Gdy pracownik idzie do wojska

Pracodawca zwykle odczuwa powołanie pracownika do czynnej służby wojskowej jako uciążliwość. Nie tylko nie może go, poza sytuacjami wyjątkowymi, zwolnić z pracy, ale także musi mu udzielić dni wolnych przed rozpoczęciem służby i wypłacić odprawę.

Zakaz wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem wynika z art. 118 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona wynikająca z tego przepisu jest dość szeroka – nie tylko nie można wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę, ale również można uznać dokonane już wypowiedzenie za bezskuteczne. Jest to możliwe, gdy okres dokonanego przez pracodawcę lub przez pracownika wypowiedzenia upływa po dniu doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika.
Powyższe zasady stosuje się nie tylko wobec pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony, ale także w stosunku do osób zatrudnionych na okres próbny. W razie upływu okresu próbnego po powołaniu pracownika do czynnej służby wojskowej umowę taką uważa się bowiem za zawartą na czas nieokreślony.

Kiedy ochrona wyłączona

Od zasady szczególnej ochrony trwałości zatrudnienia osoby powołanej do czynnej służby wojskowej są wyjątki. Pierwszy z nich dotyczy pracowników powołanych do czynnej służby wojskowej, która ma być odbywana w formie jednodniowych ćwiczeń. Kolejny związany jest z rodzajem umowy o pracę. Jeżeli bowiem pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, to umowa taka ulega rozwiązaniu z upływem określonego w niej terminu.
Warto wiedzieć, że zakaz rozwiązania umowy z pracownikiem powołanym do służby wojskowej nie dotyczy sytuacji, gdy zachodzi możliwość zastosowania szczególnego trybu rozstania się z pracownikiem. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji.

Dni wolne i odprawa

Oprócz ochrony stosunku pracy, pracownik, którego powołano do służby wojskowej, ma określone uprawnienia. Jednym z nich jest prawo do dwudniowego zwolnienia od pracy. W myśl art. 119 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej pracownik może bowiem złożyć wniosek o udzielenie dni wolnych, który jest dla pracodawcy wiążący. Jeden dzień wolny od pracy przysługuje pracownikowi, któremu doręczono kartę powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających powyżej trzydziestu dni. Trzeba jednak zaznaczyć, że pracodawca udzielający dni wolnych od pracy nie jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za ten czas wolny. Może o­n jednak dokonać takiej zapłaty z własnej inicjatywy.
Dla pracownika powołanego do służby istotne jest również prawo do odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje jednak w razie ponownego powołania do tej samej służby (art. 125 ww. ustawy o powszechnym obowiązku obrony).

WARTO WIEDZIEĆ
Nie jest możliwe obniżenie wymiaru urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik został powołany do służby wojskowej.

Rozliczenie urlopu

Czasem pracodawcy mają trudności z rozliczeniem urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi powołanemu do służby wojskowej. Muszą o­ni pamiętać, że urlop ten powinien być ustalony proporcjonalnie do czasu przepracowanego w danym roku kalendarzowym.
W praktyce mogą wystąpić różne sytuacje. Pracownik może przykładowo wykorzystać przed przystąpieniem do służby urlop w wyższym wymiarze aniżeli wynika to z dokonanych później obliczeń. Wówczas przyjmuje się, że nie jest możliwe obniżenie wymiaru urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik został powołany do czynnej służby wojskowej. Może się też zdarzyć sytuacja odwrotna, a mianowicie że pracownik nie zdąży wykorzystać urlopu przed rozpoczęciem służby. Jeszcze do niedawna powołanie do czynnej służby wojskowej było jedną z przesłanek wypłaty pracownikowi pieniężnego ekwiwalentu w zamian za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W myśl obecnej treści art. 171 kodeksu pracy, zastąpienie urlopu w naturze ekwiwalentem pieniężnym możliwe jest tylko w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. Oznacza to, że pracownik, który nie wykorzysta urlopu przed rozpoczęciem służby, będzie mógł z niego skorzystać dopiero po zakończeniu służby i powrocie do pracy. Z kolei pracownik, który był zatrudniony na podstawie umowy okresowej, a termin, na który ją zawarto, upłynie w trakcie służby, za niewykorzystany urlop nabędzie prawo do ekwiwalentu pieniężnego.

Danuta Klucz


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 z późn. zm.).


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...