REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy bezrobotny może nie podjąć wskazanej pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoba bezrobotna, która bez uzasadnionej przyczyny odmówi podjęcia pracy zaproponowanej jej przez urząd pracy, może stracić status bezrobotnego lub zasiłek – jeśli posiada do niego prawo. Nie w każdym jednak przypadku musi obawiać się takich konsekwencji.
Bezrobotny musi przyjmować zaproponowane mu przez urząd pracy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, podlegającą ubezpieczeniom społecznym – o ile ma do tego wystarczające kwalifikacje bądź doświadczenie zawodowe. Tego wymaga ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Osoba bezrobotna nie może natomiast odmówić skierowania na szkolenie, dzięki któremu będzie mogła podjąć zatrudnienie. W tym przypadku jednak o ostatecznym podjęciu pracy lub skierowaniu na szkolenie zawodowe decydować będzie stan zdrowia.

Decydująca opinia lekarza

Jeżeli urząd pracy przedstawi osobie bezrobotnej propozycję zatrudnienia u danego pracodawcy, pracy interwencyjnej, zatrudnienia w ramach robót interwencyjnych, a ta odmówi jej przyjęcia, nie podając ważnej przyczyny, wówczas utraci status bezrobotnego lub prawo do zasiłku – jeśli je posiada – na okres 90 dni. Podobnych konsekwencji może się spodziewać bezrobotny, który nie będzie chciał uczestniczyć w organizowanym przez urząd pracy szkoleniu czy stażu zawodowym.
W przypadku odmowy udziału we wspomnianych formach aktywizacji lub podjęcia pracy ze względu na stan zdrowia, urząd nie będzie wyciągał wobec takiej osoby konsekwencji. Nie wystarczy jednak samo oświadczenie osoby bezrobotnej, że stan zdrowia nie pozwala jej na podjęcie wskazanego zatrudnienia lub uczestniczenia w zajęciach doszkalających. Musi o­na dostarczyć do urzędu zaświadczenie od lekarza, które będzie wskazywać, że podjęcie danego zatrudnienia rzeczywiście nie służyłoby jej zdrowiu. Lekarz może także wystawić zaświadczenie, że dana osoba, ze względu na swój stan zdrowia, nie może np. wykonywać pracy zgodnej z wyuczonym przez nią zawodem lub kwalifikacjami nabytymi w trakcie życia zawodowego.
Urząd pracy nierzadko nie ma możliwości skierowania takiego bezrobotnego do innej pracy, której wykonywanie nie naraziłoby na pogorszenie jego stanu zdrowia. W takim przypadku wcale nie trzeba decydować się na podjęcie szkodliwego dla siebie zatrudnienia.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zaświadczenie bez specjalnego druku

Na zaświadczeniu lekarskim o przeciwwskazaniach do podjęcia przez osobę bezrobotną zatrudnienia wskazanego przez urząd pracy, nie musi być wyszczególnione schorzenie tej osoby. Wystarczy, że lekarz wskaże na takim dokumencie, że dana osoba nie może pracować – przez określony czas lub stale – w określonym zawodzie.
Warto przy tym pamiętać, że dokument wystawiony przez lekarza, a poświadczający stan zdrowia osoby bezrobotnej, nie jest zwolnieniem lekarskim. Nie musi być więc wystawiony na druku mu odpowiadającym. Wystarczy, że będzie miał o­n formę oświadczenia lekarza. Nie trzeba więc kierować się do urzędu pracy po odpowiedni formularz – takich zresztą nie ma.
To osoba bezrobotna musi udokumentować zaświadczeniem lekarskim, że nie może podjąć danej pracy. Urząd pracy tylko w nielicznych przypadkach sam kieruje bezrobotnego na badania lekarskie poświadczające jej zdolność lub niemożność podjęcia danego zatrudnienia. Jeśli osoba ta odmówi ich wykonania, wówczas zostanie wykreślona z rejestru osób bezrobotnych lub pozbawiona prawa do zasiłku.
Zazwyczaj jednak to sam bezrobotny decyduje o tym, czy przedstawiona mu przez urząd dana oferta pracy jest odpowiednia ze względu na jego stan zdrowia i poświadcza swoje wątpliwości u lekarza.
WAŻNE

Osoba bezrobotna za każdym razem, gdy urząd pracy przedstawi jej ofertę zatrudnienia, co do której mam obawy, że jest niezgodna z jej stanem zdrowia, musi – przed jej odrzuceniem – poświadczyć to przez lekarza. Jedno zaświadczenie lekarskie, o ile jest czasowe, dotyczy jednej oferty pracy w danym zawodzie lub branży.

Siedem dni na zgłoszenie się do pracy

Jeśli po kontroli u lekarza okaże się, że osoba bezrobotna może podjąć zaoferowaną mu pracę, wówczas – by nie utracić świadczenia lub statusu osoby bezrobotnej, uprawniającego m. in. do bezpłatnej opieki zdrowotnej – w ciągu 7 dni od przedstawienia jej przez urząd oferty pracy, musi zgłosić się do wskazanego pracodawcy i przejść proces rekrutacji. W tym czasie bezrobotny musi zdążyć także przedstawić w urzędzie pracy wyniki swoich rozmów z tym pracodawcą.
Nie tylko stan zdrowia decyduje o tym, czy bezrobotny musi przyjąć określoną ofertę zatrudnienia. Istotny jest także czas dojazdu osoby bezrobotnej do miejsca pracy i z powrotem do domu środkami transportu zbiorowego. Zgodnie z ustawą, czas ten nie może przekraczać łącznie 3 godzin – czyli 1,5 godziny w jedną stronę.
Jeżeli dojazd do miejsca pracy lub z niego przekracza 3 godziny, wówczas osoba bezrobotna, bez narażania się na utratę statusu lub zasiłku, ma prawo odmówić przyjęcia wskazanej oferty pracy.

KTO JEST BEZROBOTNYM

Status bezrobotnego może otrzymać osoba, która:
• nie jest zatrudniona, tzn. nie wykonuje pracy na postawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz innej pracy zarobkowej,
• nie wykonuje pracy na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia, o dzieło,
• jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (w przypadku osób niepełnosprawnych w wymiarze, na jaki pozwala stan zdrowia),
• nie uczy się w systemie dziennym,
• ukończyła 18 lat,
• nie ukończyła: 60 lat – kobieta lub 65 lat – mężczyzna,
• nie nabyła prawa do renty inwalidzkiej, emerytury lub renty socjalnej,
• nie pobiera świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub wychowawczego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego,
• nie pobiera zasiłku stałego na podstawie przepisów o pomocy społecznej,
• nie jest właścicielem nieruchomości rolnej lub gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych,
• nie podjęła pozarolniczej działalności gospodarczej i jej nie zawiesiła,
• nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego na podstawie odrębnych przepisów,
• nie jest tymczasowo aresztowana,
• nie odbywa kary pozbawienia wolności,
• nie uzyskuje miesięcznie (z innego tytułu niż praca) przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych,
• zarejestrowała się we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego urzędzie pracy,
• nie pobiera świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,
• nie pobiera po ustaniu zatrudnienia świadczenia szkoleniowego

KARTA ZDROWIA W URZĘDZIE PRACY

Informacja o stanie zdrowia osoby bezrobotnej, poświadczona przez lekarza, jest umieszczana w karcie bezrobotnego w urzędzie pracy. Dzięki temu urzędnicy wiedzą, do jakich prac nie mogą kierować danej osoby. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przeciwwskazania do wykonywania danego zatrudnienia są czasowe. Wówczas, po upływie okresu, przez jaki osoba bezrobotna nie mogła podejmować pracy w danym charakterze, informacje te są usuwane z jej bazy danych. Urzędnicy mogą też ponownie kierować do takiej osoby oferty pracy podobne do tej, która wcześniej, ze względu na stan zdrowia została odrzucona.

UTRATA STATUSU BEZROBOTNEGO

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, utraci status bezrobotnego, jeśli:
• nie stawi się w terminie wyznaczonym przez urząd pracy i nie powiadomi w ciągu 7 dni od tej daty o uzasadnionej przyczynie tego niestawienia (utrata statusu następuje na okres 3 miesięcy),
• po zmianie miejsca zameldowania, nie stawi się w nowym urzędzie pracy w ciągu 14 dni od dnia zmiany zamieszkania,
• nie uzasadni odmowy przyjęcia propozycji pracy, szkolenia, stażu, podjęcia prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, przygotowania zawodowego lub przerwie z własnej winy staż, szkolenie lub przygotowanie zawodowe. W takim przypadku utraci status bezrobotnego na okres 90 dni,
• nabędzie prawo do renty inwalidzkiej, emerytury lub renty socjalnej,
• będzie uzyskiwać przychód z tytułu innego niż praca, który przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia,
• zostanie tymczasowo aresztowana lub będzie odbywać karę pozbawienia wolności,
• otrzyma zasiłek stały, świadczenie pielęgnacyjne lub dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka po utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu maksymalnego okresu jego pobierania,
• podejmie zatrudnienie, zacznie prowadzić działalność gospodarczą,
• odmówi poddania się badaniom lekarskim mającym na celu ustalenie zdolności do pracy (utrata statusu następuje na okres 3 miesięcy),
• otrzyma pożyczkę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z udziałem środków publicznych lub jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
• rezygnuje dobrowolnie ze statusu bezrobotnego.

Izabela Rakowska-Boroń
izabela.rakowska@infor.pl


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA