REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie stosunku pracy należy do pracodawcy

REKLAMA

Za nieprowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników pracodawca może być ukarany grzywną.
Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie akt osobowych pracowników oraz dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. W praktyce przy wypełnianiu tego obowiązku pojawia się wiele uchybień, które skutkować mogą dwojakiego rodzaju konsekwencjami. Po pierwsze, dokumenty znajdujące się w tych aktach mają znaczenie dowodowe przy ewentualnych sporach pracodawcy i pracownika prowadzonych przed sądem pracy, po drugie, naruszenie obowiązku prowadzenia akt osobowych narazić może pracodawcę na odpowiedzialność karną.

Na jakiej podstawie

Wymagania, jakim powinny odpowiadać akta osobowe, zostały skonkretyzowane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.). Rozporządzenie to w zakresie prowadzenia akt osobowych dotyczy wszystkich pracowników, zatrudnionych zarówno na podstawie umów o pracę, jak i mianowania, powołania, wyboru i spółdzielczych umów o pracę.

Co zawierają akta osobowe

Akta osobowe każdego pracownika składają się z trzech części: część A obejmuje dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, część B zawiera dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia, część C zawiera dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.
Często spotykanym błędem przy prowadzeniu akt osobowych jest brak ich numeracji oraz mieszanie dokumentów, które powinny znajdować się w poszczególnych częściach tych akt. Dlatego wszystkie dokumenty powinny zostać ułożone w poszczególnych częściach akt osobowych w porządku chronologicznym, oraz zostać ponumerowane. Dodatkowo każda z części akt osobowych powinna zawierać wykaz znajdujących się w nich dokumentów.

Części A i C

Żadnych wątpliwości nie budzi to, co powinno znaleźć się w części A i C akt osobowych. Katalog dokumentów, jakich pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, które następnie należy umieścić się w części A akt osobowych, został określony w par. 1 cytowanego rozporządzenia. Najważniejszymi dokumentami, które powinny znaleźć się w części A akt osobowych, są kwestionariusz osobowy wraz z fotografiami pracownika, świadectwa pracy, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe pracownika. Warte podkreślenia jest to, że pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie dokumentów, jakich ma prawo żądać od kandydata na pracownika, zaś przedłożenia oryginałów tych dokumentów może żądać tylko do wglądu lub w celu sporządzenia ich odpisów albo kopii.
Wśród dokumentów przechowywanych w części C akt osobowych wymienić należy przede wszystkim oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę i kopię wydanego pracownikowi świadectwa pracy.

Część B

Część B akt osobowych jest najobszerniejsza. Powinny znaleźć się w niej dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia. Wymienione o­ne zostały w rozporządzeniu jedynie przykładowo.
Oznacza to, że pracodawca ma prawo przechowywać w tej części akt osobowych również inne pisma, które jego zdaniem dokumentują przebieg zatrudnienia. Należy jednak odnotować, iż podstawowym dokumentem, który powinien znaleźć się w tej części każdych akt osobowych, jest umowa o pracę.

ORZECZNICTWO
Pracodawca ma prawo dokumentowania niewywiązywania się przez pracownika z jego obowiązków. Pracownik nie może zatem żądać zniszczenia i zaprzestania gromadzenia takiej dokumentacji jako dotyczącej przebiegu jego zatrudnienia. Może o­n natomiast żądać włączenia tej dokumentacji do akt osobowych i nakazania pracodawcy dalszego gromadzenia ich w ramach tych akt – teza 2 wyroku z 10 października 2003 r. (I PK 295/02, OSNP 2004/19/332).

WAŻNE

• Nieprowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników stanowi, w myśl art. 281 pkt 6 k.p., wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Za popełnienie tego wykroczenia grozi kara grzywny do 5 tys. zł, a ponieść tę karę może pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu.

• Przepisy dotyczące prowadzenia akt osobowych muszą być przestrzegane przez każdego pracodawcę, niezależnie od formy organizacyjnej, w jakiej prowadzi działalność. Obowiązek ich prowadzenia dotyczy więc również osób fizycznych, chociażby nie były przedsiębiorcami i zatrudniały tylko jednego pracownika.

Zbyt dużo dokumentów

Jeżeli pracownik stwierdzi, iż niektóre dokumenty nie powinny się znaleźć w jego aktach osobowych, może wystąpić do sądu o usunięcie tych dokumentów z jego akt. Sąd Najwyższy opowiedział się za dopuszczalnością drogi sądowej we wszelkich sprawach dotyczących dokumentacji zatrudnieniowej, uznając jednocześnie, iż sprawy tego typu mają charakter spraw pracowniczych (por. uzasadnienie do postanowienia SN z 16 marca 2000 r., I PKN 672/99, OSNAPiUS/2001/15/490).
Należy jednak zauważyć, iż SN szeroko interpretuje rodzaj dokumentów, które dotyczą przebiegu zatrudnienia, pozostawiając pracodawcy dużą swobodę decyzji co do tego, jakie dokumenty mogą znaleźć się w aktach osobowych pracownika. Przykładowo SN uznał za dopuszczalne gromadzenie w aktach osobowych różnego typu notatek służbowych pracodawcy o zachowaniu pracownika (por. wyrok SN z 4 czerwca 2002 r., I PKN 249/01, OSNAPiUS/2002/16).
Godne podkreślenia jest jednak to, że dokumenty tego typu gromadzone muszą być właśnie w aktach osobowych pracownika, a nie gdzie indziej i gdyby zdarzyło się inaczej, pracownik może domagać się włączenia wszystkich dokumentów dotyczących przebiegu zatrudnienia do akt osobowych. Ma to gwarantować pracownikowi przede wszystkim wiedzę o tym, jakie informacje zbiera o nim pracodawca poprzez wgląd do wszystkich dokumentów go dotyczących.

ZMIANA PRACODAWCY
W przypadku zmiany pracodawcy, określonej w art. 231 albo w odrębnych przepisach przewidujących następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek przekazać akta osobowe pracownika oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy pracodawcy przejmującemu pracownika.

Czego nie powinno być w aktach

W związku z tym, że w aktach osobowych mogą znajdować się wyłącznie dokumenty dotyczące zatrudnienia pracownika, skuteczne mogłoby być powództwo o usunięcie z akt osobowych takich dokumentów, które nie dokumentowałyby przebiegu jego zatrudnienia, na przykład dotyczących życia rodzinnego pracownika, czy innych sfer jego aktywności pozazawodowej. Powództwo o usunięcie niektórych dokumentów z akt osobowych byłoby również dopuszczalne w sytuacji, gdyby pracodawca nie usuwał wbrew przepisom prawa informacji o zastosowanej wobec pracownika karze porządkowej, po zatarciu tej kary (art. 113 par. 1 k.p.), lub nie usuwał w wymaganym terminie orzeczeń o zastosowaniu wobec pracownika kar dyscyplinarnych, o ile byłby zobowiązany do tego na podstawie odrębnych przepisów (np. dotyczących nauczycieli).

Inna dokumentacja

Na mocy przepisów cytowanego rozporządzenia dla pewnych kategorii dokumentów, pracodawca prowadzi odrębną dokumentację pracowniczą niezależną od akt osobowych. Dotyczy to dokumentacji dotyczącej podejrzeń o choroby zawodowe, chorób zawodowych, wypadków przy pracy oraz wypadków w drodze do pracy i z pracy, a także świadczeń związanych z tymi chorobami i wypadkami.
Ponadto dla każdego pracownika pracodawca powinien założyć kartę ewidencji czasu pracy, imienną kartę wpłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację. Obowiązek gromadzenia wyżej wymienionej dokumentacji jest o tyle istotny, że brak tych dokumentów skutkować może przegraniem przez pracodawcę sprawy wytoczonej przez pracownika o zapłatę wynagrodzenia, szczególnie za nadgodziny lub zapłatę ekwiwalentów za odzież roboczą, środki czystości i pranie odzieży roboczej.

Jak długo przechowywać

Rozporządzenie nie określa zasad i okresu przechowywania akt osobowych i innej dokumentacji pracowniczej. Oczywiste jest, że cała dokumentacja przechowywana być musi w trakcie zatrudnienia pracownika. Z innych przepisów wysnuć można wniosek, że dokumentacja pracownicza powinna być przechowywana przez 50 lat. Obowiązek archiwizacji wynika z art. 125a ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
Przepis ten zobowiązuje płatników składek na ubezpieczenia społeczne do przechowywania dokumentacji, na podstawie której następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury i renty, tj. listy płac, karty wynagrodzeń oraz innych dowodów, przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika.
Z kolei w myśl art. 51 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2002 r. nr 171, poz. 1396 ze zm.), w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy, powinien o­n zapewnić środki na przechowywanie dokumentacji przez czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu jej przechowywania, liczonego dla dokumentacji płacowej – od dnia wytworzenia, a dla dokumentacji osobowej – od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Rafał Krawczyk
Autor jest przewodniczącym Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie.


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA