REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż za granicę to również podróż krajowa

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracownik delegowany do odbycia podróży służbowej poza granicami Polski w większości przypadków musi poprzedzić tę podróż również podróżą służbową na terenie kraju, czego niektórzy pracodawcy i pracownicy nie uwzględniają przy wzajemnych rozliczeniach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Należności z tytułu podróży służbowej

Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju określa treść rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.).
Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownika zatrudnionego u pracodawcy innego niż wyżej wskazany określa układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania albo umowa o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Wysokość tak ustalonej diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju nie może być jednak niższa niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ustalona dla pracownika zatrudnionego w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

Podróż służbowa krajowa

Czas podróży krajowej, czyli czas, od którego zależy, czy pracownik otrzyma dietę (a jeśli tak, czy otrzyma jej część, całość czy też wielokrotność), to czas od rozpoczęcia podróży krajowej do jej zakończenia, przy czym miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca.
Należności przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej na terenie kraju obejmują ewentualne diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów (lub ryczałt na ten cel), dojazdów środkami komunikacji miejscowej (lub ryczałt na ten cel) oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Podróż służbowa poza granicami kraju

Czas podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju liczy się w zależności od środka komunikacji, z której pracownik korzysta:
• od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju – w przypadku komunikacji lądowej,
• od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju – w przypadku komunikacji lotniczej,
• od chwili wyjścia statku (promu) z portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do portu polskiego – w przypadku komunikacji morskiej.

W razie podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju pracownikowi należy się ewentualna dieta oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
ważne
Podróż poza granicami kraju to nie to samo co podróż poza granice kraju.
Pracownik wysyłany przez pracodawcę w zagraniczną podróż służbową w większości przypadków odbędzie podróż służbową zagraniczną i dwie podróże krajowe. Taka podróż obejmuje z reguły podróż krajową, którą pracownik musi odbyć, by móc rozpocząć podróż poza granicami kraju, podróż poza granicami kraju oraz podróż krajową, którą pracownik musi odbyć po zakończeniu podróży poza granicami kraju. Pracownikowi odbywającemu podróż do innego państwa będą zatem przysługiwały wszystkie należności wynikające z dwóch podróży krajowych i podróży poza granicą kraju.


przykład
Pracownik wyjeżdża w podróż służbową z Rzeszowa do Londynu. Podróż ma rozpocząć w Rzeszowie, skąd przejedzie autobusem do Wrocławia i stamtąd samolotem poleci do Londynu. Droga powrotna będzie wyglądała tak samo (z przesiadką we Wrocławiu).
Z uwagi więc na powyższe pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi należności z tytułu:
podróży z Rzeszowa do Wrocławia i ewentualnego pobytu we Wrocławiu – na zasadach określonych dla podróży krajowych,
podróży z Wrocławia do Londynu, pobytu w Londynie i powrotu z Londynu do Wrocławia – na zasadach określonych dla podróży poza granicami kraju,
ewentualnego pobytu we Wrocławiu, podróży z Wrocławia do Rzeszowa.

Zgodnie z powyższym pracownik mający na polecenie pracodawcy odbyć podróż do państwa obcego odbędzie:
• krajową podróż służbową, która rozpocznie się w miejscowości wskazanej przez pracodawcę, a zakończy w chwili rozpoczęcia podróży poza granicami kraju, czyli w momencie przekroczenia granicy państwa polskiego, startu samolotu z ostatniego lotniska w kraju lub wyjścia statku z portu polskiego,
• podróż służbową poza granicami kraju,
• krajową podróż służbową, która rozpocznie się w chwili zakończenia podróży służbowej poza granicami kraju, czyli w momencie przekroczenia w drodze powrotnej granicy państwa polskiego, lądowania samolotu na pierwszym lotnisku w kraju czy wejścia statku do portu polskiego.

Oznacza to, że należności, które pracownik otrzyma w związku z taką podróżą służbową, obejmą:
• należności (koszty, ryczałty, diety) przysługujące z tytułu podróży krajowej z miejsca rozpoczęcia podróży, do miejsca rozpoczęcia podróży poza granicami kraju, uwzględniające cały czas tej podróży łącznie z ewentualnymi noclegami itp.,
• należności (koszty, ryczałty, diety) przysługujące z tytułu podróży poza granicami od momentu rozpoczęcia podróży (przekroczenia granicy, startu samolotu z ostatniego lotniska w kraju, wyjścia statku z portu kraju) do chwili jej zakończenia (przekroczenia w drodze powrotnej granicy państwa polskiego, lądowania samolotu na pierwszym lotnisku w kraju czy wejścia statku do portu polskiego),
• należności (koszty, ryczałty, diety) przysługujące z tytułu podróży krajowej z miejsca zakończenia podróży poza granicami kraju do miejscowości zakończenia podróży określonego przez pracodawcę jako miejsce zakończenia podróży służbowej, uwzględniające cały czas tej podróży łącznie z ewentualnymi noclegami itp.
Jak wynika z powyższego, należność z tytułu zagranicznej podróży służbowej obejmie 3 elementy. Pamiętajmy o uwzględnieniu każdego z nich przy rozliczeniu podróży.

Monika Wacikowska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy limit zwolnienia z abonamentu RTV. Więcej osób już może skorzystać z tego zwolnienia

Opłaty abonamentowe nie są lubiane, ale – niestety – ciągle obowiązkowe. Mimo obietnic likwidacji abonament RTV ma się dobrze i nadal należy go opłacać. Na szczęście niektórzy są zwolnieni od tego przykrego obowiązku. Liczba tych szczęściarzy niedawno się powiększyła. Kogo to dotyczy?

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

ZUS przesuwa 13 emerytury. Kwietniowe wypłaty części emerytów

Kiedy jest wypłata 13 emerytury w 2025 roku? Część emerytów otrzymała już trzynastkę w kwietniu. Inni jeszcze czekają. Dlaczego ZUS przesuwa wypłatę dodatkowej emerytury?

Przymusowe odbieranie dzieci w Polsce. Nowe wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości

Dobro dziecka musi być absolutnym priorytetem – także wtedy, gdy sąd decyduje o przymusowym odebraniu dziecka – to główna konkluzja nowych wytycznych dla kuratorów sądowych i zaleceń dla psychologów, które podpisano w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2024 r. było ponad 1,2 tys. takich odbiorów.

REKLAMA

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do mieszkań na II kwartał 2025 r. Ile wynosi dofinansowanie?

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do wynajmu mieszkań lub domów jednorodzinnych na II kwartał 2025 r. Są to dofinansowania w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta

Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?

We współczesnych realiach dynamicznych zmian na rynku pracy, przejrzystość wynagrodzeń staje się jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i poczucia sprawiedliwości w organizacjach. Niestety, według analiz Enpulse niemal połowa Polaków czuje, że ich pensja jest nieadekwatna do wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych. Sytuacja może ulec zmianie już za rok, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje dotyczące jawności i równości płac.

NSA o MOSP: Stopień umiarkowany nie wyklucza świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł). Zakaz mechanicznego wykluczania osób niepełnosprawnych

„Stare” świadczenie pielęgnacyjne może otrzymać osoba niepełnosprawna ze stopniem umiarkowanym niepełnosprawności (jako opiekun). Osoba ta może bowiem podjąć pracę, a warunkiem otrzymania tego świadczenia była sytuacja, kiedy opiekun dokonywał wyboru: 1) będę pracował albo 2) będą opiekunem osoby niepełnosprawnej. Wniosek? Opiekunem osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopień niepełnosprawności, nie może być inna osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany albo lekki), która nie może pracować (potencjalnie). Jeżeli jednak osoba niepełnosprawna może pracować, to hipotetycznie może otrzymać status opiekuna i świadczenie pielęgnacyjne (stare).

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

REKLAMA

Dyrektywa budynkowa a mieszkania na wynajem. Najemcy z prywatnych lokali sami zapłacą za konieczne remonty?

Niektóre budynki będą zwolnione z wymagań dyrektywy budynkowej (EPBD). Czy takie zwolnienie będzie dotyczyło lokali na wynajem?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA