REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bardziej elastycznie, choć z umowy o pracę

REKLAMA

W okresach spiętrzenia robót w firmie pracodawca może zatrudnić pracownika w sposób bardziej elastyczny, stosując system pracy weekendowej lub skrócony tydzień pracy.
W ten sposób nie tylko zapewnia działanie firmy przez 7 dni w tygodniu, ale również oszczędza, bo nie musi płacić dodatków za pracę w niedziele, święta i w godzinach nadliczbowych.
Najczęściej pracownicy pracują 8 godzin na dobę i 40 godzin przeciętnie w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jeśli pracują dłużej niż przewidują obowiązujące ich normy, albo ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego ich systemu i rozkładu czasu pracy. Wówczas mają prawo do dodatku. Jednak pracownik zatrudniony w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na cztery tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.
Okres rozliczeniowy wynosi 4 miesiące. Jedynie dla pracowników zatrudnionych w rolnictwie i hodowli oraz przy pilnowaniu i ochronie osób może zostać wprowadzony okres rozliczeniowy dłuższy, ale nieprzekraczający 6 miesięcy, a nawet 12 miesięczny. Dzieje się tak, gdy jest to uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi, które mają wpływ na przebieg procesu pracy.
Również dodatkowo pracodawca rozlicza się z pracownikiem wykonującym pracę w niedziele i święta. Za pracę w niedzielę powinien zapewnić mu inny dzień wolny od pracy w ciągu 6 dni kalendarzowych przed niedzielą, która ma być przepracowana, lub po przepracowanej niedzieli. Gdyby zaś pracodawca nie mógł zapewnić pracownikowi w tym okresie dnia wolnego, to powinien to zrobić do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast wtedy, gdy i to się nie uda, musi wypłacić mu dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Za przepracowane święto pracownik ma prawo do innego dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Gdyby nie było możliwe przyznanie mu takiego ekwiwalentu, pracodawca powinien wypłacić dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto.
WAŻNE

W obu systemach czasu pracy: weekendowym oraz skróconego tygodnia pracodawca nie może zatrudniać na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, ponieważ można na nich pracować nie dłużej niż 8 godzin.

System pracy weekendowej

Aby nie wypłacać dodatków do wynagrodzenia za pracę w niedziele, święta czy w godzinach nadliczbowych, przedsiębiorcom opłaca się zatrudnić pracowników w sposób bardziej elastyczny na podstawie umowy o pracę, np. z zastosowaniem systemu pracy weekendowej albo skróconego tygodnia pracy.
System pracy weekendowej polega na świadczeniu pracy w piątki, soboty, niedziele i święta. Zatrudnienie w takim systemie najbardziej korzystne jest dla pracowników handlu i gastronomii, gdzie pod koniec tygodnia i w święta przychodzi więcej klientów i występuje spiętrzenie prac. W systemie pracy weekendowej można zatrudnić pracownika wyłącznie na jego pisemny wniosek, który następnie powinien zostać dołączony do jego akt osobowych.
W systemie pracy weekendowej dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, ale nie dłużej niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca. Mimo że pracownik jest zatrudniony dłużej niż 8 godzin na dobę, pracodawca nie wpłaca mu dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Nie rozlicza się z nim również dodatkowo za wykonywaną pracę w niedziele i święta.

Skrócony tydzień pracy

Elastyczną formą zatrudnienia na podstawie umowy o pracę jest zastosowanie wobec pracownika skróconego tygodnia pracy. W ten sposób pracodawca może zatrudnić pracownika wyłącznie na jego pisemny wniosek, dołączony następnie do jego akt osobowych.
System skróconego tygodnia pracy polega na tym, że dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w tygodniu. Pracodawca może wówczas przedłużyć mu dobowy wymiar czasu pracy, lecz nie bardziej niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza miesiąca. W takiej sytuacji nie ciąży na nim obowiązek wypłacenia pracownikowi dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
Pracodawcy nie opłaca się zatrudniać w nietypowym systemie czasu pracy kobiet w ciąży. Nie mogą o­ne bowiem pracować dłużej niż 8 godzin na dobę, a za nieprzepracowany czas w dniu, w którym powinny pracować dłużej niż 8 godzin na dobę, zachowują prawo do wynagrodzenia.

Zamiast wychowawczego

Jeżeli pracownica ma prawo do urlopu wychowawczego, to może ze swojego uprawnienia nie skorzystać, a w zamian za to wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy. Może to nastapić do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, w którym pracownica byłaby zatrudniona, gdyby nie korzystała z urlopu wychowawczego.
Z takiego obniżenia wymiaru czasu pracy pracownica ma prawo korzystać przez cały okres, w którym przysługiwałby jej urlop wychowawczy. Pracodawca nie może odmówić, gdy wystąpi o­na z takim wnioskiem, nawet gdyby jego zdaniem godziło to w interes firmy.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA