Jak liczyć rok nienagannej pracy
REKLAMA
Rok nienagannej pracy
Przez rok nienagannej pracy rozumie się rok liczony od dnia nałożenia kary, w którym pracownik nie został ponownie ukarany jedną z wymienionych w kodeksie pracy kar porządkowych.
Nie ma wątpliwości, że okres korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego należy bez wątpienia uwzględnić w „roku nienagannej pracy”. Natomiast zaliczanie do niego innych okresów, np. urlopu bezpłatnego, macierzyńskiego czy wychowawczego uzależnione będzie od tego, czy przepisy każą wliczać je do stażu pracy czy też nie. W konsekwencji należy stwierdzić, że jeżeli przepisy prawa pracy nakazują zaliczenie danego rodzaju okresu do okresu pracy lub zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze (czyli np. długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony), powinien on być wliczany do roku nienagannej pracy.
Zgodnie z treścią art. 1865 k.p. okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Oznacza to, że okres urlopu wychowawczego powinien być wliczany do roku nienagannej pracy, o którym mowa w art. 113 k.p. Podobnie będzie w przypadku urlopu bezpłatnego udzielanego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy (art. 1741 k.p.). on również wliczany jest do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku urlopu bezpłatnego udzielanego pracownikowi na podstawie art. 174 k.p. Urlop ten nie jest bowiem wliczany do stażu pracy, nie może być więc zaliczany do roku nienagannej pracy w rozumieniu art. 113 k.p.
Urlop macierzyński
Brak odpowiedniego uregulowania dotyczącego wliczania okresu urlopu macierzyńskiego do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, wynika z faktu, iż zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267), zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego, np. urodziła dziecko. Jest to okres składkowy, a więc powinien być również wliczany do stażu pracy. W konsekwencji także do roku nienagannej pracy.
Podsumowując, usunięcie z akt osobowych pracownika informacji o ukaraniu po upływie roku nienagannej pracy jest obowiązkiem pracodawcy. W większości przypadków faktycznej nieobecności pracownika w pracy w momencie upływu roku od dnia wymierzenia kary pracodawca ma obowiązek usunąć taką informację z akt pracownika. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie: macierzyńskim, wychowawczym oraz bezpłatnym, udzielonym mu na podstawie art. 1741 k.p.
Marcin Wojewódka
REKLAMA