REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w domu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wykonywanie pracy w domu ma wiele zalet – daje większą samodzielność przy realizacji powierzonych zadań, umożliwia pogodzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi i dla wielu osób jest jedyną szansą zarobkowania. Rozwój nowoczesnych technologii, takich jak internet czy poczta elektroniczna, zwiększa zainteresowanie wykonywaniem pracy w domu.
Pracę w domu można wykonywać na podstawie umowy o pracę czy też umów cywilnoprawnych. Coraz popularniejszą formą zatrudnienia jest telepraca. W tym przypadku praca jest świadczona poza siedzibą pracodawcy, a więc może być również wykonywana w domu. Telepraca jest nie tylko zmianą miejsca wykonywania pracy, ale także zmianą sposobu organizacji i wykonywania zadań pracowniczych. Jednak telepracownik jest nadal podporządkowany pracodawcy i zobowiązany do osobistego wykonywania pracy. Ilość i jakość świadczonej pracy jest monitorowana. Pracownik porozumiewa się z pracodawcą za pomocą poczty elektronicznej, faksu i telefonu. Umowa z telepracownikiem określa sposób i formy nadzoru, zasady korzystania z urządzeń, sposób zabezpieczenia przesyłanych danych oraz odpowiedzialność za powierzone mienie.
Z telepracy często korzystają firmy zatrudniające osoby posiadające małe dzieci i niepełnosprawne. Ta forma zatrudnienia pozwala bowiem pogodzić obowiązki pracownicze z rodzinnymi oraz umożliwia zarobkowanie osobom, których stan zdrowia utrudnia codzienne stawianie się w siedzibie zakładu pracy.

Zadaniowy czas pracy

Osoby chcące pracować w domu mogą też skorzystać z zadaniowego czasu pracy. Warunki zastosowania zadaniowego czasu pracy zostały określone w kodeksie pracy w sposób bardzo ogólny. Są nimi rodzaj, organizacja i miejsce wykonywania pracy. O tym, czy miejsce wykonywania pracy uzasadnia ustalenie zadaniowego czasu pracy, decydują strony zawierające układ zbiorowy pracy, ustalający regulamin pracy lub pracodawca w obwieszczeniu.
W zadaniowym systemie czasu pracy pracownik sam decyduje, kiedy i jak dużo czasu przeznaczy na realizację konkretnego zadania, czyli samodzielnie kształtuje swój rozkład czasu pracy. Jeżeli zatem pracodawca będzie wymagał od pracownika lub telepracownika świadczenia pracy w określonych godzinach, nie powinien wprowadzać zadaniowego czasu pracy.

Umowa o dzieło

Pracę w domu umożliwia też zawarcie umowy o dzieło. Na podstawie tej umowy wykonawca (przyjmujący zamówienie) zobowiązuje się, że osiągnie ściśle określony rezultat. W umowie o dzieło nie określa się miejsca wykonywania dzieła. Dlatego np. projekty, artykuły, bilanse, opinie czy przedmioty materialne mogą powstawać także w domu wykonawcy.

WARTO WIEDZIEĆ
Pracownik może wykonywać pracę w innym miejscu niż zakład pracy, a jego podporządkowanie może być realizowane za pomocą nowych środków komunikowania się na odległość.
Na zawarcie takich umów decydują się zwykle osoby, którym nie zależy na ubezpieczeniu. Trzeba bowiem podkreślić, że gdy umowa o dzieło jest jedyną formą zarobkowania, nie stanowi o­na tytułu ani do ubezpieczeń społecznych, ani ubezpieczenia zdrowotnego. Za przyjmującego zamówienie nie są opłacane składki, a w związku z tym nie może o­n korzystać z różnych świadczeń, np. w razie choroby czy macierzyństwa.

A może zlecenie

Usługi takie, jak np. naprawa urządzeń, serwis komputerowy często wykonywane są na podstawie tzw. umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W umowach tych nie jest konieczne określenie miejsca wykonywania zlecenia, dlatego w zależności od jego rodzaju można je wykonywać w całości lub częściowo w domu.
Zaletą tej umowy jest także to, że zleceniobiorca samodzielnie decyduje o sposobie i czasie wykonania usługi. Zleceniobiorca ma ten komfort, że zobowiązuje się do starannego wykonywania powierzonego mu zadania, a nie jak osoba zawierająca umowę o dzieło, do osiągnięcia określonego rezultatu.

Praca chałupnicza

Osoby chcące pracować w domu mogą też pomyśleć o zawarciu umowy o pracę nakładczą. Praca na podstawie tej umowy jest wykonywana w dowolnie ustalonym czasie, bez bieżącego nadzoru nakładcy. Polega o­na na wytwarzaniu przez wykonawcę przedmiotów lub ich części z powierzonego materiału albo na świadczeniu usług na polecenie i rachunek nakładcy.
Choć umowa o pracę nakładczą jest podobna do umowy o pracę, to jest to zatrudnienie typu niepracowniczego. Chałupnik nie jest zatem pracownikiem. Warto jednak zastanowić się nad takim zatrudnieniem, gdyż wykonawcom przysługuje wiele uprawnień charakterystycznych dla pracowników dotyczących trwałości zatrudnienia oraz ochrony życia i zdrowia.
Osoba zdecydowana na zawarcie takiej umowy powinna wiedzieć, że musi mieć o­na formę pisemną i określać m.in. rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia oraz zasady wynagradzania. Można ją zawrzeć na: okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, czas wykonania określonej pracy, czas określony lub na czas nieokreślony.

Dodatkowe zatrudnienie

Z uwagi na trudną sytuację finansową budżetów domowych coraz więcej osób podejmuje dodatkowe zatrudnienie. Często podstawą dodatkowego zajęcia, które można wykonywać w domu, jest umowa o dzieło albo zlecenia zawarta z własnym pracodawcą.
Zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą jednak wiedzieć, że zawarcie takiej dodatkowej umowy jest możliwe wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki. Po pierwsze, na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło pracownik nie może wykonywać pracy w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, a zwłaszcza w warunkach podporządkowania co do miejsca, czasu i sposobu wykonywania umowy. Po drugie, pracownik nie może wykonywać na podstawie umów cywilnoprawnych takich samych czynności, jakie wynikają z zakresu jego obowiązków pracowniczych.
Należy zapamiętać, że niedopuszczalne jest zawieranie umowy zlecenia czy o dzieło w sytuacji, gdy zatrudnienie danej osoby wykazuje cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Z treści wymienionych umów nie może przede wszystkim wynikać podporządkowanie w zakresie wykonywania określonych czynności, np. ściśle określony czas pracy, miejsce pracy, wykonywanie poleceń przełożonych. Pracodawca, który zleca wykonanie dzieła lub usługi, może natomiast udzielać pewnych wskazówek i określać swoje wyma- gania.

Ewa Drzewiecka


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U. z 1976 r. nr 3, poz. 19 z późn. zm.).

UŻYTKOWNICY PYTAJĄ
Czy korzystać z pomocników
Pracodawca zaproponował mi wykonanie tłumaczeń na podstawie odrębnej umowy o dzieło. Zaproponowane dodatkowe zajęcie nie ma związku z rodzajem pracy określonym w umowie o pracę. Zamierzam podjąć się tłumaczenia, ale z pomocą innych osób. Czy mogę to zrobić?

TAK. W umowie o dzieło najważniejszy jest rezultat. Wykonawca nie musi osobiście wykonywać dzieła, chyba że wynika to z umowy lub z charakteru dzieła. Ponadto wykonawca może zawsze (czyli także w przypadku osobistego wykonywania dzieła) posługiwać się pomocnikami, którzy działają pod jego kierownictwem i nadzorem.
Czy możliwe nadgodziny
Zawarłem umowę o telepracę na 3 miesiące, w systemie zadaniowego czasu pracy. Pracownik wykonał wszystkie zadania. Domaga się jednak wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Czy w takiej sytuacji przysługują nagodziny?

– Zadania należy ustalać w taki sposób, aby pracownik mógł je wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p. (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy). Jeżeli pracodawca wyznaczył pracownikowi zadania niemożliwe do wykonania w „normalnym” czasie pracy, wówczas pracownik ma prawo domagać się wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Prawidłowe wyznaczenie zadań i przestrzeganie przepisów o czasie pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Natomiast w sytuacji, gdy to pracownik źle rozplanował swoją pracę – nie będzie miał prawa do dodatkowego wynagrodzenia.
 


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

30 kwietnia 2025 r. termin rozliczenia PIT za 2024 r. KAS przypomina, że niektóre ulgi trzeba wykazać samodzielnie

Do 30 kwietnia podatnicy mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT za 2024 rok. Najwygodniejszym sposobem na dopełnienie tego obowiązku pozostaje usługa Twój e-PIT, która od kilku lat zyskuje coraz większą popularność.

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

REKLAMA