REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyżur dodatkowym zadaniem pracownika

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W powszechnym przekonaniu dyżur to wyłącznie domena niektórych zawodów, przede wszystkim pracowników służby zdrowia. Nie jest to pogląd prawdziwy, bowiem zgodnie z przepisami kodeksu pracy każdy pracownik może zostać zobowiązany przez pracodawcę do pełnienia dyżuru, jeżeli taki obowiązek wynika ze specyfiki jego pracy.
Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). Jest to zatem okres pogotowia poza normalnymi godzinami pracy, w którym musi pozostawać pracownik, aby w razie zaistnienia konieczności wykonywania pracy mógł ją podjąć.

Dyżur jest więc dodatkowym zadaniem roboczym, które musi być zgodne z zakresem obowiązków i umową o pracę pracownika. W takim przypadku pracownik nie może odmówić pełnienia dyżuru. Jest to bowiem jeden z obowiązków pracowniczych, mimo że pełniony poza normalnymi godzinami pracy – harmonogramem czasu pracy.

Obowiązku dyżuru nie należy mylić z obowiązkiem wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Celem dyżuru jest bowiem oczekiwanie na ewentualne wykonywanie pracy w razie zaistnienia pewnych okoliczności. Natomiast polecenie wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych wprost zobowiązuje pracownika do wykonywania określonej pracy. Ponadto praca w godzinach nadliczbowych nie może być zaplanowana, a dyżur powinien być zaplanowany i stanowić element organizacji pracy.

Dyżur medyczny

Dyżur pracowniczy należy odróżnić od dyżuru medycznego. Pracownicy wykonujący zawód medyczny mogą zostać zobowiązani do pełnienia, poza normalnymi godzinami pracy, czynności zawodowych w zakładach opieki zdrowotnej przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych. W sposób odmienny uregulowany jest sposób wynagradzania i ilość takich dyżurów.

Dyżur a czas pracy

Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Natomiast gdy podczas dyżuru pracownik wykonywał efektywnie pracę, np. usuwał awarię, czas ten należy wliczyć do jego czasu pracy.

• PRZYKŁAD
Pracownik przez 5 godzin po pracy zobowiązany był pełnić dyżur. Czekał na wezwanie w zakładzie. Przez 3 godziny nie było potrzeby interwencji. Natomiast przez 2 godziny, usuwał awarię. Oznacza to, że 2 godziny podczas których pracownik usuwał awarię, należy potraktować jako czas pracy i będzie to praca w godzinach nadliczbowych, a 3 godziny, podczas których pracownik nie wykonywał pracy, nie wlicza się do czasu pracy.

Dyżur jest pełniony poza normalnymi godzinami pracy, a więc godziny efektywnej pracy wykonywanej podczas dyżuru, muszą być traktowane jako godziny nadliczbowe i w ten sposób wynagradzane – wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych (wyrok SN z 31 stycznia 1978 r., I PRN 147/77; OSNC z 1978 r. nr 7, poz. 126).
Ponadto czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, czyli 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. Dotyczy to również dyżuru domowego (art 1515 par. 2 k.p.).

• PRZYKŁAD
Pracownik pracował w danej dobie pracowniczej 12 godzin. Może więc pełnić dyżur tylko przez 1 godzinę, bowiem tylko w ten sposób zostanie zachowana 11-godzinna norma nieprzerwanego odpoczynku dobowego – 12 + 1 + 11 = 24 godziny.


Miejsce pełnienia dyżuru

Dyżur pracowniczy może być pełniony w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, może to być również dom pracownika. W wyroku z 31 stycznia 1978 r. (I PRN 147/77; PiZS z 1979 r. nr 4, poz. 73) SN stwierdził, że „domem” nie są miejsca czasowego pobytu, nawet jeżeli pracownik ma w nich zapewnioną możliwość chwilowego wypoczynku. Okoliczność, iż pracownik ma na jednostce pływającej możliwość przespania się czy nawet chwilowego zakwaterowania, nie przekształca tej jednostki w dom i dyżuru w niej wykonywanego nie czyni dyżurem pracownika „w domu”.

Rekompensata za czas dyżuru

Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia.
Za czas, w którym pracownik pozostaje w domu, pod telefonem oczekując wezwania do wykonywania pracy, nie przysługuje mu rekompensata. Pracodawca może przyznać świadczenia za taki dyżur np. w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę. Zawsze bowiem można ukształtować prawa pracownika w sposób korzystniejszy, niż przewidują to przepisy ustaw i aktów wykonawczych.

Jeżeli pracownik nie wykonywał pracy podczas dyżuru, lecz jedynie był gotów do jej wykonywania, okresu tego dyżuru nie wlicza się do czasu pracy. Za czas dyżuru przysługuje czas wolny od pracy odpowiadający długości dyżuru, czyli w stosunku 1 : 1. Pracownik ma prawo do czasu wolnego niezależnie od tego, czy pełnił dyżur w dzień powszedni, w niedzielę, święto, dzień wolny od pracy w pięciodniowym tygodniu pracy czy w nocy. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego, powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie. Decyduje więc o­n o formie rekompensaty – wynagrodzenie czy czas wolny. Przepisy kodeksu pracy nie określają terminu, w jakim pracownik powinien otrzymać czas wolny w zamian za dyżur. Postanowienia dotyczące tej kwestii można zamieścić w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeżeli nie zostaną uregulowane w tych aktach – pracodawca sam podejmuje decyzję, biorąc zwykle pod uwagę propozycje pracownika i konieczność zapewnienia normalnej organizacji pracy.

Natomiast gdy podczas dyżuru pracownik świadczył pracę, godziny wykonywania pracy należy wliczyć do czasu pracy i traktować jak godziny nadliczbowe. Pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia za te godziny należy wypłacić dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych lub udzielić czasu wolnego. Pracodawca w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych zamiast dodatku, może z własnej woli – nawet bez wniosku pracownika – udzielić mu czasu wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. W takim przypadku czasu wolnego udziela się w stosunku 1: 1,5 (za jedną godzinę nadliczbową udziela się półtorej godziny czasu wolnego).

Ewa Wronikowska

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA