Druga umowa z pracownikiem
REKLAMA
przykład
Jeżeli jednak w zatrudnieniu „po godzinach” będzie występowała większość (lub wszystkie) z cech stosunku pracy, w takim przypadku pracodawca powinien zaproponować pracownikowi umowę o pracę. Zatrudnienie, w którym występują cechy właściwe stosunkowi pracy bez względu na rodzaj zawartej umowy, będzie zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy (art. 22 § 11 k.p.) W takim przypadku nie sama nazwa zawartej umowy zdecyduje o jej charakterze, a jedynie to, czy występują cechy charakterystyczne dla danego rodzaju umowy (wyrok SN z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 642/98, OSNP 2000/11/417). Skutkiem zawarcia umów cywilnoprawnych, w sytuacji kiedy sposób wykonywania czynności objętych umową wskazuje na występowanie cech stosunku pracy, może być roszczenie osoby zatrudnionej na podstawie takiej umowy o sądowne ustalenie istnienia stosunku pracy wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami (np. urlop wypoczynkowy, świadectwo pracy).
przykład
Rodzaj pracy
Praca powierzona pracownikowi w ramach drugiej równolegle trwającej umowy powinna być rodzajowo inna niż ta, którą pracownik wykonuje „na co dzień” w ramach „podstawowej” umowy (uchwała SN z 12 marca 1969 r, III PZP 1/69, OSNC 1969/11/197). Sprecyzowanie rodzaju pracy umówionej w ramach „dodatkowej” umowy może okazać się w praktyce trudne, w sytuacji gdy w ramach łączącej strony „podstawowej” umowy o pracę pracownik wykonuje kilka rodzajów prac. Domniemuje się w takim przypadku, że strony łączy jeden stosunek pracy (wyrok SN z 14 lutego 2002 r, I PKN 876/00, OSNP 2004/4/60, wyrok SN z 13 marca 1997 r, I PKN 43/97, OSNP 1997/24/494).
przykłady
Jak wskazują powyższe przykłady, pracodawca w błędny sposób określił rodzaj dodatkowej pracy i w konsekwencji może narazić się na zarzut próby obejścia przepisów o pracy w godzinach nadliczbowych.
przykłady
Wynagrodzenie
Co do zasady, pracownik otrzyma za wykonanie pracy wynagrodzenie ustalone w umowie. Jednak w sytuacji kiedy z „własnym” pracownikiem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy zawiera się umowę cywilnoprawną na wykonywanie identycznych czynności (praca tego samego rodzaju) jak w ramach umowy o pracę, świadczonych po godzinach pracy za wynagrodzeniem, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia określonego w umowie, ale nie niższego niż określone w przepisach o godzinach nadliczbowych (uchwała SN z 12 kwietnia 1994 r., I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39).
Dodatkowe obowiązki i uprawnienia
Strony związane dwoma równoległymi umowami o pracę powinny pamiętać, że są to dwa odrębne stosunki pracy. Mimo że strony obu umów są takie same, każdą z umów należy oceniać odrębnie. Z każdej umowy osobno wynikają osobne uprawnienia i obowiązki, takie jak np. urlop liczony odrębnie dla każdej z umów, który może zostać wykorzystany przez pracownika niekoniecznie w tym samym czasie, podwójne prawo do odpraw (z wyjątkami określonymi w przepisach szczególnych), oddzielnie obliczony okres wypowiedzenia (w zależności od rodzaju umowy i stażu pracy w danym zakładzie). Na pracodawcy zaś ciążą takie obowiązki m.in. jak dwukrotne szkolenia bhp i dwukrotne skierowanie na badania lekarskie (osobno dla każdej umowy).
Katarzyna Wrońska-Zblewska
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.