REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w czasie urlopu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rodzaj udzielonego pracownikowi urlopu decyduje o możliwości podejmowania zatrudnienia w okresie wykorzystywania tego urlopu.
 

Pracownicy, co do zasady, powinni wykorzystywać urlopy zgodnie z ich celem. W wielu jednak przypadkach decydują o przeznaczeniu wolnego czasu na dodatkową pracę.
Urlop wypoczynkowy
Urlop wypoczynkowy jest corocznym, płatnym zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy i służy regeneracji sił pracownika oraz wypoczynkowi. Na pracodawcy spoczywa obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w naturze. Tylko w ściśle określonych przypadkach istnieje możliwość zamiany urlopu na ekwiwalent pieniężny.
Chociaż przepisy prawa pracy nie określają wprost, że w czasie urlopu pracownik musi tylko wypoczywać, to stworzone przez nie gwarancje wskazują, że na ten cel należy go wykorzystać.
Nie ma jednak żadnego ograniczenia w swobodnym dysponowaniu tym czasem przez zatrudnionego. Pracownik może więc wyjechać na wakacje albo pozostać w domu bądź przeprowadzać remont mieszkania. Może też podjąć dodatkowe zatrudnienie, zarówno w ramach stosunku pracy, jak i na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Pracownik podejmujący dodatkowe zatrudnienie musi mieć jednak świadomość, że będąc na urlopie wypoczynkowym nadal pozostaje w stosunku pracy i nie w pełni dysponuje swoim czasem.
Przepisy Kodeksu pracy przewidują, że w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego mogą zaistnieć sytuacje, z powodu których pracownik nie będzie mógł wykorzystać dalszej części urlopu i zostanie odwołany przez pracodawcę z urlopu.
Taka sytuacja jest dopuszczalna wyjątkowo i pod warunkiem, że:
• obecność pracownika w zakładzie jest niezbędna,
• wystąpią okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Pracownik ma obowiązek podporządkować się poleceniu pracodawcy odwołania go z urlopu bez względu na własną ocenę zasadności tej decyzji i stawić się do pracy.

Urlop bezpłatny
Urlop bezpłatny jest przerwą w świadczeniu przez pracownika pracy bez prawa do wynagrodzenia. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nie ustaje, lecz ulega zawieszeniu. Zawieszeniu ulegają też wynikające stąd prawa i obowiązki. W tym czasie pracownik może swobodnie dysponować swoim czasem i podjąć zatrudnienie. Przepisy nie wprowadzają żadnego ograniczenia w tym zakresie. A zatem pracownik może podjąć pracę w ramach stosunku pracy, umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym i świadczący w tym czasie pracę powinien brać pod uwagę to, że pracodawca jest uprawniony do odwołania go z urlopu bezpłatnego.
Może to nastąpić pod warunkiem, że:
• urlop bezpłatny został udzielony na okres dłuższy niż 3 miesiące,
• przy udzielaniu urlopu strony przewidziały możliwość odwołania pracownika z urlopu,
• odwołanie pracownika może nastąpić tylko z ważnych przyczyn.
Wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie, brak któregokolwiek z nich powoduje, że odwołanie nie będzie dopuszczalne.
Urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy
Celem tego rodzaju urlopu jest czasowe świadczenie przez pracownika pracy u innego podmiotu niż macierzysty pracodawca.
Do skutecznego udzielenia takiego urlopu konieczne jest:
• istnienie po stronie macierzystego pracodawcy woli udzielenia takiego urlopu,
• zgoda pracownika na urlop wyrażona na piśmie,
• zawarcie między pracodawcami porozumienia w sprawie trwania urlopu oraz uregulowania ewentualnie innych kwestii pracowniczych.
W czasie trwania takiego urlopu bezpłatnego pracownik pozostaje w dwóch stosunkach pracy:
• z dotychczasowym pracodawcą, przy czym ten stosunek pracy jest zawieszony,
• nawiązanym między pracownikiem a nowym pracodawcą, do którego dochodzi przez złożenie przez obie strony zgodnych oświadczeń woli.
Nowy pracodawca zatrudnia pracownika z reguły na podstawie terminowej umowy o pracę. Ponieważ między stronami dochodzi do nawiązania nowego stosunku pracy, to prawa i obowiązki pracownika stąd wynikające mogą różnić się od tych, jakie przysługiwały mu u macierzystego pracodawcy (np. z nowej umowy o pracę wynika niższe wynagrodzenie).

Urlop macierzyński
Celem tego urlopu jest umożliwienie pracownicy przygotowania się do pełnienia funkcji rodzicielskiej, zregenerowanie sił po przebytym porodzie oraz opieka nad nowo narodzonym dzieckiem. Pracownica nie może zrzec się prawa do urlopu macierzyńskiego. Może natomiast przenieść prawo do części urlopu macierzyńskiego na ojca.
Prawo do urlopu macierzyńskiego jest niezależne od rodzaju zawartej umowy o pracę, stażu pracy i wymiaru czasu pracy. Istotny natomiast jest fakt urodzenia dziecka w trakcie pozostawania w stosunku pracy. Jest to uprawnienie osobiste pracownicy, które może być wykorzystane wyłącznie w naturze. Stąd też podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez kobietę w okresie urlopu macierzyńskiego w zasadzie nie jest możliwe, jeśli miałaby o­na wykorzystywać ten urlop zgodnie z jego przeznaczeniem. Istnieje jednak ewentualność, że pracownica jeszcze przed urodzeniem dziecka pozostawała w równoległym zatrudnieniu, wówczas jednak w ramach każdego stosunku pracy przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego.

Urlop wychowawczy
Istotą urlopu wychowawczego jest możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w pierwszych latach jego życia. Z urlopu może skorzystać zarówno pracownica, jak i pracownik, z tym że nie w tym samym czasie (wyjątkiem jest tylko okres 3 miesięcy urlopu wychowawczego). Łączny okres korzystania z urlopu wychowawczego nie może przekroczyć ustawowego wymiaru tego urlopu. Urlop może trwać 3 lata, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 lat życia.
W okresie urlopu wychowawczego pracownik ma możliwość podjęcia:
• pracy zarobkowej, innej działalności o charakterze zarobkowym lub niezarobkowym (np. wolontariat) u swojego pracodawcy,
• pracy zarobkowej, innej działalności o charakterze zarobkowym lub niezarobkowym u innego pracodawcy,
• nauki lub szkolenia.
Warunkiem jednak jest, aby żadna z wymienionych form aktywności nie wyłączała możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Pracownik podejmujący pracę lub inną działalność albo naukę w czasie urlopu wychowawczego nie ma obowiązku informowania pracodawcy o zaistniałym fakcie. Pracodawca ma jednak możliwość podjęcia odpowiednich działań, gdy uzyska informację, że pracownik wykorzystuje urlop wychowawczy niezgodnie z celem, na jaki został udzielony.
Jako wykorzystywanie urlopu niezgodnie z jego celem Kodeks pracy kwalifikuje następujące sytuacje:
• trwałe zaprzestanie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
• korzystanie z urlopu przez oboje z rodziców (opiekunów) jednocześnie (z wyjątkiem przypadku, gdy oboje rodzice opiekują się dzieckiem w okresie do 3 miesięcy urlopu).
Przepis nie wskazuje, w jaki sposób pracodawca ma powziąć wiadomość o zaistniałym stanie, dlatego też może korzystać z dowolnych, właściwych sobie źródeł.

Katarzyna Piecyk
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA