Staż swoistym okresem próbnym

Z dniem 1 listopada weszły w życie zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia. Nowo wprowadzone regulacje doprecyzowały i poprawiły budzące wątpliwości przepisy dotyczące odbywania przez bezrobotnych staży u pracodawców.

W trakcie stażu osoba bezrobotna nieposiadająca doświadczenia zawodowego zdobywa umiejętności praktyczne do wykonywania pracy. Stażystą może zostać jedynie bezrobotny, należący do jednej z dwóch poniższych grup:
• bezrobotnych do ukończenia 25 roku życia,
• bezrobotnych w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie itp. dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, którzy ponadto nie ukończyli 27 roku życia.
Warto zwrócić uwagę na to, że obecnie (tj. od 1 listopada br.) bezrobotny do ukończenia 25 roku życia to bezrobotny, który do dnia zastosowania wobec niego usług lub instrumentów rynku pracy nie ukończył 25 roku życia.

Musi być umowa

Staże odbywają się na podstawie umowy zawartej pomiędzy pracodawcą a starostą (w praktyce działającym w jego imieniu dyrektorem powiatowego urzędu pracy). Nowością wprowadzoną z dniem 1 listopada br. jest zmiana sposobu kierowania na staż. Do tego dnia starosta (lub dyrektor PUP) kierował bezrobotnego do odbycia stażu „na wniosek lub za jego zgodą”. Fragment ten wykreślono i obecnie taka zgoda nie jest konieczna. Jak bowiem pokazała praktyka, było to rozwiązanie nietrafione. Z jednej strony, przepisy wymagały zgody bezrobotnego na takie skierowanie, z drugiej zaś w art. 33 ust. 4 ustawy nakładały na starostę obowiązek pozbawienia statusu bezrobotnego osoby, która odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odbycia stażu.

Kto płaci za staż

Stażysta w czasie odbywania stażu otrzymuje stypendium równe aktualnej kwocie zasiłku dla bezrobotnych. Wypłacane jest o­no przez powiatowy urząd pracy, gdzie również załatwiane są wszystkie sprawy księgowe z tym związane. Pracodawca, który przyjął stażystę, nie ma w związku z tym żadnych stałych kosztów. Płaci jedynie za szkolenie bhp i przeciwpożarowe w zakresie wynikającym z pracy, którą ma wykonywać stażysta (na takich samych zasadach, jak szkolenia pracowników). Czasami może być także zmuszony do doposażenia stanowiska pracy dla przyjętej na staż osoby, a także, jeżeli zachodzi taka potrzeba, konieczności zapewnienia jej odzieży i obuwia roboczego. Koszty badań lekarskich mających określić zdolność do wykonywania danej pracy finansowane są z Funduszu Pracy, a przeprowadzane na wniosek powiatowego urzędu pracy.

WARTO WIEDZIEĆ
Ponieważ stażysta wykonuje takie same zadania, jak osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, okres stażu można potraktować jako swoisty (i przede wszystkim bezpłatny) okres próbny, który pozwala pracodawcy nie tylko na poznanie tej osoby, ale także na przyuczenie jej do wykonywania określonej pracy.

Obowiązki pracodawcy

Podstawowe obowiązki pracodawcy wobec stażysty określone zostały we wskazanym wyżej rozporządzeniu. Pracodawca (na zasadach dotyczących pracowników):
• zapoznaje stażystę z programem stażu,
• zapoznaje stażystę z jego obowiązkami oraz uprawnieniami,
• zapewnia stażyście profilaktyczną ochronę zdrowia,
• szkoli go w zakresie bhp, przepisów przeciwpożarowych, jak również zapoznaje go z obowiązującym w zakładzie pracy regulaminem pracy,
• przydziela mu odzież i obuwie robocze, jak również środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej,
• zapewnia stażyście bezpłatne posiłki i napoje (na zasadach określonych przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów – Dz.U. nr 60, poz. 279),
• po zakończeniu stażu wydaje bezrobotnemu opinię (zawiera o­na informacje o zadaniach realizowanych przez stażystę i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu).
Jeśli w danej firmie, na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych, obowiązują bardziej korzystne warunki zatrudnienia, np. pracownikom przysługują większe posiłki regeneracyjne niż przewidują to przepisy wskazanego wyżej rozporządzenia, korzystają z nich również zatrudnieni w niej stażyści.
Na wniosek stażysty pracodawca jest zobowiązany do udzielenia mu czasu wolnego (w tym okresie stażysta zachowuje prawo do stypendium) w wymiarze, jak stwierdzał art. 53 ust. 7 ustawy w brzmieniu sprzed wejścia w życie ostatniej nowelizacji, 2 dni za każde 30 dni odbywania stażu. Przepis ten budził wątpliwości. Niektórzy okres 30 dni odnosili bowiem do 30 dni „roboczych” (odbywanie stażu), inni do dni kalendarzowych. Nowelizacja raz na zawsze rozstrzygnęła te wątpliwości precyzując, że chodzi tu o dni kalendarzowe.

Marek Rotkiewicz

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 164, poz. 1366).
• Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (Dz.U. nr 185, poz. 1912).


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...