REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Druga umowa z pracownikiem

REKLAMA

Pracodawca może zawrzeć ze swoim pracownikiem drugą równoległą umowę, zarówno umowę o pracę, jak i cywilnoprawną. Jednak w ramach drugiej umowy można powierzyć pracownikowi tylko wykonywanie pracy lub usług rodzajowo innych niż wynikające z „podstawowej” umowy o pracę.
Decydując się na zaproponowanie pracownikowi podpisania umowy cywilnoprawnej, należy brać pod uwagę sposób wykonywania czynności objętych umową cywilnoprawną. Jeżeli w sposobie wykonywania umówionych zadań nie będą przeważały cechy właściwe stosunkowi pracy, takie jak obowiązek osobistego świadczenia pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę pod jego kierownictwem, istnienie podległości służbowej i podporządkowania pracowniczego (uprawnienia kontrolne i nadzorcze w stosunku do pracownika), a także zmianowość, dyspozycyjność, podporządkowanie organizacyjne i służbowe pracodawcy, wykonywanie poleceń (wyrok SN z 11 września 1997 r., II UKN 232/97, OSNP 1998/13/407), to można rozważyć zaproponowanie umowy cywilnoprawnej.

przykład
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku przedstawiciela handlowego ukończył studia informatyczne. Pracodawca zaproponował mu, aby w ramach umowy o dzieło napisał program komputerowy ułatwiający realizację zamówień w firmie.

Jeżeli jednak w zatrudnieniu „po godzinach” będzie występowała większość (lub wszystkie) z cech stosunku pracy, w takim przypadku pracodawca powinien zaproponować pracownikowi umowę o pracę. Zatrudnienie, w którym występują cechy właściwe stosunkowi pracy bez względu na rodzaj zawartej umowy, będzie zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy (art. 22 § 11 k.p.) W takim przypadku nie sama nazwa zawartej umowy zdecyduje o jej charakterze, a jedynie to, czy występują cechy charakterystyczne dla danego rodzaju umowy (wyrok SN z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 642/98, OSNP 2000/11/417). Skutkiem zawarcia umów cywilnoprawnych, w sytuacji kiedy sposób wykonywania czynności objętych umową wskazuje na występowanie cech stosunku pracy, może być roszczenie osoby zatrudnionej na podstawie takiej umowy o sądowne ustalenie istnienia stosunku pracy wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami (np. urlop wypoczynkowy, świadectwo pracy).

przykład
Pracownik zatrudniony na stanowisku kasjera sprzedawcy w sklepie z artykułami budowlanymi otrzymał od pracodawcy propozycję pracy „po godzinach” na podstawie umowy zlecenia na stanowisku magazyniera. Pracodawca ułożył mu grafik przewidujący pracę zmianową w wyznaczonych godzinach, żądał dyspozycyjności, a także wydawał polecenia służbowe, traktując pracownika identycznie jak do tej pory. Powinna to zatem być umowa o pracę, nie zaś umowa cywilnoprawna.

Rodzaj pracy

Praca powierzona pracownikowi w ramach drugiej równolegle trwającej umowy powinna być rodzajowo inna niż ta, którą pracownik wykonuje „na co dzień” w ramach „podstawowej” umowy (uchwała SN z 12 marca 1969 r, III PZP 1/69, OSNC 1969/11/197). Sprecyzowanie rodzaju pracy umówionej w ramach „dodatkowej” umowy może okazać się w praktyce trudne, w sytuacji gdy w ramach łączącej strony „podstawowej” umowy o pracę pracownik wykonuje kilka rodzajów prac. Domniemuje się w takim przypadku, że strony łączy jeden stosunek pracy (wyrok SN z 14 lutego 2002 r, I PKN 876/00, OSNP 2004/4/60, wyrok SN z 13 marca 1997 r, I PKN 43/97, OSNP 1997/24/494).

przykłady
Pracownikowi zatrudnionemu w dziale IT, do którego obowiązków należą m.in. przeglądy i naprawy sprzętu komputerowego oraz pisanie programów na użytek prowadzonej przez pracodawcę działalności, zaproponowano zawarcie drugiej umowy na przeprowadzenie przeglądu stanu technicznego komputerów w firmie.
***
Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy sprzedawcy, do którego obowiązków należy przywiezienie towaru do klienta i jego sprzedaż (zakończona wystawieniem faktury), otrzymał propozycję podpisania drugiej umowy, w ramach której miałby jedynie wystawiać faktury za sprzedany towar w ramach „podstawowej” umowy.

Jak wskazują powyższe przykłady, pracodawca w błędny sposób określił rodzaj dodatkowej pracy i w konsekwencji może narazić się na zarzut próby obejścia przepisów o pracy w godzinach nadliczbowych.
Czas pracy przy dwóch umowach
Zawierając drugą umowę ze swoim pracownikiem, pracodawca powinien w taki sposób rozłożyć czas pracy w ramach obu umów, aby nie naruszał o­n norm wynikających z przepisów prawa pracy, a w szczególności, aby nie naruszał przewidzianych w Kodeksie pracy norm odpoczynku.

przykłady
Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta do spraw biurowych w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymał propozycję dodatkowego zatrudnienia w swojej firmie poza swoimi godzinami pracy, także w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku magazyniera. Praca po 16 godzin na dobę nie pozwala na spełnienie warunku 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku w danej dobie.
***
Pracownik zatrudniony na pół etatu jako księgowy podpisał ze swoją firmą umowę o pracę na 3/4 etatu na stanowisku specjalisty w dziale handlowym. Takie zatrudnienie nie narusza przepisów o czasie pracy.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się, że druga umowa ze swoim pracownikiem powinna być wyjątkiem od zasady i nie może kolidować z normalnym czasem pracy pracownika (wyrok SN z 8 stycznia 1981 r., II URN 186/80, OSNP 1981/5/22).

Wynagrodzenie

Co do zasady, pracownik otrzyma za wykonanie pracy wynagrodzenie ustalone w umowie. Jednak w sytuacji kiedy z „własnym” pracownikiem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy zawiera się umowę cywilnoprawną na wykonywanie identycznych czynności (praca tego samego rodzaju) jak w ramach umowy o pracę, świadczonych po godzinach pracy za wynagrodzeniem, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia określonego w umowie, ale nie niższego niż określone w przepisach o godzinach nadliczbowych (uchwała SN z 12 kwietnia 1994 r., I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39).

Dodatkowe obowiązki i uprawnienia

Strony związane dwoma równoległymi umowami o pracę powinny pamiętać, że są to dwa odrębne stosunki pracy. Mimo że strony obu umów są takie same, każdą z umów należy oceniać odrębnie. Z każdej umowy osobno wynikają osobne uprawnienia i obowiązki, takie jak np. urlop liczony odrębnie dla każdej z umów, który może zostać wykorzystany przez pracownika niekoniecznie w tym samym czasie, podwójne prawo do odpraw (z wyjątkami określonymi w przepisach szczególnych), oddzielnie obliczony okres wypowiedzenia (w zależności od rodzaju umowy i stażu pracy w danym zakładzie). Na pracodawcy zaś ciążą takie obowiązki m.in. jak dwukrotne szkolenia bhp i dwukrotne skierowanie na badania lekarskie (osobno dla każdej umowy).

Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA