REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż za granicę to również podróż krajowa

REKLAMA

Pracownik delegowany do odbycia podróży służbowej poza granicami Polski w większości przypadków musi poprzedzić tę podróż również podróżą służbową na terenie kraju, czego niektórzy pracodawcy i pracownicy nie uwzględniają przy wzajemnych rozliczeniach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Należności z tytułu podróży służbowej

Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju określa treść rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.).
Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownika zatrudnionego u pracodawcy innego niż wyżej wskazany określa układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania albo umowa o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Wysokość tak ustalonej diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju nie może być jednak niższa niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ustalona dla pracownika zatrudnionego w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

Podróż służbowa krajowa

Czas podróży krajowej, czyli czas, od którego zależy, czy pracownik otrzyma dietę (a jeśli tak, czy otrzyma jej część, całość czy też wielokrotność), to czas od rozpoczęcia podróży krajowej do jej zakończenia, przy czym miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca.
Należności przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej na terenie kraju obejmują ewentualne diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów (lub ryczałt na ten cel), dojazdów środkami komunikacji miejscowej (lub ryczałt na ten cel) oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Podróż służbowa poza granicami kraju

Czas podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju liczy się w zależności od środka komunikacji, z której pracownik korzysta:
• od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju – w przypadku komunikacji lądowej,
• od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju – w przypadku komunikacji lotniczej,
• od chwili wyjścia statku (promu) z portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do portu polskiego – w przypadku komunikacji morskiej.

W razie podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju pracownikowi należy się ewentualna dieta oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
ważne
Podróż poza granicami kraju to nie to samo co podróż poza granice kraju.
Pracownik wysyłany przez pracodawcę w zagraniczną podróż służbową w większości przypadków odbędzie podróż służbową zagraniczną i dwie podróże krajowe. Taka podróż obejmuje z reguły podróż krajową, którą pracownik musi odbyć, by móc rozpocząć podróż poza granicami kraju, podróż poza granicami kraju oraz podróż krajową, którą pracownik musi odbyć po zakończeniu podróży poza granicami kraju. Pracownikowi odbywającemu podróż do innego państwa będą zatem przysługiwały wszystkie należności wynikające z dwóch podróży krajowych i podróży poza granicą kraju.


przykład
Pracownik wyjeżdża w podróż służbową z Rzeszowa do Londynu. Podróż ma rozpocząć w Rzeszowie, skąd przejedzie autobusem do Wrocławia i stamtąd samolotem poleci do Londynu. Droga powrotna będzie wyglądała tak samo (z przesiadką we Wrocławiu).
Z uwagi więc na powyższe pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi należności z tytułu:
podróży z Rzeszowa do Wrocławia i ewentualnego pobytu we Wrocławiu – na zasadach określonych dla podróży krajowych,
podróży z Wrocławia do Londynu, pobytu w Londynie i powrotu z Londynu do Wrocławia – na zasadach określonych dla podróży poza granicami kraju,
ewentualnego pobytu we Wrocławiu, podróży z Wrocławia do Rzeszowa.

Zgodnie z powyższym pracownik mający na polecenie pracodawcy odbyć podróż do państwa obcego odbędzie:
• krajową podróż służbową, która rozpocznie się w miejscowości wskazanej przez pracodawcę, a zakończy w chwili rozpoczęcia podróży poza granicami kraju, czyli w momencie przekroczenia granicy państwa polskiego, startu samolotu z ostatniego lotniska w kraju lub wyjścia statku z portu polskiego,
• podróż służbową poza granicami kraju,
• krajową podróż służbową, która rozpocznie się w chwili zakończenia podróży służbowej poza granicami kraju, czyli w momencie przekroczenia w drodze powrotnej granicy państwa polskiego, lądowania samolotu na pierwszym lotnisku w kraju czy wejścia statku do portu polskiego.

Oznacza to, że należności, które pracownik otrzyma w związku z taką podróżą służbową, obejmą:
• należności (koszty, ryczałty, diety) przysługujące z tytułu podróży krajowej z miejsca rozpoczęcia podróży, do miejsca rozpoczęcia podróży poza granicami kraju, uwzględniające cały czas tej podróży łącznie z ewentualnymi noclegami itp.,
• należności (koszty, ryczałty, diety) przysługujące z tytułu podróży poza granicami od momentu rozpoczęcia podróży (przekroczenia granicy, startu samolotu z ostatniego lotniska w kraju, wyjścia statku z portu kraju) do chwili jej zakończenia (przekroczenia w drodze powrotnej granicy państwa polskiego, lądowania samolotu na pierwszym lotnisku w kraju czy wejścia statku do portu polskiego),
• należności (koszty, ryczałty, diety) przysługujące z tytułu podróży krajowej z miejsca zakończenia podróży poza granicami kraju do miejscowości zakończenia podróży określonego przez pracodawcę jako miejsce zakończenia podróży służbowej, uwzględniające cały czas tej podróży łącznie z ewentualnymi noclegami itp.
Jak wynika z powyższego, należność z tytułu zagranicznej podróży służbowej obejmie 3 elementy. Pamiętajmy o uwzględnieniu każdego z nich przy rozliczeniu podróży.

Monika Wacikowska

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA