REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w domu

REKLAMA

Wykonywanie pracy w domu ma wiele zalet – daje większą samodzielność przy realizacji powierzonych zadań, umożliwia pogodzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi i dla wielu osób jest jedyną szansą zarobkowania. Rozwój nowoczesnych technologii, takich jak internet czy poczta elektroniczna, zwiększa zainteresowanie wykonywaniem pracy w domu.
Pracę w domu można wykonywać na podstawie umowy o pracę czy też umów cywilnoprawnych. Coraz popularniejszą formą zatrudnienia jest telepraca. W tym przypadku praca jest świadczona poza siedzibą pracodawcy, a więc może być również wykonywana w domu. Telepraca jest nie tylko zmianą miejsca wykonywania pracy, ale także zmianą sposobu organizacji i wykonywania zadań pracowniczych. Jednak telepracownik jest nadal podporządkowany pracodawcy i zobowiązany do osobistego wykonywania pracy. Ilość i jakość świadczonej pracy jest monitorowana. Pracownik porozumiewa się z pracodawcą za pomocą poczty elektronicznej, faksu i telefonu. Umowa z telepracownikiem określa sposób i formy nadzoru, zasady korzystania z urządzeń, sposób zabezpieczenia przesyłanych danych oraz odpowiedzialność za powierzone mienie.
Z telepracy często korzystają firmy zatrudniające osoby posiadające małe dzieci i niepełnosprawne. Ta forma zatrudnienia pozwala bowiem pogodzić obowiązki pracownicze z rodzinnymi oraz umożliwia zarobkowanie osobom, których stan zdrowia utrudnia codzienne stawianie się w siedzibie zakładu pracy.

Zadaniowy czas pracy

Osoby chcące pracować w domu mogą też skorzystać z zadaniowego czasu pracy. Warunki zastosowania zadaniowego czasu pracy zostały określone w kodeksie pracy w sposób bardzo ogólny. Są nimi rodzaj, organizacja i miejsce wykonywania pracy. O tym, czy miejsce wykonywania pracy uzasadnia ustalenie zadaniowego czasu pracy, decydują strony zawierające układ zbiorowy pracy, ustalający regulamin pracy lub pracodawca w obwieszczeniu.
W zadaniowym systemie czasu pracy pracownik sam decyduje, kiedy i jak dużo czasu przeznaczy na realizację konkretnego zadania, czyli samodzielnie kształtuje swój rozkład czasu pracy. Jeżeli zatem pracodawca będzie wymagał od pracownika lub telepracownika świadczenia pracy w określonych godzinach, nie powinien wprowadzać zadaniowego czasu pracy.

Umowa o dzieło

Pracę w domu umożliwia też zawarcie umowy o dzieło. Na podstawie tej umowy wykonawca (przyjmujący zamówienie) zobowiązuje się, że osiągnie ściśle określony rezultat. W umowie o dzieło nie określa się miejsca wykonywania dzieła. Dlatego np. projekty, artykuły, bilanse, opinie czy przedmioty materialne mogą powstawać także w domu wykonawcy.

WARTO WIEDZIEĆ
Pracownik może wykonywać pracę w innym miejscu niż zakład pracy, a jego podporządkowanie może być realizowane za pomocą nowych środków komunikowania się na odległość.
Na zawarcie takich umów decydują się zwykle osoby, którym nie zależy na ubezpieczeniu. Trzeba bowiem podkreślić, że gdy umowa o dzieło jest jedyną formą zarobkowania, nie stanowi o­na tytułu ani do ubezpieczeń społecznych, ani ubezpieczenia zdrowotnego. Za przyjmującego zamówienie nie są opłacane składki, a w związku z tym nie może o­n korzystać z różnych świadczeń, np. w razie choroby czy macierzyństwa.

A może zlecenie

Usługi takie, jak np. naprawa urządzeń, serwis komputerowy często wykonywane są na podstawie tzw. umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W umowach tych nie jest konieczne określenie miejsca wykonywania zlecenia, dlatego w zależności od jego rodzaju można je wykonywać w całości lub częściowo w domu.
Zaletą tej umowy jest także to, że zleceniobiorca samodzielnie decyduje o sposobie i czasie wykonania usługi. Zleceniobiorca ma ten komfort, że zobowiązuje się do starannego wykonywania powierzonego mu zadania, a nie jak osoba zawierająca umowę o dzieło, do osiągnięcia określonego rezultatu.

Praca chałupnicza

Osoby chcące pracować w domu mogą też pomyśleć o zawarciu umowy o pracę nakładczą. Praca na podstawie tej umowy jest wykonywana w dowolnie ustalonym czasie, bez bieżącego nadzoru nakładcy. Polega o­na na wytwarzaniu przez wykonawcę przedmiotów lub ich części z powierzonego materiału albo na świadczeniu usług na polecenie i rachunek nakładcy.
Choć umowa o pracę nakładczą jest podobna do umowy o pracę, to jest to zatrudnienie typu niepracowniczego. Chałupnik nie jest zatem pracownikiem. Warto jednak zastanowić się nad takim zatrudnieniem, gdyż wykonawcom przysługuje wiele uprawnień charakterystycznych dla pracowników dotyczących trwałości zatrudnienia oraz ochrony życia i zdrowia.
Osoba zdecydowana na zawarcie takiej umowy powinna wiedzieć, że musi mieć o­na formę pisemną i określać m.in. rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia oraz zasady wynagradzania. Można ją zawrzeć na: okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, czas wykonania określonej pracy, czas określony lub na czas nieokreślony.

Dodatkowe zatrudnienie

Z uwagi na trudną sytuację finansową budżetów domowych coraz więcej osób podejmuje dodatkowe zatrudnienie. Często podstawą dodatkowego zajęcia, które można wykonywać w domu, jest umowa o dzieło albo zlecenia zawarta z własnym pracodawcą.
Zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą jednak wiedzieć, że zawarcie takiej dodatkowej umowy jest możliwe wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki. Po pierwsze, na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło pracownik nie może wykonywać pracy w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, a zwłaszcza w warunkach podporządkowania co do miejsca, czasu i sposobu wykonywania umowy. Po drugie, pracownik nie może wykonywać na podstawie umów cywilnoprawnych takich samych czynności, jakie wynikają z zakresu jego obowiązków pracowniczych.
Należy zapamiętać, że niedopuszczalne jest zawieranie umowy zlecenia czy o dzieło w sytuacji, gdy zatrudnienie danej osoby wykazuje cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Z treści wymienionych umów nie może przede wszystkim wynikać podporządkowanie w zakresie wykonywania określonych czynności, np. ściśle określony czas pracy, miejsce pracy, wykonywanie poleceń przełożonych. Pracodawca, który zleca wykonanie dzieła lub usługi, może natomiast udzielać pewnych wskazówek i określać swoje wyma- gania.

Ewa Drzewiecka


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U. z 1976 r. nr 3, poz. 19 z późn. zm.).

UŻYTKOWNICY PYTAJĄ
Czy korzystać z pomocników
Pracodawca zaproponował mi wykonanie tłumaczeń na podstawie odrębnej umowy o dzieło. Zaproponowane dodatkowe zajęcie nie ma związku z rodzajem pracy określonym w umowie o pracę. Zamierzam podjąć się tłumaczenia, ale z pomocą innych osób. Czy mogę to zrobić?

TAK. W umowie o dzieło najważniejszy jest rezultat. Wykonawca nie musi osobiście wykonywać dzieła, chyba że wynika to z umowy lub z charakteru dzieła. Ponadto wykonawca może zawsze (czyli także w przypadku osobistego wykonywania dzieła) posługiwać się pomocnikami, którzy działają pod jego kierownictwem i nadzorem.
Czy możliwe nadgodziny
Zawarłem umowę o telepracę na 3 miesiące, w systemie zadaniowego czasu pracy. Pracownik wykonał wszystkie zadania. Domaga się jednak wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Czy w takiej sytuacji przysługują nagodziny?

– Zadania należy ustalać w taki sposób, aby pracownik mógł je wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p. (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy). Jeżeli pracodawca wyznaczył pracownikowi zadania niemożliwe do wykonania w „normalnym” czasie pracy, wówczas pracownik ma prawo domagać się wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Prawidłowe wyznaczenie zadań i przestrzeganie przepisów o czasie pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Natomiast w sytuacji, gdy to pracownik źle rozplanował swoją pracę – nie będzie miał prawa do dodatkowego wynagrodzenia.
 


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA