REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwracać uwagę przy zawieraniu przedwstępnych umów o pracę

REKLAMA

Coraz częściej można się spotkać z przypadkami wysoko wykwalifikowanych pracowników, z którymi przedsiębiorcy zawierają przedwstępne umowy gwarantujące w danym terminie nawiązanie stosunku pracy. Pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia mogące powstać w przypadku niewłaściwego sformułowania takiej umowy.
Umowa przedwstępna o pracę nie została unormowana w polskim prawie pracy. Brak takiego unormowania nie prowadzi jednak do wniosku o niedopuszczalności zawarcia takiej umowy. W przypadkach bowiem nieuregulowanych przepisami prawa pracy, stosuje się odpowiednio do stosunków pracy przepisy kodeksu cywilnego, chyba że nie są o­ne zgodne z zasadami prawa pracy.
W sprawie dopuszczalności zawierania umów przedwstępnych z pracodawcą wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 21 czerwca 1972 r. (III PZP 13/72, OSNCP 1972/11, poz. 201) stwierdzając, iż dopuszczalne jest zawarcie umowy, przez którą strony zobowiązują się do zawarcia umowy o pracę (umowa przedwstępna – art. 389 kodeksu cywilnego). Sąd Najwyższy nie dopatruje się niezgodności z zasadami prawa pracy w zawarciu przedwstępnej umowy o pracę. Przeciwnie, należy uznać jej zgodność z powyższymi zasadami, skoro omawiana umowa realizuje podstawowe funkcje prawa pracy – organizacyjną i ochronną – przez to, że z jednej strony zabezpiecza i zapewnia zakładowi pracy gwarancję zatrudnienia konkretnej osoby, a z drugiej – zabezpiecza i zapewnia pracownikowi w przyszłości pożądane zatrudnienie. W innym wyroku z 15 marca 1977 r. (I PRN 22/77, niepubl.) Sąd Najwyższy stwierdził, że problem umów przedwstępnych nie został unormowany bezpośrednio w przepisach kodeksu pracy. Nie oznacza to, że takie umowy w stosunkach pracy są niedopuszczalne.
WAŻNE

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by strony w umowie przedwstępnej zobowiązały się do zawarcia oznaczonej umowy o pracę.

Niezbędne elementy

Poprzez art. 300 kodeksu pracy do systemu prawa pracy została wprowadzona tzw. umowa przedwstępna zdefiniowana w art. 389 kodeksu cywilnego jako umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu powinna o­na określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 10 września 1997 r. (I PKN 243/97, OSNAPIUS 1998/12, poz. 357) stwierdził, że jeżeli nie doszło do zawarcia umowy przedwstępnej, bo rokowania stron nie czynią zadość wymaganiom art. 389 kodeksu cywilnego i nie ustalają istotnych postanowień, o których mowa w art. 29 par. 1 kodeksu pracy, a w szczególności nie określają rodzaju pracy, terminu jej rozpoczęcia i wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy, to żadna ze stron pertraktacji nie jest uprawniona do dochodzenia zawarcia umowy o pracę na podstawie umowy przedwstępnej. Poza tym, zgodnie z art. 390 kodeksu cywilnego, jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą jednak w umowie przedwstępnej określić zakres odszkodowania odmiennie (przykład 1).
Trzeba wskazać, iż istotnymi postanowieniami umowy o pracę, które powinny być wskazane w umowie przedwstępnej, będą rodzaj umowy, warunki umowy, którymi powinny być w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, termin rozpoczęcia pracy, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy.
PRZYKŁAD 1

Strony podpisują przedwstępną umowę o zawarcie umowy o pracę. Nie wskazują jednakże rodzaju pracy, która ma być wykonywana na podstawie zawartej w przyszłości umowy o pracę. W takim przypadku umowa przedwstępna będzie nieważna, ponieważ nie określa istotnych elementów umowy przyrzeczonej, czyli umowy o pracę, jakim jest rodzaj wykonywanej pracy.

Jak ustalić termin

W poprzednim stanie prawnym niezbędnym elementem umowy przedwstępnej było wskazanie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Jednak, w chwili obecnej, jeżeli strony nie określą tego terminu, mogą upoważnić jedną ze stron do jego wyznaczenia w dogodnym dla niej momencie. Jeżeli uprawnione do wyznaczenia terminu są obie strony i np. każda z nich wyznaczy inny termin – strony wiąże ten wcześniejszy.
Dodatkowo, jeżeli termin nie zostanie wyznaczony w ciągu roku od zawarcia umowy przedwstępnej, nie można już żądać zawarcia umowy przyrzeczonej.
Oczywiście z praktycznego punktu widzenia termin zawarcia umowy przyrzeczonej powinien pojawić się w umowie przedwstępnej, nie jest to jednak w chwili obecnej element niezbędny. Sąd Najwyższy w wyroku z 14 grudnia 2004 r. (II PK 108/2004, OSNP 2005/15, poz. 223) stwierdził, że termin wystąpienia zdarzenia wyznaczającego zawarcie przyrzeczonej umowy o pracę musi być konkretny i znany stronom, przynajmniej w przybliżeniu. Termin zawarcia umowy o pracę nie musi być określony datą kalendarzową, może go wyznaczać każde zdarzenie przyszłe i pewne, np. pierwszy dzień roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim.

Co po zawarciu umowy

Należy podkreślić, iż po zawarciu, na podstawie umowy przedwstępnej, umowy o pracę pracownik nie może się w trakcie trwania stosunku pracy powoływać na postanowienia umowy przedwstępnej (przykład 2). Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lutego 2000 r. (I PKN 528/99, OSNAPiUS 2001/13, poz. 437), wskazując, że postanowienia umowy przedwstępnej nie mogą być traktowane jak odrębna klauzula w umowie o pracę zawartej w jej wykonaniu, chyba że zostaną przeniesione do treści tej umowy.
PRZYKŁAD 2

Znany piosenkarz zawarł z wytwórnią płytową umowę przedwstępną gwarantującą nawiązanie stosunku pracy od 1 lipca 2005 r. na okres sześciu miesięcy. Jednakże w trakcie pierwszego miesiąca pracy między pracodawcą a piosenkarzem doszło do poważnych nieporozumień i umowa została rozwiązana przed upływem sześciu miesięcy. Pracownik żąda naprawienia szkody wynikającej z niedotrzymania warunków umowy przedwstępnej. W takim przypadku pracownik nie może opierać swych żądań na umowie przedwstępnej, ponieważ po zawarciu właściwego kontraktu – umowy o pracę tylko o­na ma znaczenie prawne. Roszczenia w tym wypadku mogą być wywodzone tylko i wyłącznie z umowy o pracę. Należy także podkreślić, że w tym przypadku treścią umowy przedwstępnej nie było bowiem zobowiązanie się pracodawcy do faktycznego zatrudnienia pracownika do określonej daty, a jedynie do zawarcia z nim umowy o pracę na czas określony.

Gdy podstawą powołanie

Warto wskazać na odrębny status osób zatrudnionych na podstawie powołania.
Osobie, wobec której nie dotrzymano przyrzeczenia nawiązania stosunku pracy na podstawie powołania, nie przysługuje z tego tytułu roszczenie o nawiązanie takiego stosunku ani o odszkodowanie, co stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 4 maja 1979 r. (I PZP 5/79, OSPiKA 1980/2, poz. 20). Zdaniem sądu w stosunkach pracy umowa przedwstępna może dotyczyć jedynie zawarcia umowy o pracę, nie może natomiast odnosić się do stosunków pracy nawiązywanych na innych podstawach powołania, mianowania czy wyboru.
 
Podstawa prawna
• Art. 29 par. 1, art. 300 ustawy z dnia 26 czerwca 1074 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Art. 389, art. 390 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Maciej Chakowski, Przemysław Ciszek
Wspólnicy w firmie doradczej C&C Chakowski & Ciszek

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA