REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowę można czasem wcześniej wypowiedzieć

REKLAMA

Do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy strony mogą wprowadzić zapisy umożliwiające pracodawcy rozwiązanie jej za wypowiedzeniem lub przewidujące takie uprawnienie dla obu stron.

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest umową terminową. Strony muszą więc ustalić w niej okres, na jaki została zawarta. Tak więc umowa ta nie może być na czas nieokreślony. Brak terminu powodowałby jej nieważność. Przepisy kodeksu pracy nie przewidują też możliwości jej wcześniejszego rozwiązania w drodze jednostronnej czynności pracodawcy. Co do zasady więc, umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia powinna zawsze trwać przez okres, na jaki strony ją zawarły. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza dla pracodawców zobowiązanych do uiszczania odszkodowania na rzecz byłego pracownika.

Dopuszczalność wypowiedzenia
Strony mogą jednak wprowadzić do umowy zapisy umożliwiające pracodawcy rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem lub przewidujące takie uprawnienie dla obu stron umowy.
Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy, który dopuszcza możliwość zastrzeżenia przy zawieraniu umowy o zakazie konkurencji prawa jej wcześniejszego rozwiązania przez pracodawcę. Nie sprzeciwia się temu bowiem odpowiednio stosowany przepis art. 3531 kodeksu cywilnego wyrażający ogólną zasadę swobody umów. Należy podkreślić, że uregulowanie dotyczące umowy o zakazie konkurencji, jako stosunku zobowiązaniowego, nie jest w kodeksie pracy pełne. Ogranicza się bowiem tylko do określenia przypadków, w których zakaz konkurencji przestaje obowiązywać pracownika. Poza unormowaniem pozostały natomiast m.in. kwestie związane z możliwością wcześniejszego rozwiązania (wypowiedzenia) tej umowy w razie zmiany stosunków bądź umownego odstąpienia od niej. Można zatem w kwestiach nieuregulowanych przepisami kodeksu pracy zastosować przepisy kodeksu cywilnego w takim zakresie, w jakim nie są o­ne sprzeczne z zasadami prawa pracy. Jeśli więc strony przewidziały możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji, to mogą z niej skutecznie skorzystać.

Przesłanki rozwiązania
Strony mogą w umowie o zakazie konkurencji z góry postanowić, iż zwolnienie pracownika z zakazu konkurencji, spowodowane ustaniem przyczyn uzasadniających taki zakaz, wywoła skutek w postaci wygaśnięcia umowy. Mogą również do umowy o zakazie konkurencji wprowadzać postanowienia dopuszczające wcześniejsze jej rozwiązanie za wypowiedzeniem pracodawcy. W takim jednak przypadku zapis o wypowiedzeniu umowy przez pracodawcę będzie dopuszczalny, pod warunkiem że w umowie zostaną wskazane okoliczności stanowiące niezbędną przesłankę i warunek tego wypowiedzenia. Takie zastrzeżenie wykluczy bowiem ryzyko swobodnego, dokonanego tylko z woli pracodawcy, rozwiązania umowy. Ponadto zapewni pracownikowi względną stabilizację, wyrażającą się w tym, że skrócenia czasu obowiązywania umowy o zakazie konkurencji będzie mógł się spodziewać tylko w przypadkach wystąpienia ściśle określonych sytuacji, które zostały wcześniej przewidziane w umowie (przykład).

Porozumienie lub aneks
Jeśli strony przy zawieraniu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia nie wprowadziły do niej zapisu dopuszczającego wcześniejsze jej wypowiedzenie, to mogą to uczynić również i później, czyli w czasie trwania umowy o zakazie konkurencji w drodze zgodnych ustaleń (odrębnego porozumienia lub aneksu do zawartej już umowy). Pracodawca nie może natomiast w tym zakresie posłużyć się instytucją wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 k.p.), gdyż nie ma o­na zastosowania do umowy o zakazie konkurencji.

Inne sposoby
Oprócz możliwości wprowadzenia do umowy o zakazie konkurencji zapisu uprawniającego jej wypowiedzenie, dopuszczalne jest także zawarcie w niej zapisów uprawniających pracodawcę do jednostronnego odstąpienia od umowy ze skutkiem natychmiastowym. Umowne prawo odstąpienia zostało uregulowane w art. 395 k.c. Według tego przepisu można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonuje się przez oświadczenia złożone drugiej stronie.
Strony mogą też zawrzeć porozumienie, na mocy którego ustalą, że od konkretnej daty umowa o zakazie konkurencji straci moc. Nadto dopuszczalne jest wprowadzenie do umowy o zakazie konkurencji warunku rozwiązującego tę umowę (art. 89 k.c.). Warunkiem takim może być np. naruszenie przez byłego pracownika zakazu konkurencji. W przypadku spełnienia się tego warunku nastąpi rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji i pracodawca zostanie zwolniony z obowiązku wypłaty odszkodowania.

ORZECZNICTWO

w Do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy może zostać w sposób ważny wprowadzone prawo odstąpienia od niej – uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 26 lutego 2003 r., I PK 16/02, M.P.Pr.-wkł. 2004/1/1.

w Zamieszczenie w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy warunku rozwiązującego w postaci ustania przyczyny uzasadniającej zakaz konkurencji nie jest sprzeczne z zasadami prawa pracy (art. 89 k.c. w związku z art. 300 k.p.) – wyrok Sądu Najwyższego z 12 lutego 2004 r., I PK 398/03, OSNP 2005/1/5.


PRZYKŁAD
Informatyk zawarł z firmą, w której był zatrudniony, umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Zobowiązał się, że przez rok nie będzie podejmować pracy u konkurencji. W zamian dostanie odszkodowanie – 2 tys. zł miesięcznie. W umowie przewidziano możliwość wcześniejszego jej rozwiązania za dwumiesięcznym wypowiedzeniem pracodawcy w przypadku zmiany jego profilu działalności. Po rozwiązaniu umowy o pracę firma przez 6 miesięcy wypłacała informatykowi odszkodowanie, następnie wypowiedziała mu umowę o zakazie konkurencji. Powodem była zmiana zakresu jej działalności (rozpoczęcie inwestycji w branży samochodowej). Informatyk, nie godząc się z tym, wniósł pozew do sądu. Domagał się dalszej wypłaty odszkodowania. Sąd oddalił jego powództwo, gdyż wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji przez pracodawcę było prawidłowe.

Ryszard Sadlik
Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA