REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie stosunku pracy należy do pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Za nieprowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników pracodawca może być ukarany grzywną.
Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie akt osobowych pracowników oraz dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. W praktyce przy wypełnianiu tego obowiązku pojawia się wiele uchybień, które skutkować mogą dwojakiego rodzaju konsekwencjami. Po pierwsze, dokumenty znajdujące się w tych aktach mają znaczenie dowodowe przy ewentualnych sporach pracodawcy i pracownika prowadzonych przed sądem pracy, po drugie, naruszenie obowiązku prowadzenia akt osobowych narazić może pracodawcę na odpowiedzialność karną.

Na jakiej podstawie

Wymagania, jakim powinny odpowiadać akta osobowe, zostały skonkretyzowane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.). Rozporządzenie to w zakresie prowadzenia akt osobowych dotyczy wszystkich pracowników, zatrudnionych zarówno na podstawie umów o pracę, jak i mianowania, powołania, wyboru i spółdzielczych umów o pracę.

Co zawierają akta osobowe

Akta osobowe każdego pracownika składają się z trzech części: część A obejmuje dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, część B zawiera dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia, część C zawiera dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.
Często spotykanym błędem przy prowadzeniu akt osobowych jest brak ich numeracji oraz mieszanie dokumentów, które powinny znajdować się w poszczególnych częściach tych akt. Dlatego wszystkie dokumenty powinny zostać ułożone w poszczególnych częściach akt osobowych w porządku chronologicznym, oraz zostać ponumerowane. Dodatkowo każda z części akt osobowych powinna zawierać wykaz znajdujących się w nich dokumentów.

Części A i C

Żadnych wątpliwości nie budzi to, co powinno znaleźć się w części A i C akt osobowych. Katalog dokumentów, jakich pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, które następnie należy umieścić się w części A akt osobowych, został określony w par. 1 cytowanego rozporządzenia. Najważniejszymi dokumentami, które powinny znaleźć się w części A akt osobowych, są kwestionariusz osobowy wraz z fotografiami pracownika, świadectwa pracy, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe pracownika. Warte podkreślenia jest to, że pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie dokumentów, jakich ma prawo żądać od kandydata na pracownika, zaś przedłożenia oryginałów tych dokumentów może żądać tylko do wglądu lub w celu sporządzenia ich odpisów albo kopii.
Wśród dokumentów przechowywanych w części C akt osobowych wymienić należy przede wszystkim oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę i kopię wydanego pracownikowi świadectwa pracy.

Część B

Część B akt osobowych jest najobszerniejsza. Powinny znaleźć się w niej dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia. Wymienione o­ne zostały w rozporządzeniu jedynie przykładowo.
Oznacza to, że pracodawca ma prawo przechowywać w tej części akt osobowych również inne pisma, które jego zdaniem dokumentują przebieg zatrudnienia. Należy jednak odnotować, iż podstawowym dokumentem, który powinien znaleźć się w tej części każdych akt osobowych, jest umowa o pracę.

ORZECZNICTWO
Pracodawca ma prawo dokumentowania niewywiązywania się przez pracownika z jego obowiązków. Pracownik nie może zatem żądać zniszczenia i zaprzestania gromadzenia takiej dokumentacji jako dotyczącej przebiegu jego zatrudnienia. Może o­n natomiast żądać włączenia tej dokumentacji do akt osobowych i nakazania pracodawcy dalszego gromadzenia ich w ramach tych akt – teza 2 wyroku z 10 października 2003 r. (I PK 295/02, OSNP 2004/19/332).

WAŻNE

• Nieprowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników stanowi, w myśl art. 281 pkt 6 k.p., wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Za popełnienie tego wykroczenia grozi kara grzywny do 5 tys. zł, a ponieść tę karę może pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu.

• Przepisy dotyczące prowadzenia akt osobowych muszą być przestrzegane przez każdego pracodawcę, niezależnie od formy organizacyjnej, w jakiej prowadzi działalność. Obowiązek ich prowadzenia dotyczy więc również osób fizycznych, chociażby nie były przedsiębiorcami i zatrudniały tylko jednego pracownika.

Zbyt dużo dokumentów

Jeżeli pracownik stwierdzi, iż niektóre dokumenty nie powinny się znaleźć w jego aktach osobowych, może wystąpić do sądu o usunięcie tych dokumentów z jego akt. Sąd Najwyższy opowiedział się za dopuszczalnością drogi sądowej we wszelkich sprawach dotyczących dokumentacji zatrudnieniowej, uznając jednocześnie, iż sprawy tego typu mają charakter spraw pracowniczych (por. uzasadnienie do postanowienia SN z 16 marca 2000 r., I PKN 672/99, OSNAPiUS/2001/15/490).
Należy jednak zauważyć, iż SN szeroko interpretuje rodzaj dokumentów, które dotyczą przebiegu zatrudnienia, pozostawiając pracodawcy dużą swobodę decyzji co do tego, jakie dokumenty mogą znaleźć się w aktach osobowych pracownika. Przykładowo SN uznał za dopuszczalne gromadzenie w aktach osobowych różnego typu notatek służbowych pracodawcy o zachowaniu pracownika (por. wyrok SN z 4 czerwca 2002 r., I PKN 249/01, OSNAPiUS/2002/16).
Godne podkreślenia jest jednak to, że dokumenty tego typu gromadzone muszą być właśnie w aktach osobowych pracownika, a nie gdzie indziej i gdyby zdarzyło się inaczej, pracownik może domagać się włączenia wszystkich dokumentów dotyczących przebiegu zatrudnienia do akt osobowych. Ma to gwarantować pracownikowi przede wszystkim wiedzę o tym, jakie informacje zbiera o nim pracodawca poprzez wgląd do wszystkich dokumentów go dotyczących.

ZMIANA PRACODAWCY
W przypadku zmiany pracodawcy, określonej w art. 231 albo w odrębnych przepisach przewidujących następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek przekazać akta osobowe pracownika oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy pracodawcy przejmującemu pracownika.

Czego nie powinno być w aktach

W związku z tym, że w aktach osobowych mogą znajdować się wyłącznie dokumenty dotyczące zatrudnienia pracownika, skuteczne mogłoby być powództwo o usunięcie z akt osobowych takich dokumentów, które nie dokumentowałyby przebiegu jego zatrudnienia, na przykład dotyczących życia rodzinnego pracownika, czy innych sfer jego aktywności pozazawodowej. Powództwo o usunięcie niektórych dokumentów z akt osobowych byłoby również dopuszczalne w sytuacji, gdyby pracodawca nie usuwał wbrew przepisom prawa informacji o zastosowanej wobec pracownika karze porządkowej, po zatarciu tej kary (art. 113 par. 1 k.p.), lub nie usuwał w wymaganym terminie orzeczeń o zastosowaniu wobec pracownika kar dyscyplinarnych, o ile byłby zobowiązany do tego na podstawie odrębnych przepisów (np. dotyczących nauczycieli).

Inna dokumentacja

Na mocy przepisów cytowanego rozporządzenia dla pewnych kategorii dokumentów, pracodawca prowadzi odrębną dokumentację pracowniczą niezależną od akt osobowych. Dotyczy to dokumentacji dotyczącej podejrzeń o choroby zawodowe, chorób zawodowych, wypadków przy pracy oraz wypadków w drodze do pracy i z pracy, a także świadczeń związanych z tymi chorobami i wypadkami.
Ponadto dla każdego pracownika pracodawca powinien założyć kartę ewidencji czasu pracy, imienną kartę wpłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację. Obowiązek gromadzenia wyżej wymienionej dokumentacji jest o tyle istotny, że brak tych dokumentów skutkować może przegraniem przez pracodawcę sprawy wytoczonej przez pracownika o zapłatę wynagrodzenia, szczególnie za nadgodziny lub zapłatę ekwiwalentów za odzież roboczą, środki czystości i pranie odzieży roboczej.

Jak długo przechowywać

Rozporządzenie nie określa zasad i okresu przechowywania akt osobowych i innej dokumentacji pracowniczej. Oczywiste jest, że cała dokumentacja przechowywana być musi w trakcie zatrudnienia pracownika. Z innych przepisów wysnuć można wniosek, że dokumentacja pracownicza powinna być przechowywana przez 50 lat. Obowiązek archiwizacji wynika z art. 125a ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
Przepis ten zobowiązuje płatników składek na ubezpieczenia społeczne do przechowywania dokumentacji, na podstawie której następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury i renty, tj. listy płac, karty wynagrodzeń oraz innych dowodów, przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika.
Z kolei w myśl art. 51 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2002 r. nr 171, poz. 1396 ze zm.), w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy, powinien o­n zapewnić środki na przechowywanie dokumentacji przez czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu jej przechowywania, liczonego dla dokumentacji płacowej – od dnia wytworzenia, a dla dokumentacji osobowej – od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Rafał Krawczyk
Autor jest przewodniczącym Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA