REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wszystkie roszczenia pracownicze ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat. Zasądzone wyrokiem sądu należności mają dłuższy termin przedawnienia – 10 lat od uprawomocnienia się orzeczenia. Taki sam 10-letni termin przedawniający mają też świadczenia przysługujące zatrudnionemu lub pracodawcy na mocy ugody sądowej.
Art. 291 k.p.
§ 1. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
§ 2. Jednakże roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia.
§ 21. Przepis § 2 stosuje się także do roszczenia pracodawcy, o którym mowa w art. 611 oraz w art. 1011 § 2.
§ 3. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, do przedawnienia roszczenia o naprawienie tej szkody stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
§ 4. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną.
§ 5. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem organu powołanego do rozstrzygania sporów, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą w trybie określonym w kodeksie przed takim organem, ulega przedawnieniu z upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zawarcia ugody.


Pytanie
Pracuję w gimnazjum w charakterze nauczyciela języka obcego już piąty rok. Pracodawca wypłaca mi więc dodatek stażowy w wysokości 5%. Niedawno odnalazłem świadectwo pracy potwierdzające okres mojego zatrudnienia u prywatnego pracodawcy. Po przedstawieniu tego dokumentu pracodawca zaczął mi wypłacać wyższy dodatek, ale od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostarczyłem świadectwo pracy. Chciałbym się dowiedzieć, czy mam możliwość dochodzenia dodatku stażowego za poprzednie okresy?

Komentarz
W przedstawionym stanie faktycznym roszczenie o wypłatę wyższego dodatku stażowego, do którego ma prawo nauczyciel niezależnie od wymiaru zatrudnienia, na pewno stało się wymagalne w dniu dostarczenia świadectwa pracy. Od tego też dnia pracownik ma 3 lata na ewentualne dochodzenie roszczeń przed sądem pracy. Problem dotyczy jednak innej materii, a mianowicie, czy pracownik może dochodzić wypłaty wymienionego świadczenia za okres np. 3 lat wstecz od dnia dostarczenia świadectwa.
W piśmiennictwie występują dwa odmienne stanowiska. Według pierwszego przy takim zapisie art. 291 § 1 Kodeksu pracy nie ma możliwości dochodzenia roszczeń 3 lata wstecz. Określony tym przepisem termin dotyczy sytuacji niewypłacania określonego świadczenia po dostarczeniu dokumentu potwierdzającego prawo do np. wyższego dodatku stażowego. Wówczas pracownik ma 3 lata na dochodzenie wypłaty zaległego świadczenia przed sądem pracy.
Występuje również inny podgląd, według którego pracownik po dostarczeniu odpowiednich dokumentów potwierdzających nabycie prawa do określonego świadczenia, w tym przypadku wyższego stażowego, może dochodzić wypłaty różnicy między niższym dodatkiem a należnym wyższym za 3 lata wstecz od dnia przedstawienia świadectwa pracy.

Pytanie
Jeden z byłych pracowników przez niewykonanie swoich obowiązków 4 lata temu wyrządził pracodawcy dość wysoką szkodę. Pracodawca powziął wiadomość o sprawcy tej szkody dopiero 6 miesięcy temu. Czy może jeszcze dochodzić naprawienia szkody przez pracownika przed sądem pracy?

Komentarz
Niestety pracodawca nie będzie mógł dochodzić swoich roszczeń w postaci naprawienia szkody przez byłego pracownika przed sądem pracy. Mimo że od powzięcia wiadomości o sprawcy szkody nie upłynął jeszcze rok, to od wyrządzenia szkody upłynęło więcej niż 3 lata – w przedstawionym stanie faktycznym okres ten wynosi 4 lata.
Drugi termin w wymiarze 3 lat spowodował, że pracodawca nie będzie mógł dochodzić swoich roszczeń, bowiem art. 291 § 2 Kodeksu pracy wyraźnie ustala, że roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia.
Wymienione terminy mają zastosowanie do roszczeń pracodawcy w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy oraz wyrównania szkody powstałej wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie.

Pytanie
Cztery lata temu prawomocnym wyrokiem sądu rejonowego została mi zasądzona odprawa w związku ze zwolnieniem mnie z pracy z winy pracodawcy. Z uwagi na to, że podobno pracodawca był w trudnej sytuacji finansowej, do chwili obecnej nie zostało mi to świadczenie wypłacone. Czy jeszcze mogę dochodzić przed sądem wypłaty tej odprawy?

Komentarz
Tak, ponieważ w tym przypadku roszczenia o wypłatę odprawy z powodu zwolnienia z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy ulegają przedawnieniu z upływem 10 lat.
Co do zasady, roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się po upływie 3 lat od dnia wymagalności. Jednak art. 291 § 5 Kodeksu pracy przewiduje w tym zakresie wyjątek, który dotyczy już orzeczonych świadczeń. I tak roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem organu powołanego do rozstrzygania sporów, tj. przez sąd pracy, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą w trybie określonym w kodeksie przed takim organem, np. przed komisją pojednawczą czy sądem pracy, ulega przedawnieniu z upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zawarcia ugody.

Joanna Skrobisz
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żałoba narodowa. Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Kwestie dotyczące wprowadzenia żałoby narodowej w Polsce uregulowane są ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Czym jest żałoba narodowa? Kiedy jest wprowadzana? Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Pociąg do Chorwacji 2025. Minister Klimczak: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece; bilety od 200 zł. PKP Intercity pracuje nad bezpośrednim połączeniem

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował 10 kwietnia 2025 r., że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. "PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, że to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji" - przekazał minister Klimczak. Dodał, że to byłby najtańszy bilet.

Otrzymałeś gotówkę na budowę domu lub zakup mieszkania od rodziców lub dziadków? To może już być przestępstwo skarbowe

Jeżeli otrzymałeś wsparcie finansowe na budowę domu lub mieszkania w formie gotówki - urząd skarbowy może uznać to za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, chyba, że dopełnisz ściśle określonych formalności, wynikających z ustawy. Ponadto, problem może mieć nie tylko obdarowany, ale również obdarowujący, który chciał wesprzeć finansowo najbliższą osobę.

Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.

REKLAMA

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Zmarł Papież Franciszek. W jaki sposób będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Watykan: zmarł papież Franciszek w Wielki Poniedziałek o godz. 7.35 [21 kwietnia 2025 r.]

W Wielki Poniedziałek zmarł papież Franciszek.

REKLAMA

Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

Rewolucja na wielkanocnych stołach Polaków: alkoholu tyle co na lekarstwo

To już drugi rok z rzędu gdy gwałtownie maleje grono osób planujących uwzględniać w świątecznych zakupach wydatki na alkohol. Jednocześnie rośnie grono tych, którzy nie mają zamiaru wydać na zakup alkoholu choćby złotówki.

REKLAMA