REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skrócić okres wypowiedzenia

REKLAMA

Pracodawca, chcąc jak najszybciej pozbyć się zwalnianego pracownika, skraca okres wypowiedzenia. Często zapomina jednak o tym, że skracanie tego okresu obwarowane jest wieloma ograniczeniami, a nierzadko wymaga również zgody samego pracownika.
Okres wypowiedzenia ma zapewnić pracownikowi łatwiejsze przystosowanie się do nowej sytuacji, a mianowicie oswojenie z faktem utraty pracy i koniecznością poszukiwania nowego zatrudnienia. O ile czasu na adaptację do nowych okoliczności potrzebuje pracownik, o tyle często pracodawcy zależy na przyspieszeniu daty rozwiązania stosunku pracy. Taką możliwość zapewnia mu kodeks pracy, oferując instytucję, zwaną skróceniem okresu wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 36 k.p. skrócenie tego okresu może znaleźć zastosowanie wyłącznie do umów o pracę na czas nieokreślony. W przypadku tych umów okres wypowiedzenia uzależniony jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio: 2 tygodnie (jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy), 1 miesiąc (jeśli pracownik pracował u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy) bądź 3 miesiące (w sytuacji gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata). Oznacza to, że pracodawca nie ma możliwości, by tym sposobem przyspieszyć datę rozwiązania umowy zawartej na okres próbny czy na czas określony. Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić w drodze jednostronnej decyzji pracodawcy bądź w wyniku zawartego z pracownikiem porozumienia.
WAŻNE

Skrócenie okresu wypowiedzenia może dotyczyć wyłącznie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
WAŻNE

Pracodawca może samodzielnie skrócić okres wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca.

W drodze porozumienia

Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin jej rozwiązania. Wynika z tego, że strony, już po dokonanym wypowiedzeniu, mogą zawrzeć porozumienie, mocą którego okres wypowiedzenia zakończy się szybciej, niż przewidywałyby to przepisy. W drodze takiego porozumienia okres wypowiedzenia może być przez strony dowolnie skracany (przykład 1).
Jeżeli pracodawca skrócił okres wypowiedzenia bez zgody pracownika, to i tak, zgodnie z art. 49 k.p., umowa o pracę rozwiąże się dopiero z upływem okresu wypowiedzenia przewidzianego przez prawo pracy, a więc w powyższym przypadku po 3 miesiącach. Pracownik ma prawo żądać od pracodawcy wynagrodzenia za samowolnie skrócony przez niego okres wypowiedzenia.

Tryb się nie zmienia

Trzeba podkreślić, że zawarcie porozumienia co do skrócenia okresu wypowiedzenia nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to, że umowa o pracę zostanie rozwiązana i tak za wypowiedzeniem, tyle że po upływie jego skróconego okresu. W wypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę nie pozbawia pracownika roszczeń wynikających z art. 45 kodeksu pracy (uchwała SN z 24 grudnia 1994 r., I PZP 57/93, OSNC 1994/7-8/144). Innymi słowy, jeżeli umowę o pracę rozwiązuje za wypowiedzeniem sam pracodawca, i to o­n zwraca się później do pracownika z propozycją zawarcia porozumienia co do skrócenia okresu wypowiedzenia, to pracownik nadal zachowuje prawo do tego, by przed sądem pracy kwestionować dokonane przez pracodawcę wypowiedzenie. W takim bowiem przypadku nie dochodzi do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron (przykład 2).
Pracownikowi nadal przysługuje prawo do kwestionowania dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia na drodze sądowej. Może więc o­na, według swojego wyboru, złożyć w sądzie pracy pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne (jeśli umowa ciągle trwa), albo pozew o przywrócenie do pracy bądź o odszkodowanie (jeśli umowa uległa już rozwiązaniu).

Na skutek decyzji pracodawcy

W pewnych przypadkach sam pracodawca ma prawo skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia mocą decyzji pracodawcy uzależniona jest od spełnienia następujących warunków.
Po pierwsze, pracodawca może skorzystać z możliwości jednostronnego skrócenia okresu wypowiedzenia tylko wówczas, gdy wypowiada o­n pracownikowi umowę o pracę z powodu ogłoszenia jego upadłości lub likwidacji albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, a więc tych, o których mowa w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. (przykład 3).
Po drugie, dotyczy to wyłącznie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem, że okres wypowiedzenia może zostać przez niego skrócony co najwyżej do 1 miesiąca. Oznacza to, że możliwość przyspieszenia daty rozwiązania umowy o pracę dotyczy tylko tych umów na czas nieokreślony, których okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Tym samym, pracodawca może mocą własnej decyzji skrócić okres wypowiedzenia tylko temu pracownikowi, który jest u niego zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeśli zachodzą wyżej opisane warunki, pracodawca jest uprawniony do tego, by jednostronnie, bez uprzedniego porozumienia z pracownikiem, skrócić okres wypowiedzenia. Oświadczenie woli pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia może być złożone tylko łącznie z wręczeniem pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę, a nie w okresie późniejszym (wyrok SN z 19 grudnia 1990 r., I PR 391/90, OSNC z 1992 r. nr 11, poz. 206). Pracownik już w momencie wypowiedzenia umowy o pracę powinien być wyraźnie poinformowany o tym, że pracodawca skraca okres dokonanego wypowiedzenia.
W sytuacji gdy o szybszym rozstaniu z pracownikiem zadecydował sam pracodawca, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem skróconego okresu wypowiedzenia. Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy nie jest zwykle korzystne dla pracownika. W związku z tym kodeks przewiduje, iż pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

PRZYKŁAD 1

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. 31 stycznia pracodawca wręczył mu wypowiedzenie. W związku z tym, że pracownik pracował w firmie od ponad pięciu lat, jego okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące. Tego samego dnia pracodawca poinformował pracownika o skróceniu okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca, zapewniając go jednocześnie o wypłacie wynagrodzenia za pozostałe dwa miesiące.
Postępowanie pracodawcy było bezprawne, nie miały bowiem miejsca okoliczności, które upoważniałyby go do samowolnego, jednostronnego skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.

PRZYKŁAD 2
Pracodawca wręczył pracownicy, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, wypowiedzenie. Pismo pracodawcy nie zawierało przyczyny, dla której postanowił o­n ją zwolnić. Jednocześnie pracodawca zaproponował jej skrócenie okresu wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica przystała na takie rozwiązanie, jednak po paru dniach złożyła w sądzie pozew o odszkodowanie, powołując się na to, że pracodawca naruszył przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.

PRZYKŁAD 3

Pracodawca, znajdujący się w stanie likwidacji, wręczył wypowiedzenie pracownikowi, który był w jego firmie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym, że czytelnik pracował niecałe 5 miesięcy, okres wypowiedzenia jego umowy o pracę wynosił 2 tygodnie. Pracodawca poinformował jednocześnie pracownika o tym, że skraca mu okres wypowiedzenia do 1 tygodnia. W opisanej sytuacji postępowanie pracodawcy było bezprawne.
 
Podstawa prawna
• Art. 36, 361, 45 par. 1, art. 49 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Dominika Cichocka

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

REKLAMA

Rewolucja w kodeksie pracy 2025. Jakie korzystne dla pracowników zmiany: czterodniowy tydzień pracy, dłuższe urlopy. Czy pracodawcy są gotowi na dodatkowe koszty

Rząd ma w perspektywie trzy wielkie reformy kodeksu pracy i kilka pomniejszych. Czy zmiany dokonają się już w 2025 roku. Kto skorzysta na nich najbardziej. Czy firmy i pracodawcy są w stanie udźwignąć ich koszty?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
MSWiA i policjanci: Też chcą mieć odprawę mieszkaniową. W wojsku to 248 000 zł (średnio). W 2023 r. żołnierze dostali tak 1 mld zł

Policja też chce mieć odprawę mieszkaniową: 250 000 zł dla kilku tysięcy policjantów? Jak w 2023 r. średnio 238 000 zł w wojsku dla żołnierzy 

6246,13 zł brutto miesięcznie dla seniorów od 1 stycznia 2025 r. Kto je otrzyma?

W dniu 13 listopada br. Prezydent podpisał ustawę, na podstawie której, seniorom, którzy ukończyli 100 rok życia – przyznawane będzie świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł brutto miesięcznie, finansowane przez budżet państwa. Przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Piecza zastępcza. Od 15 stycznia 2025 r. szykują się zmiany. Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej. [Projekt ustawy]

Piecza zastępcza od 15 stycznia 2025 r. Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej. [Projekt ustawy]. Co się zmieni 15 stycznia 2025 r. ? Czym jest system pieczy zastępczej oraz Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej?

ZUS ogłasza zmiany w emeryturach od 1 grudnia. Jeden błąd i można stracić świadczenie

Od 1 grudnia 2024 roku obowiązywać będą nowe limity dorabiania do emerytury. Zbyt wysokie zarobki mogą doprowadzić do zmniejszenia lub zawieszenia wypłat z ZUS. Kto musi uważać, a kogo zmiany w tym przypadku nie dotyczą? Oto szczegóły.

REKLAMA