Zmiana właściciela zakładu a układ zbiorowy

W razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę układ zbiorowy wygasa. Jednak nowy pracodawca musi stosować jego przepisy przez rok od przejęcia. Po upływie tego okresu może wypowiedzieć wynikające z niego warunki pracownikom. Natomiast w przypadku pozostałych osób objętych układem przestaje stosować jego postanowienia bez żadnych formalności.
Przejście zakładu pracy to każda czynność lub zdarzenie prawne (np. sprzedaż, fuzja), które powodują objęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę. Przejście może być całkowite – nowy pracodawca przejmuje całość dotychczasowego zakładu pracy lub częściowe – przejmuje części dotychczasowego zakładu pracy. Nowy pracodawca automatycznie staje się stroną (pracodawcą) w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 k.p.).

Układ zbiorowy

Przejście zakładu pracy (w całości czy w części) wywołuje skutki w odniesieniu do układów zbiorowych pracy (art. 2418 k.p.). Jeżeli dotychczasowy pracodawca był objęty układem zbiorowym pracy, fakt przejęcia zakładu pracy (bez względu na sposób) nie zwalnia automatycznie nowego pracodawcy z obowiązku stosowania postanowień układowych.
W okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę do pracowników stosuje się bowiem postanowienia układu, którym byli objęci przed przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Postanowienia układu stosuje się w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę (art. 2418 par. 1 k.p.). Z tego przepisu wynika, że:
• zasadę tę stosuje się do postanowień zakładowego i ponadzakładowego układu zbiorowego,
• w momencie przejścia zakładu pracy nowy pracodawca nie staje się stroną układu zbiorowego, ale ma jedynie obowiązek stosowania jego postanowień przez oznaczony czas,
• w odniesieniu do przejmowanego zakładu pracy (całości lub części) układ wygasa, a tylko jego postanowienia stosuje się przez określony czas.

Sytuacja pracowników

W razie przejścia części zakładu pracy na pracodawcę, który przed dokonaniem tych zmian funkcjonował i zatrudniał pracowników, często dochodzi do konfrontacji postanowień układu zbiorowego z warunkami obowiązującymi u tego pracodawcy. Mimo więc, że przejmowany zakład pracy stanowi integralną część nowego pracodawcy, sytuacja pracowników poszczególnych części jest różna.
Przejmowani pracownicy objęci są bowiem postanowieniami dotychczasowego układu zbiorowego pracy. Jeżeli są to postanowienia korzystniejsze niż warunki obowiązujące u przejmującego pracodawcy, przez jeden rok są w uprzywilejowanej sytuacji w porównaniu z pozostałymi pracownikami. Taka czasowa dysproporcja jest dopuszczalna przez prawo. Przed upływem roku pracodawca nie może zrównać pozycji przejętych pracowników z warunkami pracy i płacy obowiązującymi w jego firmie.
U przejmującego pracodawcy mogą obowiązywać korzystniejsze warunki niż ustalone w układzie przejmowanej firmy. Powoduje to dysproporcję uprawnień pracowników. Pracownicy przejęci są w gorszej sytuacji niż pozostali zatrudnieni. Jest to jednak zgodne z prawem i może trwać przez rok. Jednak pracodawca może stosować do przejętych pracowników korzystniejsze warunki niż wynikające z dotychczasowego układu (art. 2418 par. 1 zd. 3 k.p.). Może więc ujednolicić uprawnienia pracownicze, ale nie ma takiego obowiązku. Zastosowanie korzystniejszych warunków powoduje przekształcenie treści stosunków pracy za dorozumianą zgodą przejętych pracowników.
Układ zbiorowy pracy rozwiązuje się:
• na skutek upływu terminu, na który został zawarty,
• z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron,
• na podstawie zgodnego oświadczenia stron (za porozumieniem).

Po upływie roku

Upływ obowiązkowego okresu stosowania postanowień dotychczasowego układu zbiorowego pracy nie powoduje automatycznego wygaśnięcia tych postanowień i zaprzestania ich stosowania wobec przejętych pracowników. Zgodnie bowiem z art. 2418 w par. 2 k.p., po upływie okresu stosowania dotychczasowego układu wynikające z tego układu warunki umów o pracę lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy stosuje się do upływu okresu wypowiedzenia tych warunków. Ponadto stosuje się art. 24113 par. 2 zdanie drugie k.p.
Pracodawca, który zamierza pogorszyć warunki zatrudnienia w stosunku do wynikających z postanowień układu zbiorowego pracy, musi je wypowiedzieć. Dokonując wypowiedzenia zmieniającego (wypowiedzenia warunków pracy lub/i płacy) pracodawca nie jest ograniczony powszechną i szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Zgodnie bowiem z art. 24113 par. 2 zdanie drugie k.p., przy wypowiadaniu dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu.
Pracodawca może zatem w tym zakresie wypowiedzieć warunki pracy lub/i płacy, np. chronionym działaczom związkowym, pracownicom w ciąży i korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Nie jest także wymagana konsultacja ze związkami zawodowymi zamiaru wypowiedzenia (art. 38 k.p.). Ponadto możliwe jest dokonanie wypowiedzenia w czasie urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Pogorszenie warunków zatrudnienia w odniesieniu do postanowień układowych jest więc ułatwione. Jednak zasada ta dotyczy wyłącznie warunków wynikających z układu zbiorowego pracy. W tym trybie nie można pogorszyć warunków, które nie wynikają z rozwiązanego układu zbiorowego pracy. Wypowiadając dotychczasowe warunki pracy lub/i płacy pracodawca powinien jednocześnie zaproponować nowe warunki.
W przedstawionej sytuacji strony stosunku pracy mogą zmienić warunki pracy lub/i płacy również za pomocą porozumienia zmieniającego.

Nie dla pracowników

Układ zbiorowy pracy w wielu przypadkach przyznaje uprawnienia osobom niebędącym pracownikami, np. członkom rodziny pracowników, osobom świadczącym pracę na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia. Osoby takie, nawet gdy nie świadczą pracy na rzecz pracodawcy, a były objęte postanowieniami układu, w przypadku przejścia zakładu pracy zostają przejęte przez nowego pracodawcę (niejako wraz z pracownikiem), np. członkowie rodziny pracownika.
Zgodnie z art. 2418 par. 3 k.p., jeżeli nowy pracodawca przejmuje również inne osoby objęte układem obowiązującym u dotychczasowego pracodawcy, stosuje postanowienia układu dotyczące tych osób przez okres jednego roku od dnia przejęcia. Po upływie tego okresu postanowienia układu stosowane wobec tych osób automatycznie wygasają. W tym przypadku pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzeń.

Ewa Wronikowska


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...