REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielką majówkę odpracujemy w wolną sobotę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zmienione kilka lat temu przepisy dotyczące czasu pracy wprowadziły rozwiązania, które budzą wątpliwości związane z konstruowaniem długich weekendów. W szczególności chodzi o art. 130 par. 2 kodeksu pracy.
Ustawodawca postanowił, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W kolejnym zdaniu tego artykułu zastrzegł, że jeżeli w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt.
Taki przypadek w praktyce jeszcze nie miał miejsca. Wyjątkowo bogaty pod tym względem będzie rok bieżący i kilka następnych lat. Chodzi oczywiście o święta przypadające w maju i grudniowe święta Bożego Narodzenia.

Czas pracy w maju

Zgodnie z art. 129 par. 1 kodeksu pracy wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się w ten sposób, że mnoży się 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku. Przyjmując, że okresem rozliczeniowym będzie tylko maj, to wymiar czasu pracy wyniesie 176 godzin. Wynik taki otrzymujemy w wyniku działania – (4 tygodnie X 40 godzin) + 8 godzin X 3 dni (wykraczające poza pełne tygodnie przypadające od poniedziałku do piątku, tj. 29–31 maja) – 8 godzin X 1 dzień (z tytułu jednego, a nie dwóch świąt przypadających w tym miesiącu w dniach innych niż niedziela) = 160 godzin + 24 godziny – 8 godzin = 176 godzin. Aby obliczyć dopuszczalną liczbę dni do przepracowania w okresie rozliczeniowym, należy wymiar czasu pracy w tym okresie podzielić przez dobową normę czasu pracy obowiązującą pracownika, czyli co do zasady 8 godzin. Oznacza to, że pracodawca może rozplanować godziny pracy pracownika maksymalnie na 22 dni.
Co takie rozwiązanie oznacza dla pracodawców i pracowników. Czy w drugie święto przypadające w jednym tygodniu należy przyjść do pracy. Może trzeba je odpracować np. w wolną sobotę.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAJÓWKOWY BOOM TURYSTYCZNY
Pierwszy tydzień maja będzie rekordowy dla branży turystycznej. Więcej niż w maju 2005 roku Polaków wykupiło wycieczki zagraniczne lub objazdowe do stolic Europy. Sprzedaż majowych wyjazdów za granicę w największych biurach podróży w Polsce wzrosła w tym roku od 50 do ponad 200 proc. Zainteresowanie było na tyle duże, że już miesiąc temu w biurach podróży brakowało miejsc.
Oblężenie – Polaków i cudzoziemców przeżyją także polskie miejscowości turystyczne – w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, pensjonatach oraz kwaterach agroturystycznych nad morzem i na Mazurach nie ma wolnych miejsc. Tłumy najadą na polskie Tatry. Hitem dla gości z zagranicy jest Kraków.
Polacy na długi weekend najczęściej wybierali Grecję, Egipt i Tunezję, czyli kraje, które są popularne cały sezon. Rola Tunezji rośnie z roku na rok, skutecznie konkuruje o­na z Egiptem. Sporym zaskoczeniem jest duże zainteresowanie egzotycznymi kierunkami, m.in. Chinami, Dominikaną i Kubą. Niemało też osób wykorzysta majówkę na szusowanie, m.in. po lodowcach w Austrii.
Średnia cena zagranicznego wyjazdu na majowy urlop, płacona w tym roku w Travelplanet.pl, wyniosła 6,3 tys. zł za rezerwację (na 2-3 osoby) i 2,4 tys. na osobę.

W święto świętujemy

Przepisy art. 1519 kodeksu pracy mówią wyraźnie, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych o pracy. Dni świąteczne zdefiniowane są w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1990 r. nr 28, poz. 160). Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Oznacza to, że w święta pracodawca, który normalnie pracuje, nie może kazać załodze, by np. 3 maja stawiła się do pracy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Odpracować święto

Jeżeli w święto nie pracujemy, to może trzeba je odpracować w wolną sobotę bądź w inny dzień tygodnia, który pracodawca wyznaczył jako dzień wolny, realizując zasadę przeciętnie pięciodniowego dnia pracy. Wszystko zależy od decyzji pracodawcy. o­n decyduje o tym, co zrobić ze świąteczną dniówką, której nie może odjąć z wymiaru czasu pracy obowiązującego pracowników.
Szczodry pracodawca może machnąć ręką i zrezygnować z tych ośmiu godzin za jedno ze świąt przypadających w jednym tygodniu. Dobre serce jednak kosztuje. Mimo iż pracownicy zostaną zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, to fakt ten nie daje prawa pracodawcy do niezapłacenia za ten czas.
– Jeżeli na skutek decyzji pracodawcy w maju tego roku rozkład czasu pracy pracownika będzie obejmował 21, a nie 22 dni pracy, to pracownik musi otrzymać wynagrodzenie za 22 dni (176 godzin), czyli za pełny miesięczny wymiar czasu pracy wynikający z art. 130 kodeksu pracy. Dotyczy to zarówno pracowników wynagradzanych stawką miesięczną w stałej wysokości, jak i otrzymujących stawkę godzinową – wyjaśnia Ewa Pomian- -Wojcieszczuk, zastępca dyrektora Departamentu Prawa Pracy w resorcie pracy.
Aby pracodawca nie miał poczucia, że święto odbywa się tylko jego kosztem, może spróbować przekonać załogę, by na dzień, w którym miałaby odpracować święto i ewentualnie dzień między świętami złożyła wnioski o urlop wypoczynkowy lub urlop bezpłatny. W tym jednak przypadku pracodawca może tylko prosić. Co do zasady bowiem, urlop wypoczynkowy i bezpłatny udzielany jest na wniosek pracownika.
Pracodawca, który uzna, że odpracowywanie jest dla niego korzystne, może polecić załodze, by przyszła do pracy w wolną sobotę lub inny dzień realizując zasadę pięciodniowego tygodnia pracy. Problem będą mieli wówczas pracodawcy pracujący w normalnym trybie od poniedziałku do piątku, którzy w regulaminach pracy czy układach zbiorowych zgodzili się na rozwiązanie, że w ich firmie wolne są wszystkie soboty. W takim przypadku nie ma kiedy odpracować drugiego dnia świątecznego.

Jak pracują banki

Placówki bankowe 2 maja pracują w normalnym trybie, tak jak w pozostałe dni powszednie (nieliczne z nich będą zamykane wcześniej niż zwykle). Bez przeszkód tego dnia będą realizowane przelewy międzybankowe, ponieważ Krajowa Izba Rozliczeniowa standardowo zrealizuje trzy sesje rozliczeniowe. 1 i 3 maja, czyli w dni świąteczne, oddziały bankowe i KIR nie pracują. Oczywiście bankomaty i serwisy internetowe działają 24 godziny na dobę także w dni świąteczne. Banki nie zgłaszały żadnych planów związanych z serwisowaniem bądź przerwami technicznymi swoich systemów.

Urzędy skarbowe

W urzędach skarbowych w całej Polsce będą przeprowadzane dyżury zarówno w sobotę 29 kwietnia, jak i we wtorek 2 maja. Ustanowienie dyżurów oraz ich godzin będzie decyzją naczelników poszczególnych urzędów skarbowych, która będzie zależała od liczby PIT-ów za 2005 rok, jakie jeszcze do urzędów nie wpłynęły. Podczas dyżurów w urzędzie będzie można załatwić jedynie sprawy związane z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 rok.

Centra handlowe

Sieci hiper- i supermarketów w dniach 1, 2 i 3 maja będą pracowały zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami i we własnych godzinach pracy. Część dużych obiektów handlowych w poniedziałek 1 i środę 3 maja będzie otwarta jak w każdą niedzielę – np. galerie i sklepy wielkopowierzchniowe Carrefour oraz supermarkety Elea. 2 maja większość placówek handlowych – hipermarkety i mniejsze sklepiki będzie pracować w godzinach obowiązujących w dni powszedni. Tylko nieliczne sieci handlowe w święto 3 maja będą zamknięte, np. Auchan.
W środę w każdym większym mieście nie powinno być jednak kłopotu ze znalezieniem czynnego centrum handlowego. Na przykład hipermarkety i supermarkety sieci Tesco będą otwarte codziennie 24 h na dobę, tak jak zawsze. Wszystkie placówki sieci Żabka będą otwarte w normalnych codziennych godzinach pracy od 6.00 do 23.00. W małych miejscowościach tyrystycznych działała będzie większość supermarketów, sklepów spożywczych i dyskontów.

Tomasz Zalewski
tomasz.zalewski@infor.pl
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA