REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za zakaz konkurencji przysługuje odszkodowanie

REKLAMA

Pracodawcy w różny sposób chronią swoje interesy. Jednym z nich jest zobowiązanie pracownika do okresowego niepodejmowania pracy w konkurencyjnej firmie po ustaniu zatrudnienia. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie.

Zobowiązanie do niepodejmowania pracy konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia jest przedmiotem umowy o zakazie konkurencji, jaką strony mogą zawrzeć w oparciu o art. 1012 par. 1 kodeksu pracy. Umowa taka ma charakter umowy wzajemnej, co oznacza, iż zobowiązaniu jednej ze stron odpowiada określone świadczenie drugiej strony (art. 487 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p.).
Bez wątpienia obowiązek pracownika powstrzymywania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec byłego pracodawcy ogranicza w tym zakresie podstawową zasadę wolności pracy. Ogranicza też aktywność zawodową pracownika, który przez określony czas zmuszony jest np. zrezygnować z pracy w swoim zawodzie lub branży, w której nabył największe doświadczenie.

WARTO WIEDZIEĆ
W ramach umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia pracodawca zobowiązuje się do zapłaty odszkodowania za ochronę swoich interesów lub pozycji rynkowej, a w zamian za to pracownik ogranicza swoje możliwości zarobkowania przez określony czas.
Wyrzeczenia pracownika nie mogą zatem pozostać bez odpowiedniej rekompensaty ze strony pracodawcy. Tym bardziej jest o­na uzasadniona, że za naruszenie przez pracownika zakazu konkurencji pracodawca może domagać się od niego stosownego odszkodowania.
Określenie wysokości odszkodowania rekompensującego pracownikowi ograniczoną aktywność zawodową jest koniecznym elementem umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Kodeks pracy określa jedynie minimalny pułap, pozostawiając stronom umowy swobodę w ustaleniu konkretnej jego wysokości. Oznacza to, że strony mogą przewidzieć odszkodowanie wyższe, ale nie wolno im w ogóle nie ustalić jakiegokolwiek odszkodowania ani też określić go na poziomie niższym niż gwarantowane minimum.
Może się jednak zdarzyć, że strony zdecydują się na zawarcie umowy obowiązującej po ustaniu zatrudnienia, ale nie umieszczą w niej postanowienia dotyczącego odpłatności zakazu konkurencji obowiązującego pracownika. Powstaje wówczas pytanie, czy pracodawca musi wypłacać odszkodowanie, jeśli w ogóle nie ustalono takiego świadczenia w umowie?
W orzecznictwie SN przyjęto, że brak takiej regulacji nie czyni umowy nieważną, lecz powoduje automatyczne przyznanie pracownikowi prawa do gwarantowanej ustawowo rekompensaty finansowej. W uchwale z 3 grudnia 2003 r. (III PZP 16/03 OSNP 2004/7, poz. 116) SN stwierdził bowiem, że w razie nieuzgodnienia przez strony w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy odszkodowania za powstrzymanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w minimalnej wysokości określonej w art. 1012 par. 3 k.p.
W ocenie SN umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, w której strony nie określiły stosownego odszkodowania, jest wprawdzie sprzeczna z treścią art. 1012 par. 1 k.p., lecz nie powoduje to jej nieważności. Nieskuteczny jest jedynie brak owej odpłatności, który zostaje zgodnie z art. 18 par. 2 k.p. automatycznie zastąpiony przez gwarantowane pracownikowi minimum odszkodowawcze w wysokości 25 proc. jego wcześniejszego wynagrodzenia.
Według koncepcji przyjętej przez SN zawarcie umowy o zakazie konkurencji bez jakiejkolwiek rekompensaty finansowej rodzi po stronie byłego pracownika roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości 25 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przed ustaniem zatrudnienia przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu. W razie gdy pracodawca uchyla się od zapłaty odszkodowania, były pracownik może wystąpić do sądu pracy z powództwem o jego wypłatę.

Kiedy odszkodowanie

W razie gdy w umowie o zakazie konkurencji obowiązującej po ustaniu stosunku pracy nie przewidziano dla pracownika żadnej rekompensaty finansowej, ma o­n prawo do odszkodowania w minimalnej wysokości określonej w kodeksie pracy.

Ile wynosi minimalne odszkodowanie

Minimalna kwota odszkodowania należnego byłemu pracownikowi z tytułu zakazu konkurencji nie może być niższa niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez niego w okresie zatrudnienia, nie więcej jednak niż za okres równy umownemu okresowi trwania zakazu konkurencji.
Danuta Klucz


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA