.
Strony często wprowadzają do umowy zastrzeżenia dotyczące okresów wypowiedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że w drodze umowy można jedynie wydłużyć ustalone okresy wypowiedzenia.
Do umów okresowych najczęściej wprowadza się klauzule dotyczące wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Chodzi tu oczywiście o umowę zawartą na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. Także i te klauzule nie budzą wątpliwości, gdyż przepisy zezwalają na ich umieszczenie w umowie.

PRZYKŁAD

W umowie o pracę zapisano, że jeżeli pracownik nie stawi się do pracy, załatwia w zastępstwie inną osobę. Jest to postanowienie nieważne, gdyż jedną z cech charakterystycznych zatrudnienia pracowniczego jest osobiste sprawowanie obowiązków. Ewentualna choroba czy inna niedyspozycja zatrudnionego to kłopot pracodawcy. To o­n bowiem ponosi ryzyko swojej działalności i na nim spoczywa obowiazek zapewnienia takiej organizacji pracy, w którą z góry wkalkulowane jest tego rodzaju ryzyko.

ZAPISY W UMOWIE O PRACĘ

Należy umieścić:
• określenie stron, które ją zawierają,
• określenie rodzaju umowy,
• datę jej zawarcia,
• warunki pracy i płacy, w tym w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy.

Nie wolno zamieszczać:
• dotyczących wykonywania pracy nieodpłatnie lub tylko częściowo odpłatnie,
• zobowiązujących pracownika do zapewnienia zastępstwa w razie jego nieobecności w pracy,
• dotyczących rezygnacji przez pracownika ze świadczeń gwarantowanych w razie niewykonywania pracy,
• zezwalających na wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy w trybie innym niż przewidziany w kodeksie pracy, np. bez podania przyczyny,
• uszczuplających uprawnienia pracownicze gwarantowane przepisami prawa pracy, np. ograniczenie prawa do urlopu, niższe wynagrodzenie za pracę nadliczbową.

Danuta Klucz
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...