REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik odpowiada również za mienie osoby trzeciej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracownik może być pociągnięty do odpowiedzialności majątkowej nie tylko za szkodę wyrządzoną w mieniu należącym do pracodawcy, ale i w mieniu będącym własnością osoby trzeciej.
Dysponowanie przez pracownika różnego rodzaju mieniem jest zjawiskiem powszechnym w procesie pracy i nie chodzi tu wyłącznie o mienie pracodawcy. Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone nie może być zatem uzależniona od tego, czy owo mienie stanowi własność zatrudniającego go zakładu czy też osób trzecich. Nie można więc przyjąć, że pracodawca może egzekwować od pracownika odpowiedzialność tylko za szkodę w mieniu własnym. Wyłączenie pracowniczej odpowiedzialności co do cudzego mienia pozostawałoby zresztą w oczywistej sprzeczności z działalnością wielu pracodawców i ich potrzebami. Wielu z nich zmuszonych jest bowiem dysponować mieniem osób trzecich, np. w punktach usługowych, przy przewozach, w komisach, sklepach czy magazynach.

Mienie powierzone

Odpowiedzialność za mienie powierzone została w przepisach kodeksu pracy uregulowana odrębnie i w przeciwieństwie do odpowiedzialności majątkowej na zasadach ogólnych oparta jest o­na na domniemanej winie pracownika. Wykazanie przez pracodawcę istnienia szkody stwarza bowiem domniemanie, że miały miejsce zawinione uchybienia pracownika, pozostające w związku przyczynowym z powstałą szkodą.
Pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w mieniu powierzonym z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się. Za mienie powierzone art. 124 par. 1 kodeksu pracy uznaje: pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, narzędzie i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Wyliczenie to nie jest wyczerpujące, dlatego należy przyjąć, iż pracodawca może powierzyć pracownikowi inne mienie z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się (par. 2).
WARTO WIEDZIEĆ
Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone nie jest uzależniona od tego, czy owo mienie stanowi własność pracodawcy czy też osób trzecich.
Warto podkreślić, że w związku z wykonywaniem przez pracownika różnych zadań, pracodawca zmuszony jest udostępniać mu także inne składniki mienia, które w przeciwieństwie do wymienionych wyżej są przekazywane jedynie do jego dyspozycji. Za szkodę wyrządzoną w tym mieniu pracownik będzie więc odpowiadał na zasadach ogólnej odpowiedzialności majątkowej (art. 114–122 k.p.).
WARTO WIEDZIEĆ
Pracodawca chcąc wyegzekwować od pracownika odszkodowanie, musi uprzednio wyrównać tę szkodę poszkodowanemu, wypłacając stosowne odszkodowanie i dopiero wówczas ma prawo żądać od pracownika rekompensaty.

Bez odpowiedzialności

Pracownik może uwolnić się od następstw majątkowych, wyrządzonej szkody w powierzonym mieniu tylko wówczas, gdy wykaże, że powstała o­na z przyczyn od niego niezależnych. W szczególności może mieć to miejsce, gdy pracodawca nie zapewni warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia (art. 124 par. 3 k.p.).
Ciężar dowodu spoczywa w tym przypadku na pracowniku, który zobowiązany jest wykazać uchybienia pracodawcy oraz zakres, w jakim o­n lub inna osoba przyczyniły się do powstania lub zwiększenia szkody (np. niezapewnienie nadzoru, właściwego wyposażenia lub warunków pracy, kradzież mienia). Na pracodawcy zaś spoczywa obowiązek udowodnienia, że powierzył pracownikowi mienie w sposób prawidłowy.
Od odpowiedzialności nie zwalnia natomiast pracownika okoliczność, że mienie, w którym powstała szkoda, nie należy do pracodawcy, ale jest własnością innej osoby. Istotne bowiem jest nie to, czyją własność stanowi mienie, lecz to, czy zostało o­no powierzone pracownikowi przez pracodawcę, w sposób odpowiadający treści art. 124 k.p.

Naprawienie szkody

Wypada przy tym wyjaśnić zasady, na jakich pracodawca powinien w takim przypadku egzekwować od pracownika należne odszkodowanie. Wątpliwość może bowiem budzić to, czy pracodawcy, który naprawił szkodę w mieniu osoby trzeciej, przysługuje względem swego pracownika, któremu mienie to powierzono z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia, roszczenie odszkodowawcze realizowane na zasadach art. 124-127 k.p.
Trzeba bowiem zgodzić się z twierdzeniem, że ujawnienie braku w powierzonym pracownikowi mieniu osób trzecich nie stanowi wyrządzenia szkody pracodawcy, który w tym momencie nie poniósł jeszcze uszczerbku majątkowego. Oznacza to, że niespełniona została przesłanka, uzasadniająca prawo żądania od pracownika odszkodowania. Pracodawca dozna szkody dopiero po zapłaceniu osobom trzecim stosownego odszkodowania.
Pracodawcy nie przysługuje zatem roszczenie o odszkodowanie w momencie stwierdzenia braku w powierzonym pracownikowi mieniu osób trzecich, lecz z chwilą naprawienia tej szkody i ma charakter roszczenia regresowego.

W pełnej wysokości

Pracodawcy, który naprawi szkodę wyrządzoną w cudzym mieniu, będzie przysługiwało roszczenie regresowe wobec pracownika. Pamiętać jednak należy, że odpowiedzialność o takim charakterze nie będzie wynikać z art. 120 par. 2 k.p. Przepis ten zamieszczony w rozdziale I działu piątego kodeksu pracy nie dotyczy bowiem odpowiedzialności pracownika za szkody wyrządzone w mieniu powierzonym.
Przyjęcie, że pracodawca może dochodzić od pracownika odszkodowania po wyrównaniu szkody poszkodowanemu ma prawnie tylko takie znaczenie, iż do stwierdzenia szkody pracodawcy konieczne jest dodatkowe zdarzenie, jakim jest wypłata odszkodowania osobie trzeciej. Pracownik zaś za wyrządzoną w ten sposób szkodę będzie odpowiadał według zasad określonych w art. 124–127 k.p. (wyrok SN z 21 grudnia 1987 r., III PZP 54/87, OSNCP 1989/9, poz. 132).
WARTO WIEDZIEĆ
Odszkodowanie w pełnej wysokości przysługuje pracodawcy także wówczas, gdy powierzone pracownikowi mienie stanowiło własność osoby trzeciej, a o­n naprawił tej osobie wyrządzoną przez pracownika szkodę.

Danuta Klucz


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA