REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej się porozumieć niż toczyć spór przed sądem pracy

REKLAMA

Pracownik może dochodzić swoich roszczeń wnosząc pozew bezpośrednio do sądu pracy lub uprzednio skorzystać z postępowania przed komisją pojednawczą. Ma o­no charakter fakultatywny, ale jeśli w firmie funkcjonuje taka komisja, warto dokonać próby zakończenia sporu przy jej pomocy.
Komisję pojednawczą powołują wspólnie pracodawca i zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli w firmie nie działa zakładowa organizacja związkowa – pracodawca powołuje ją po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Opinia zatrudnionych wyrażana jest w formie referendum zakładowego.

Powołanie i skład komisji

W takim samym trybie ustala się zasady i tryb powoływania komisji, czas trwania jej kadencji i liczbę jej członków. Członkiem komisji pojednawczej nie może być osoba zarządzająca w imieniu pracodawcy zakładem pracy, główny księgowy, radca prawny i osoba prowadząca sprawy osobowe, zatrudnienia i płac. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego, jego zastępców i ustala regulamin postępowania pojednawczego, które przeprowadzane jest w zespołach składających się z co najmniej z 3 członków komisji. Sprawowanie obowiązków członka komisji pojednawczej jest funkcją społeczną. Jednakże członek zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w jej pracach. Pracodawca jest obowiązany zapewnić komisji pojednawczej warunki lokalowe oraz środki techniczne umożliwiające właściwe jej funkcjonowanie. Wydatki związane z jej działalnością ponosi również pracodawca. Obejmują o­ne także równowartość utraconego wynagrodzenia za czas nieprzepracowany przez pracownika w związku z udziałem w postępowaniu pojednawczym.

Na wniosek pracownika

Komisja wszczyna postępowanie na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu. Na wniosku stwierdza się datę jego wpływu. Powinien o­n zawierać określenie żądania pracownika oraz opisanie okoliczności faktycznych stanowiących jego podstawę.
Kodeks pracy przewiduje w art. 264 stosunkowo krótkie terminy wniesienia odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia umowy, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz nawiązania umowy o pracę (odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę, żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania – w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę, a żądanie nawiązania umowy o pracę – w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy). Dlatego ważną regulację w tym zakresie zawiera art. 248 par. 2 k.p., zgodnie z którym zgłoszenie przez pracownika wniosku do komisji pojednawczej przerywa bieg tych terminów. Po bezskutecznym zakończeniu postępowania pojednawczego biegną o­ne od nowa. Z tego też właśnie powodu niezwykle istotne jest precyzyjne odnotowanie na wniosku daty jego zgłoszenia komisji.
W sprawach dotyczących rozwiązania, wygaśnięcia lub nawiązania stosunku pracy, o których mowa w art. 264 k.p., wniosek do komisji pojednawczej należy złożyć przed upływem terminów określonych w tym przepisie. W przypadku ich przekroczenia komisja nie może przywrócić tych terminów, ma do tego prawo tylko i wyłącznie sąd. Co więcej, komisja nie może w ogóle wszczynać postępowania, gdyż powinna zwrócić wniosek pracownikowi i pouczyć go o przysługujących mu uprawnieniach. W praktyce może się zdarzyć, że pracownik jednocześnie złoży wniosek do komisji i pozew do sądu pracy. W takiej sytuacji możliwe jest zawieszenie postępowania przez sąd do czasu zakończenia postępowania przed komisją.

Procedura przed komisją

W przypadku prawidłowego złożenia wniosku przez pracownika przewodniczący powinien zapoznać z jego treścią pracodawcę lub osobę uprawnioną w jego imieniu do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego uznania dochodzonych przez pracownika żądań i zawarcia w tej sprawie ugody. Jeśli istnieją szanse na ugodowe zakończenie sporu, komisja rozpatruje dalej sprawę, wyznaczając posiedzenie i zawiadamiając strony o jego terminie. Komisja może też zwracać się do stron o udzielenie dodatkowych wyjaśnień i przedstawienie dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Posiedzenie prowadzi przewodniczący. Rozpoczyna je od zapoznania uczestników posiedzenia z przedmiotem sporu i okolicznościami faktycznymi sprawy. Następnie strony przedstawiają swoje propozycje rozwiązania sporu. Celem wyjaśnienia okoliczności sprawy komisja może prowadzić postępowanie wyjaśniające. W trakcie posiedzenia przewodniczący powinien w każdym momencie dążyć do zbliżenia stanowisk stron i przedstawiać propozycje ugody. Z posiedzenia komisji powinien być sporządzony protokół opisujący jego przebieg, stanowiska stron i treść ugody lub stwierdzenie, że strony nie doszły do porozumienia.

Ograniczenia czasowe

Postępowanie przed komisją ograniczone jest czasowo. Powinna o­na dążyć do tego, aby załatwienie sprawy w drodze ugody nastąpiło w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. W sprawach dotyczących rozwiązania, wygaśnięcia lub nawiązania stosunku pracy, postępowanie pojednawcze kończy się z mocy prawa (bez względu na rezultat) z upływem 14 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika, a w innych sprawach – z upływem 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Ugoda z klauzulą

Celem postępowania przed komisją jest zawarcie ugody. Treść ugody wpisuje się do protokołu, który podpisują strony i członkowie zespołu. Ugoda powinna zostać dobrowolnie wykonana przez pracodawcę. Jeśli tak się nie stanie, podlega wykonaniu w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego po nadaniu jej przez sąd pracy klauzuli wykonalności. Pracownik, aby wyegzekwować zrealizowanie ugody, powinien złożyć do rejonowego sądu pracy, w którego okręgu siedzibę ma pracodawca, wniosek o nadanie jej klauzuli wykonalności. Do wniosku musi dołączyć oryginał ugody. Sąd po zbadaniu treści ugody wydaje postanowienie o nadaniu jej klauzuli wykonalności. Jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że ugoda może być wykonana w drodze egzekucji sądowej.
Niedopuszczalne jest zawarcie ugody, która byłaby sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego art. 253 k.p.
Komisja powinna badać zatem treść ugody pod kątem tych przesłanek. W przypadku zawarcia ugody z naruszeniem art. 253 k.p. sąd pracy odmówi nadania jej klauzuli wykonalności. Ugody takiej nie będzie można zatem przymusowo wykonać w drodze egzekucji sądowej.
Pracownik może wystąpić do sądu pracy w terminie 30 dni od dnia zawarcia ugody z żądaniem uznania jej za bezskuteczną, jeżeli uważa, że ugoda narusza jego słuszny interes. Jednakże w sprawach dotyczących rozwiązania, wygaśnięcia lub nawiązania stosunku pracy z żądaniem takim pracownik może wystąpić tylko przed upływem 14 dni od dnia zawarcia ugody.
Jeżeli postępowanie przed komisją pojednawczą nie doprowadziło do zawarcia ugody, komisja na żądanie pracownika, zgłoszone w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojednawczego, przekazuje niezwłocznie sprawę sądowi pracy. Wniosek pracownika o polubowne załatwienie sprawy przez komisję pojednawczą zastępuje wówczas pozew.

WYDATKI PONOSI PRACODAWCA
Pracodawca jest obowiązany zapewnić komisji pojednawczej warunki lokalowe oraz środki techniczne umożliwiające właściwe jej funkcjonowanie. Wydatki związane z jej działalnością ponosi również pracodawca. Obejmują o­ne także równowartość utraconego wynagrodzenia za czas nieprzepracowany przez pracownika w związku z udziałem w postępowaniu pojednawczym.

9 KROKÓW
Od wniosku do egzekucji
1. Wniosek pracownika do komisji pojednawczej.
2. Przewodniczący komisji zapoznaje pracodawcę z treścią wniosku pracownika.
3. Przewodniczący wyznacza termin posiedzenia i informuje o nim strony.
4. Strony przedstawiają propozycję rozwiązania sporu podczas posiedzenia.
5. Gdy dochodzi do zawarcia ugody, wpisuje się jej treść do protokołu, który musi zawierać także określenie przebiegu posiedzenia i stanowiska stron.
6. Dobrowolne wykonanie ugody przez pracodawcę.

7. Jeśli nie dochodzi do dobrowolnego wykonania ugody przez pracodawcę, pracownik może wystąpić do sądu pracy o nadanie jej klauzuli wykonalności.
8. Sąd, po zbadaniu treści ugody, wydaje postanowienie o nadaniu jej klauzuli wykonalności.
9. Ugoda z klauzulą wykonalności może być wykonana w drodze egzekucji sądowej.

Andrzej Marek
Autor jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Legnicy
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA