REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na odejście przysługuje odprawa

REKLAMA

Pracownik przechodzący na rentę ma prawo do odprawy. Bez znaczenia jest rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniony, przyczyna niezdolności do pracy i charakter renty.

Odprawa rentowa uregulowana w kodeksie pracy ma charakter świadczenia powszechnego ze stosunku pracy. Przepis art. 921 k.p. statuuje bowiem zasadę, w myśl której każdemu pracownikowi przechodzącemu na rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Jest o­na traktowana jako świadczenie o charakterze socjalnym, które w związku ze zmianą statusu pracownika ma pomóc mu przystosować się do nowych warunków życiowych. Świadczenie to przysługuje więc wszystkim pracownikom, których stosunek pracy ustał w warunkach określonych w art. 921 k.p.

Konieczne warunki

Odprawa rentowa przysługuje bez względu na rodzaj umowy o pracę (terminowa czy bezterminowa), przyczynę niezdolności do pracy (ogólny stan zdrowia, choroba zawodowa czy wypadek przy pracy), zakres tej niezdolności (całkowita czy częściowa), czy charakter renty (stała czy okresowa). Nie ma również wpływu na prawo do odprawy długość okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Dla tego uprawnienia istotne znaczenie ma jednak definitywne ustanie stosunku pracy, które sprawia, że pracownik staje się wyłącznie rencistą.
Zgodnie z art. 921 par. 1 k.p. nabycie prawa do odprawy rentowej zależy więc od powstania następujących okoliczności:
• spełnienia przez pracownika warunków uprawniających do renty z tytułu niezdolności do pracy,
• ustania stosunku pracy i zmiany statusu prawnego z pracownika na osobę pobierającą świadczenie rentowe,
• związku między ustaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na rentę.

Istotny jest związek

Z punktu widzenia uprawnień do omawianego świadczenia kluczowe znaczenie ma ostatnia z wymienionych przesłanek, tj. związek między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na rentę, który niewątpliwie ma charakter przyczynowy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że następstwem przejścia pracownika na rentę jest rozwiązanie stosunku pracy, choć nie jest to jednak jedyna postać związku zachodzącego między ustaniem zatrudnienia a przejściem pracownika na rentę.
Szeroko na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 8 grudnia 1993 r. (I PRN 111/93, OSNCP 1994/12, poz. 243). W orzeczeniu tym stwierdził m.in., że przewidziany w przepisach regulujących prawo do odprawy rentowej związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do renty może mieć nie tylko charakter przyczynowy lub czasowy, ale także funkcjonalny.
Ten ostatni związek występuje wtedy, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje przed spełnieniem warunków uprawniających do renty, ale nabycie prawa do tego świadczenia i przyznanie go po ustaniu zatrudnienia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej rozwiązanie stosunku pracy.

PRZYKŁAD
Pracownik zachorował w kwietniu. W związku z tym, że zatrudniony był na podstawie umowy na czas określony do 31 sierpnia 2005 r., w tym dniu umowa uległa rozwiązaniu. Na zwolnieniu lekarskim przebywał o­n jednak do 4 listopada 2005 r., po czym wystąpił z wnioskiem o przyznanie mu renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wątpliwość w omawianej sytuacji dotyczy tego, czy w razie zawarcia umowy o pracę na czas określony przysługuje pracownikowi odprawa rentowa w sytuacji, gdy z woli stron umowa ta rozwiązała się z nadejściem ustalonego terminu, ale wcześniej niż uzyskanie przez pracownika uprawnień z tytułu niezdolności do pracy. Pomocą służyć tu może orzecznictwo sądowe, w którym wyrażono pogląd, że nawet wtedy, gdy pracownik został zatrudniony na podstawie umowy terminowej, która uległa rozwiązaniu przed nabyciem przez niego uprawnień do renty, lecz gdy zarazem jego niezdolność do pracy, spowodowana chorobą stwierdzoną w czasie zatrudnienia, doprowadziła po nieprzerwanym okresie pobierania zasiłku chorobowego do przyznania mu renty, nabywa o­n prawo do odprawy rentowej (uchwała SN z 7 stycznia 2000 r. III ZP 18/99; OSNAPiUS 2000/24/ 888).

Przepisy zakładowe

Przed wprowadzeniem do kodeksu pracy odpraw rentowych, jako świadczenia powszechnego przysługującego wszystkim pracownikom, występowały o­ne w przepisach regulujących w sposób szczególny uprawnienia niektórych kategorii pracowników oraz w układach zbiorowych pracy.
Również w obecnym stanie prawnym nie ma przeszkód, aby świadczenie to normowały odmiennie regulacje zakładowe, np. ustalały je na wyższym niż przewidziano to w kodeksie pracy poziomie. Świadczenie to może być także odmiennie uregulowane w odrębnych ustawach. Istnieją bowiem liczne przepisy, które przyznają określonym grupom pracowniczym odprawę rentową na innych zasadach niż wynika to z art. 921 k.p. Z reguły przepisy te zawierają różne pragmatyki służbowe.

PRZYKŁAD
Pracownik zatrudniony w urzędzie gminy przechodzi na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Posiada o­n 24-letni staż pracy, w tym 22 lata przepracował w urzędzie. Pracownikowi takiemu przysługuje odprawa rentowa na podstawie art. 21 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, że odprawa rentowa przysługuje w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia po 10 latach pracy, trzymiesięcznego – gdy pracownik posiada co najmniej 15 lat pracy i sześciomiesięcznego – po 20 latach pracy. W opisanej sytuacji pracownik, który legitymuje się ponad dwudziestoletnim stażem pracy, nabędzie prawo do odprawy w najwyższej, sześciomiesięcznej wysokości.

Zasady ustalania odprawy

Sposób ustalania wysokości odprawy rentowej wynika z par. 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.).
Zgodnie z treścią tego przepisu odprawę pieniężną przysługującą pracownikowi w związku z przejściem na rentę oblicza się z uwzględnieniem zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, które z kolei zostały unormowane w rozporządzeniu z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.).

Danuta Klucz


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA