Jak sporządzić oświadczenie o przyjęciu przez pracownika odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie

Poza ogólną odpowiedzialnością za wyrządzone szkody pracownik może odpowiadać również materialnie za szkody wyrządzone w mieniu, które pracodawca powierzył mu do zwrotu lub wyliczenia się.
Niezbędny do dochodzenia tej odpowiedzialności jest pisemny dokument potwierdzający powierzenie pracownikowi mienia oraz przyjęcie przez pracownika odpowiedzialności za powierzone mienie. Dokument ten ma najczęściej postać oświadczenia.
Co do zasady pracownik odpowiada materialnie w pełnej wysokości za niedobory i ubytki w powierzonych mu składnikach majątku w postaci:
• pieniędzy, papierów wartościowych i kosztowności,
• narzędzi, maszyn lub podobnych przedmiotów,
• środków ochrony osobistej i odzieży roboczej,
• środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (surowców, materiałów, towarów, półfabrykatów itp.).

Odpowiedzialność pracownika za szkodę w powierzonym mu mieniu nie musi być uzależniona od jego winy. Jest to odpowiedzialność kwalifikowana, wystarczy zatem, że szkoda powstanie w prawidłowo powierzonym i zabezpieczonym przez pracodawcę mieniu. Pracownik może zwolnić się od tej odpowiedzialności jedynie wówczas, gdy wykaże, że szkoda powstała z przyczyn, na które nie miał o­n wpływu – a zwłaszcza w związku z niezapewnieniem przez pracodawcę warunków gwarantujących zabezpieczenie powierzonych mu składników majątku.
Oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie musi mieć formę pisemną. Należy w nim przede wszystkim wskazać sposób i podstawę przejęcia przez pracownika określonych składników majątku, zakres odpowiedzialności pracownika, zasady zwrotu niedoborów, a także przyjęcie przez pracownika zastanych warunków pracy i zabezpieczeń.
Zapisy dotyczące prawidłowego powierzenia składników majątku oraz poziomu zabezpieczeń są o tyle istotne, że w razie powstania szkody nie z winy pracownika to właśnie pracownik, a nie pracodawca, musi udowodnić, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.

Na s. 52 przedstawiamy przykładowy wzór pojedynczego oświadczenia o przyjęciu odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na koniec należy wspomnieć, że jeżeli odpowiedzialność materialna za dane składniki majątkowe będzie spoczywać na więcej niż jednej osobie, wymaganym dokumentem jest umowa o współodpowiedzialności materialnej zawarta przez pracowników z pracodawcą.
W umowie tej powinni być wymienieni wszyscy pracownicy odpowiedzialni materialnie za powierzone mienie, wraz z określeniem, w jakiej części konkretny pracownik odpowiada za powstałe szkody. Najczęściej zakres odpowiedzialności jest wyrażany procentowo. Zasady odpowiedzialności i warunki jej przyjęcia są analogiczne jak w przypadku omawianego oświadczenia. Umowa jest z reguły dokumentem bardziej rozbudowanym i zawiera dodatkowo zasady kontrolowania przez pracodawcę powierzonych składników oraz zasady zmian personalnych w zespole osób odpowiedzialnych.

Piotr Tefler
ekspert w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem
Infor.pl
Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiecie. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek
18 wrz 2024

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

pokaż więcej
Proszę czekać...