REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana właściciela zakładu a układ zbiorowy

REKLAMA

W razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę układ zbiorowy wygasa. Jednak nowy pracodawca musi stosować jego przepisy przez rok od przejęcia. Po upływie tego okresu może wypowiedzieć wynikające z niego warunki pracownikom. Natomiast w przypadku pozostałych osób objętych układem przestaje stosować jego postanowienia bez żadnych formalności.
Przejście zakładu pracy to każda czynność lub zdarzenie prawne (np. sprzedaż, fuzja), które powodują objęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę. Przejście może być całkowite – nowy pracodawca przejmuje całość dotychczasowego zakładu pracy lub częściowe – przejmuje części dotychczasowego zakładu pracy. Nowy pracodawca automatycznie staje się stroną (pracodawcą) w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 k.p.).

Układ zbiorowy

Przejście zakładu pracy (w całości czy w części) wywołuje skutki w odniesieniu do układów zbiorowych pracy (art. 2418 k.p.). Jeżeli dotychczasowy pracodawca był objęty układem zbiorowym pracy, fakt przejęcia zakładu pracy (bez względu na sposób) nie zwalnia automatycznie nowego pracodawcy z obowiązku stosowania postanowień układowych.
W okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę do pracowników stosuje się bowiem postanowienia układu, którym byli objęci przed przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Postanowienia układu stosuje się w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę (art. 2418 par. 1 k.p.). Z tego przepisu wynika, że:
• zasadę tę stosuje się do postanowień zakładowego i ponadzakładowego układu zbiorowego,
• w momencie przejścia zakładu pracy nowy pracodawca nie staje się stroną układu zbiorowego, ale ma jedynie obowiązek stosowania jego postanowień przez oznaczony czas,
• w odniesieniu do przejmowanego zakładu pracy (całości lub części) układ wygasa, a tylko jego postanowienia stosuje się przez określony czas.

Sytuacja pracowników

W razie przejścia części zakładu pracy na pracodawcę, który przed dokonaniem tych zmian funkcjonował i zatrudniał pracowników, często dochodzi do konfrontacji postanowień układu zbiorowego z warunkami obowiązującymi u tego pracodawcy. Mimo więc, że przejmowany zakład pracy stanowi integralną część nowego pracodawcy, sytuacja pracowników poszczególnych części jest różna.
Przejmowani pracownicy objęci są bowiem postanowieniami dotychczasowego układu zbiorowego pracy. Jeżeli są to postanowienia korzystniejsze niż warunki obowiązujące u przejmującego pracodawcy, przez jeden rok są w uprzywilejowanej sytuacji w porównaniu z pozostałymi pracownikami. Taka czasowa dysproporcja jest dopuszczalna przez prawo. Przed upływem roku pracodawca nie może zrównać pozycji przejętych pracowników z warunkami pracy i płacy obowiązującymi w jego firmie.
U przejmującego pracodawcy mogą obowiązywać korzystniejsze warunki niż ustalone w układzie przejmowanej firmy. Powoduje to dysproporcję uprawnień pracowników. Pracownicy przejęci są w gorszej sytuacji niż pozostali zatrudnieni. Jest to jednak zgodne z prawem i może trwać przez rok. Jednak pracodawca może stosować do przejętych pracowników korzystniejsze warunki niż wynikające z dotychczasowego układu (art. 2418 par. 1 zd. 3 k.p.). Może więc ujednolicić uprawnienia pracownicze, ale nie ma takiego obowiązku. Zastosowanie korzystniejszych warunków powoduje przekształcenie treści stosunków pracy za dorozumianą zgodą przejętych pracowników.
Układ zbiorowy pracy rozwiązuje się:
• na skutek upływu terminu, na który został zawarty,
• z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron,
• na podstawie zgodnego oświadczenia stron (za porozumieniem).

Po upływie roku

Upływ obowiązkowego okresu stosowania postanowień dotychczasowego układu zbiorowego pracy nie powoduje automatycznego wygaśnięcia tych postanowień i zaprzestania ich stosowania wobec przejętych pracowników. Zgodnie bowiem z art. 2418 w par. 2 k.p., po upływie okresu stosowania dotychczasowego układu wynikające z tego układu warunki umów o pracę lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy stosuje się do upływu okresu wypowiedzenia tych warunków. Ponadto stosuje się art. 24113 par. 2 zdanie drugie k.p.
Pracodawca, który zamierza pogorszyć warunki zatrudnienia w stosunku do wynikających z postanowień układu zbiorowego pracy, musi je wypowiedzieć. Dokonując wypowiedzenia zmieniającego (wypowiedzenia warunków pracy lub/i płacy) pracodawca nie jest ograniczony powszechną i szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Zgodnie bowiem z art. 24113 par. 2 zdanie drugie k.p., przy wypowiadaniu dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu.
Pracodawca może zatem w tym zakresie wypowiedzieć warunki pracy lub/i płacy, np. chronionym działaczom związkowym, pracownicom w ciąży i korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Nie jest także wymagana konsultacja ze związkami zawodowymi zamiaru wypowiedzenia (art. 38 k.p.). Ponadto możliwe jest dokonanie wypowiedzenia w czasie urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Pogorszenie warunków zatrudnienia w odniesieniu do postanowień układowych jest więc ułatwione. Jednak zasada ta dotyczy wyłącznie warunków wynikających z układu zbiorowego pracy. W tym trybie nie można pogorszyć warunków, które nie wynikają z rozwiązanego układu zbiorowego pracy. Wypowiadając dotychczasowe warunki pracy lub/i płacy pracodawca powinien jednocześnie zaproponować nowe warunki.
W przedstawionej sytuacji strony stosunku pracy mogą zmienić warunki pracy lub/i płacy również za pomocą porozumienia zmieniającego.

Nie dla pracowników

Układ zbiorowy pracy w wielu przypadkach przyznaje uprawnienia osobom niebędącym pracownikami, np. członkom rodziny pracowników, osobom świadczącym pracę na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia. Osoby takie, nawet gdy nie świadczą pracy na rzecz pracodawcy, a były objęte postanowieniami układu, w przypadku przejścia zakładu pracy zostają przejęte przez nowego pracodawcę (niejako wraz z pracownikiem), np. członkowie rodziny pracownika.
Zgodnie z art. 2418 par. 3 k.p., jeżeli nowy pracodawca przejmuje również inne osoby objęte układem obowiązującym u dotychczasowego pracodawcy, stosuje postanowienia układu dotyczące tych osób przez okres jednego roku od dnia przejęcia. Po upływie tego okresu postanowienia układu stosowane wobec tych osób automatycznie wygasają. W tym przypadku pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzeń.

Ewa Wronikowska


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA