REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co może liczyć stażysta

REKLAMA

Stażysta, choć nie pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą, u którego odbywa staż, czasami musi być traktowany jak pracownik. Okres odbywania stażu ma również znaczenie dla jego dalszej kariery zawodowej.

REKLAMA

Odbycie stażu lub przygotowania zawodowego finansowanych przez powiatowy urząd pracy jest dla młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy i są zarejestrowani jako bezrobotni, okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego, co zwiększa ich szanse na znalezienie pierwszej pracy. Przyjęcie stażysty jest także korzystne dla pracodawcy. Zyskuje o­n „pracownika”, któremu może powierzyć określone zadania i czynności bez nawiązywania z nim stosunku pracy i ponoszenia z tego tytułu określonych kosztów. Nic więc dziwnego, że staż oraz odbywane na zbliżonych zasadach przygotowanie zawodowe cieszy się zainteresowaniem zarówno wśród osób pozostających bez pracy, jak i samych pracodawców.

Warunki odbywania przez bezrobotnego stażu i przygotowania zawodowego określają przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) oraz rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (Dz.U. nr 185, poz. 1912 z późn. zm.).

Niekiedy jak pracownicy

Zasadniczo status stażysty jest zupełnie inny niż pracownika, ale w pewnych kwestiach ustawodawca nakazał traktować ich identycznie. Dotyczy to w szczególności szeregu obowiązków spoczywających na pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest bowiem zobowiązany zapewnić stażyście profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników, a także przeszkolić go w zakresie bhp i przepisów przeciwpożarowych.

Kiedy staż zostanie przerwany
Bezrobotny może być pozbawiony możliwości kontynuowania stażu lub przygotowania zawodowego w przypadku:
- nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia pracy,
- naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy,
- stawienia się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania ich na stanowisku pracy.

Ponadto pracodawca ma obowiązek przydzielić bezrobotnemu odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej, jak również zapewnić mu bezpłatne napoje i posiłki profilaktyczne. W powyższym zakresie jest o­n zobowiązany kierować się zasadami przewidzianymi dla pracowników. Poza tym, tak jak w stosunku do każdego pracownika, pracodawca zobligowany jest zapoznać stażystę z obowiązującym u niego regulaminem pracy.

Bezrobotny wykonuje czynności lub zadania w wymiarze czasu obowiązującym pracownika zatrudnionego na danym stanowisku pracy lub w danym zawodzie. To, że nie dochodzi tu do nawiązania stosunku pracy z pracodawcą oznacza, że bezrobotny nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Na jego wniosek pracodawca jest jednak obowiązany do udzielenia mu 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu lub przygotowania zawodowego.

Pracodawca nie ma natomiast obowiązku prowadzenia dla stażysty ewidencji czasu pracy, choć na podstawie zawartej umowy może być o­n zobowiązany do dostarczania powiatowemu urzędowi pracy dokumentu potwierdzającego odbywanie stażu lub przygotowania zawodowego zgodnie z przyjętym programem. Na ogół dokumentem takim jest lista obecności.

Inne obowiązki

Poza wymienionymi obowiązkami na pracodawcy spoczywają także inne powinności wobec osób odbywających u niego staż lub przygotowanie zawodowe. Przede wszystkim jest o­n zobligowany zaznajomić bezrobotnych z programem stażu lub przygotowania zawodowego oraz z ich obowiązkami i uprawnieniami.

SŁOWNICZEK

PRZYGOTOWANIE ZAWODOWE W MIEJSCU PRACY – to zdobywanie nowych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych poprzez praktyczne wykonywanie zadań zawodowych na stanowisku pracy według ustalonego programu uzgodnionego pomiędzy starostą, pracodawcą i bezrobotnym.
STAŻ – to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Na pracodawcy ciąży też obowiązek bezzwłocznego, nie później jednak niż w ciągu 7 dni, informowania powiatowego urzędu pracy o przypadkach przerwania przez bezrobotnego odbywania stażu lub przygotowania zawodowego, a także o każdym dniu jego nieusprawiedliwionej nieobecności lub o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu. Pracodawca jest też zobligowany do wydania opinii o odbyciu stażu lub przygotowania zawodowego, niezwłocznie po ich ukończeniu.

W zakresie uprawnień pracowniczych

Należy podkreślić, że odbywany staż, choć jest formą aktywizacji zawodowej, ma znaczenie w zakresie późniejszego zatrudnienia i wpływa na przyszłe uprawnienia pracownicze. Zgodnie bowiem z art. 79 przytoczonej ustawy, czas pobierania stypendium w okresie stażu (także przygotowania zawodowego) wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych.

WARTO WIEDZIEĆ

W trakcie odbywania stażu stażyście przysługuje stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych (obecnie 521,90 zł), które wypłaca mu starosta.

Okres ten jest też okresem składkowym w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe ustala i opłaca starosta. Okresu stażu (pobierania stypendium) nie wlicza się natomiast do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego oraz stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Danuta Klucz

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA