REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porzucenie pracy - ile to kosztuje

REKLAMA

Porzucenie pracy nie jest ustawowo zdefiniowane, choć każdy doskonale wie, na czym o­no polega. To pojęcie w ogóle nie występuje w kodeksie pracy. Nie znaczy to jednak, że brakuje w nim regulacji, które pracodawca może wykorzystać, aby pociągnąć pracownika do odpowiedzialności za odejście bez pożegnania.

Kodeks pracy przewiduje kilka sposobów rozstania pracownika z pracodawcą. Zgodnie z ogólnymi przepisami, umowa o pracę rozwiązuje się:
• na mocy porozumienia stron,
• przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
• przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
• z upływem czasu, na który była zawarta,
• z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Z tej listy w dwóch przypadkach nie ma potrzeby składania jakichkolwiek pism i formułowania ustaleń co do rozstania. To upływ czasu, na który zawarto umowę oraz dzień zakończenia pracy, dla której umowę podpisano. Ani jedna, ani druga strona nie ma obowiązku nie tylko uprzedzania siebie nawzajem o planowanym rozwiązaniu umowy, ale nawet sporządzania w tej sprawie jakichkolwiek pism. Jedyne pismo, jakie może się przydać, to potwierdzenie, że praca będąca przedmiotem umowy, została wykonana (przypadek ostatni).
Pozostałe okoliczności rozwiązania stosunku pracy wymagają natomiast zachowania formy pisemnej, a szczególnie oświadczenie jednej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Kodeks pracy wymaga, aby przy wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wskazano przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Ponadto pracodawca ma obowiązek w takich pismach zawrzeć pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
WAŻNE
Pracownik i pracodawca mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jednego z nich zgodzić się na wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Takie ustalenia nie mają jednak wpływu na tryb rozwiązania umowy o pracę. Nadal jest to jej wypowiedzenie.

Za wypowiedzeniem

Wypowiedzenie umowy o pracę jest możliwe wtedy, gdy została o­na zawarta na okres próbny albo czas nieokreślony. W przypadku umowy na czas określony kodeks nie przewiduje wypowiedzeń. Jedynie wtedy, gdy jest zawierana na dłużej niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć (w umowie) dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania – za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Natomiast okres wypowiedzenia terminowej umowy o pracę na zastępstwo wynosi 3 dni robocze.

Odejście bez uprzedzenia

Nawet najbardziej niezadowolony pracownik nie może po prostu któregoś dnia nie przyjść do pracy i nie ponieść z tego tytułu konsekwencji. Jeśli ma wszystkiego dość (czy też otrzymał propozycję innego ciekawego zatrudnienia, z której chciałby skorzystać) i zależy mu na jak najszybszym rozstaniu z firmą, najlepiej dla niego byłoby podjąć próbę rozwiązania umowy za porozumieniem stron z ustaleniem jak najszybszego terminu zakończenia pracy. Rzecz jasna, nie można liczyć na to, że szefowie pójdą mu na rękę i przystaną na rychłe rozstanie w takim właśnie trybie. Nagłe odejście pracownika może zakłócić funkcjonowanie określonych procesów pracy. Trzeba zatem nastawić się na ewentualny opór ze strony pracodawcy. Jeśli nie będzie stwarzał jakiejkolwiek nadziei na rozstanie za porozumieniem stron, pozostaje złożenie wypowiedzenia (zgodnie ze wspomnianymi zasadami). Wtedy nie będzie miał wyjścia. Tyle tylko, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpi później, niżby się chciało, co może mieć znaczenie, jeśli pracownikowi szczególnie zależy na czasie.
Pracownik może też rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Prawo nie pozwala mu jednak na pełną dowolność. Bez wypowiedzenia można bowiem rozwiązać umowę wtedy, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Takie rozwiązanie stosunku pracy jest ponadto uzasadnione, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Wtedy pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Oświadczenie pracownika o takim trybie rozwiązania umowy powinno być sporządzone na piśmie i dobrze uzasadnione.

Rekompensata dla pracodawcy

W żadnych innych okolicznościach kodeks pracy nie dopuszcza wymówienia pracy bez wypowiedzenia. Jeśli ktoś jednak tak zrobi, pracodawca uzna to za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę. Jednocześnie będzie miał prawo wystąpienia do sądu o roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
Odszkodowanie to odpowiada wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Dokładnie o takie samo odszkodowanie może wystąpić pracodawca wobec osoby, która po prostu przestała przychodzić do pracy.
Jeżeli na dodatek porzucenie pracy przez zatrudnionego mogło być przyczyną szkody poniesionej przez zakład, trzeba liczyć się również z wystąpieniem pracodawcy do sądu o odszkodowanie z tego tytułu na podstawie prawa cywilnego. Oczywiście do pracodawcy będzie należało przytoczenie dowodów na to, że nagły brak pracownika naraził firmę na straty.

OKRESY WYPOWIEDZENIA
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
– 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
– 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
– 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi:
– 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u jednego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
– 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
– 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do tych okresów zatrudnienia wliczana jest praca u poprzedniego pracodawcy, jeżeli do jego zmiany doszło po przejęciu zakładu (lub jego części) przez nowego pracodawcę, a także w innych przypadkach, gdy nowy pracodawca jest następcą prawnym w dotychczasowych stosunkach pracy.

Inne konsekwencje

Osoba, która porzuca pracę i nie podejmuje następnej przez pół roku nie będzie miała prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Obowiązuje bowiem zasada (wynikająca z przepisów o promocji zatrudnienia), że zasiłek ten nie przysługuje temu, kto w ciągu 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy jako bezrobotny, doprowadził z własnej winy do rozwiązania z nim umowy pracy bez wypowiedzenia. Dla wyjaśnienia – porzucenie pracy jest naruszeniem obowiązków pracowniczych i w takiej sytuacji pracodawca ma prawo rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, ze skutkiem natychmiastowym.
Istnieją też przepisy, które wymagają od osób porzucających pracę zwrotu świadczeń przyznanych przez pracodawcę. Przykładowo, porzucający pracę diagnosta laboratoryjny, który odbywał (lub odbywa) specjalizację na podstawie umowy o pracę, musi zwrócić udzieloną mu pożyczkę bezzwrotną na pokrycie kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia (jeżeli specjalizacja prowadzona była w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika), a także pożyczki bezzwrotnej na pokrycie opłaty za specjalizację. Z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawach specjalizacji wynika, że zakład pracy może odstąpić od żądania zwrotu pożyczki w części lub w całości. Należy to jednak do decyzji indywidualnych.
Podobne regulacje znajdziemy też np. w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 z późn. zm.). Osoby podejmujące naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy mogą korzystać np. ze zwrotu kosztów przejazdu do szkoły znajdującej się w innej miejscowości, zakwaterowania i wyżywienia. Zakład pracy może też pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych czy opłat za naukę. Pracownik, który otrzymał takie świadczenia i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata, porzucił pracę, ma obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy na jego naukę – chyba że zakład pracy odstąpi od żądania zwrotu kosztów w części lub w całości.

Iwona Jackowska

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA