REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewypłacalność pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wobec coraz częstszych sytuacji ogłaszania upadłości pracodawców lub przejściowych problemów z utrzymaniem przez nich stabilności finansowej konieczne stało się stworzenie prawnych gwarancji chroniących pracowników.
Gwarancję otrzymania przez pracowników należnego wynagrodzenia i innych świadczeń z tytułu stosunku pracy przewiduje ustawa z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU z 2002 r. nr 9, poz. 85 ze zm.). Na mocy jej postanowień został utworzony Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będący państwowym funduszem celowym, posiadającym osobowość prawną, mającym za cel ochronę roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia przez niewypłacalnego pracodawcę.

Dochody funduszu

Głównym dochodem funduszu są składki płacone przez pracodawców prowadzących działalność gospodarczą, z wyjątkiem zakładów budżetowych oraz jednostek pomocniczych zakładów budżetowych. Poboru składek comiesięcznie dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych łącznie ze składkami na ubezpieczenia społeczne, a następnie przekazuje je funduszowi do 15. dnia każdego miesiąca. Wysokość składki ustalana jest w ustawie budżetowej.
Innymi źródłami finansowania funduszu są m.in. zwroty sum wypłaconych niewypłacalnym pracodawcom, odsetki od lokat nadwyżek finansowych funduszu, odsetki od zwrotu sum wypłaconych tytułem świadczeń, zwróconych po terminie. W związku ze swoją działalnością fundusz ma również prawo zaciągania kredytów bankowych.
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych spełnia 3 cele: gromadzi środki finansowe na pokrycie roszczeń pracowniczych, wypłaca pracownikom świadczenia gwarantowane przez ustawę, dochodzi od pracodawców zwrotu wypłaconych świadczeń.

Gdy pracodawca nie płaci

Wypłaty wynagrodzenia oraz innych świadczeń należnych pracownikowi można domagać się od funduszu w przypadku niewypłacalności pracodawcy.
Przez niewypłacalność pracodawcy należy rozumieć m.in. sytuację, w której:
• ogłoszono upadłość pracodawcy,
• odrzucono wniosek o ogłoszenie upadłości pracodawcy z powodu niezłożenia przez jego wierzyciela zaliczki na koszty postępowania,
• oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości pracodawcy, ponieważ jego majątek oczywiście nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania,
• umorzono postępowanie upadłościowe, ponieważ:
– majątek masy nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania,
– wierzyciel, na którego wniosek upadłość była ogłoszona, nie złożył zaliczki na koszty postępowania, a zachodzi brak płynnych funduszy na te koszty,
• niezaspokojono roszczeń pracowniczych z powodu braku środków finansowych:
– w okolicznościach stanowiących, zgodnie z przepisami o działalności gospodarczej, podstawę do wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej wpisu o podjęciu takiej działalności przez osobę fizyczną lub cofnięcia koncesji na prowadzenie takiej działalności,
– przez pracodawcę, wobec którego wszczęte jest postępowanie likwidacyjne na podstawie odrębnych przepisów (art. 3 ustawy).
Sytuacje związane z upadłością ustala sąd gospodarczy, natomiast stwierdzenie pozostałych przypadków niewypłacalności należy do dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy, przy czym za dzień wystąpienia niewypłacalności uważa się datę postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości, względnie dzień, w którym postanowienie o odrzuceniu lub oddaleniu wniosku o stwierdzenie upadłości stało się prawomocne. W przypadku utraty płynności finansowej decydujące znaczenie ma dzień wystąpienia okoliczności powodujących niemożność zaspokojenia roszczeń pracowniczych albo dzień wszczęcia postępowania likwidacyjnego.
Prawo do świadczeń z funduszu przysługuje zarówno byłym, jak i obecnym pracownikom zatrudnionym u pracodawcy mającego obowiązek opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, członkom ich rodzin (uprawnionym do renty rodzinnej), jak również osobom wykonującym pracę zarobkową u tego pracodawcy na innej podstawie aniżeli stosunek pracy, jeżeli z tego tytułu podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
Z wnioskiem o wypłatę świadczeń może wystąpić zarówno sam uprawniony, jak i pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem pracodawcy niezwłocznie po wystąpieniu przyczyn niewypłacalności.
Wypłaty dokonuje kierownik Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych właściwy ze względu na siedzibę niewypłacalnego pracodawcy na podstawie:
• wniosku uprawnionej osoby lub
• sporządzonego przez pracodawcę, likwidatora, syndyka lub inną osobę sprawującą zarząd majątkiem pracodawcy w terminie miesiąca od wystąpienia niewypłacalności:
– zbiorczego wykazu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych, obejmującego świadczenia podlegające zaspokojeniu za okres poprzedzający dzień wystąpienia niewypłacalności, jak również
– wykazu uzupełniającego w stosunku do świadczeń powstałych po dniu wystąpienia niewypłacalności.
Spory powstałe w związku z odmową wypłaty świadczenia pracowniczego ze środków funduszu rozstrzyga sąd właściwy w sprawach z zakresu prawa pracy.

Świadczenia gwarancyjne

Możemy wyróżnić dwie grupy świadczeń, które podlegają zaspokojeniu ze środków funduszu:
• wynagrodzenia za pracę oraz
• inne świadczenia, m.in.:
– wynagrodzenie za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
– wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy w przypadku czasowej niezdolności pracownika do pracy oraz jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
– świadczenie wyrównawcze oraz zasiłek chorobowy,
– wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego,
– odprawa pieniężna w przypadku rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 6 ustawy).
Ustawa nakłada wiele ograniczeń:
• ograniczenie czasu – wysokość zaspokojonego roszczenia o wypłatę wynagrodzenia przysługuje za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności lub ustania stosunku pracy, jeżeli zdarzenia przypadają w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności lub ustania stosunku pracy,
• ograniczenie wysokości – wynagrodzenia i inne wymienione w ustawie świadczenia przysługujące uprawnionemu nie mogą łącznie za okres jednego miesiąca przekraczać przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego w Monitorze Polskim, a w przypadku wypłaty odprawy pieniężnej – jego wielokrotności, gdy podstawę do określenia wysokości świadczenia stanowi wielokrotność wynagrodzenia,
• ograniczenie czasu wystąpienia zdarzenia powoduje, iż skuteczne dochodzenie zaspokojenia roszczeń przez fundusz możliwe jest tylko w przypadku, gdy uprawnienie do nich powstało w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności, a w przypadku odprawy pośmiertnej – również w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące po tym dniu.
Wypłata świadczeń pracowniczych ze środków funduszu powoduje powstanie po jego stronie roszczenia regresowego w stosunku do pracodawcy lub masy upadłości o zwrot zaspokojonych świadczeń.

Przemysław Szpik


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA