REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telepraca powinna znaleźć miejsce w nowym kodeksie

REKLAMA

Pracodawcy powinni być zwolnieni z obowiązku zapewnienia telepracownikom właściwych warunków pracy – uważają pracodawcy i związkowcy. Chcą, by regulacje prawne telepracy znalazły się w nowym kodeksie pracy przygotowywanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy.

Mimo że telepraca – jedna z elastycznych form zatrudnienia – jest znana w Polsce i coraz częściej stosowana przez firmy, do tej pory nie została uregulowana prawnie. Według Grażyny Spytek-Bandurskiej, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, wprowadzenie przepisów regulujących takie zatrudnienie do kodeksu pracy jest niezbędne do zachowania równowagi między elastycznością zatrudnienia a bezpieczeństwem socjalnym pracowników.
– W dobie globalizacji nie uciekniemy przed tą formą organizacji pracy. Niezasadne jednak byłoby tworzenie odrębnej ustawy regulującej telepracę. Tak istotna i rozwojowa forma świadczenia usług powinna znaleźć swoje miejsce w najważniejszej ustawie dotyczącej prawa pracy, tj. w kodeksie pracy – mówi Mieczysław Bąk, zastępca sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej. Według niego, do przygotowywanego nowego kodeksu należałoby wprowadzić uregulowania dotyczące telepracy. Powinny o­ne jednak różnić się od stosowanych do tradycyjnych form zatrudnienia i dotyczyć m.in. czasu i miejsca świadczenia pracy, nadzoru nad pracownikiem i jego wynagrodzenia za czas choroby.
Najpierw próbna ustawa
Nie wiadomo ile jeszcze potrwają prace nad nowym kodeksem. – Na razie telepracę powinna regulować ustawa przejściowa – powiedział Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. Chodzi o to – dodał – aby w trakcie obowiązywania takiej ustawy „wyłapać” ewentualne jej błędy i w kodeksie pracy zamieścić już dobrze funkcjonujące przepisy.
Jak się dowiedzieliśmy, podczas autonomicznych rozmów przy tzw. okrągłym stole do spraw dialogu społecznego zarówno pracodawcy, jak i związkowcy zgodzili się, że na pracodawcach nie powinien spoczywać obowiązek zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy. W innym przypadku uregulowanie prawne telepracy nie byłoby możliwe, choćby ze względu – jak argumentowali pracodawcy – na wysokość pomieszczeń pracy, czyli najczęściej mieszkania pracownika.
Bez kontroli miejsca pracy
Związkowcy chcieliby natomiast, by pracodawcy ponosili pełen koszt związany z zatrudnieniem pracowników w systemie telepracy, m.in. koszty urządzeń i internetu. Pracodawcy przystali na takie rozwiązanie. Zgodzili się, by do ich obowiązków należało wyposażenie stanowiska pracy pracownika w niezbędny sprzęt, oprogramowanie i szerokopasmowy internet. – Do nas należałoby także ubezpieczenie sprzętu i miejsce pracy pracownika, by ten, w razie włamania i kradzieży, nie odpowiadał za to jak za mienie powierzone – stwierdził W. Polkowski.
Partnerzy społeczni zgodzili się też, że miejsce pracy telepracownika, jakim jest najczęściej jego mieszkanie, musi pozostać jego prywatnym terytorium. Oznacza to, że pracodawca nie mógłby skontrolować pracownika w miejscu pracy (czyli jego prywatnym mieszkaniu) bez wyraźnego „zaproszenia” ze strony pracownika. Pracownik jednak musiałby udostępniać pracodawcy sprzęt do inwentaryzacji i serwisu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zalety i wady telepracy:
Plusy dla pracodawców
• wzrost wydajności pracy pracowników nawet do 50 proc.,
• mniejsza liczba absencji chorobowych pracowników oraz godzin nadliczbowych,
• możliwość zatrudnienia pracowników z regionów o niższym poziomie płac,
• zmniejszenie kosztów zatrudnienia personelu oraz ograniczenie kosztów stałych związanych z wynajmem pomieszczeń biurowych, parkingów.
Plusy dla pracowników:
• elastyczność czasu pracy,
• możliwość pracy w domu, a dzięki temu łatwiejsze godzenie obowiązków domowych z pracą zawodową,
• przestaje być istotny wiek pracownika – liczą się tylko umiejętności,
• możliwość wykorzystania sprzętu komputerowego powierzonego przez firmę dla celów osobistych pracownika i jego rodziny,
• zwiększenie bezpieczeństwa mieszkania telepracownika przed zdarzeniami losowymi.
Minusy:
• obniżanie standardów bezpieczeństwa socjalnego pracowników,
• możliwość wykluczenia społecznego telepracowników z powodu braku osobistego kontaktu ze środowiskiem pracy,
• brak identyfikacji pracowników z firmą,
• utrudnione zarządzanie pracą pracowników przez pracodawcę oraz kontrola pracowników.

Izabela Rakowska-Boroń


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA