REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje dodatkowy urlop

REKLAMA

Dodatkowy urlop wypoczynkowy to jedno z najważniejszych uprawnień pracowniczych osób niepełnosprawnych. Udzielany jest na takich samych zasadach jak zwykły urlop wypoczynkowy. Pracownik nie musi więc przeznaczać go na rehabilitację, może wykorzystać go na wybraną przez siebie formę odpoczynku.
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności (o dniu zaliczenia stanowi data wydania orzeczenia).
Urlop ten nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie przepisów odrębnych. Jednak gdy wymiar tego urlopu jest niższy niż 10 dni roboczych – pracownik niepełnosprawny ma prawo do dodatkowego urlopu na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje także wykonawcom (pracownikom) nakładczym (par. 14a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą, Dz.U. z 1976 r. nr 3, poz. 19 z późn. zm.).
Tak jak zwykły urlop
Do dodatkowego urlopu wypoczynkowego stosuje się przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopów pracowniczych. Jest o­n więc m.in. płatny.
Celem dodatkowego urlopu wypoczynkowego, tak jak urlopu udzielanego na podstawie przepisów kodeksu pracy, jest wypoczynek pracownika. Pośrednio więc ochrona zdrowia pracownika poprzez regenerację jego sił.
Prawo do urlopu ma zatem charakter osobisty i nie może być przeniesione na inną osobę. Dodatkowy urlop wypoczynkowy musi być więc udzielony pracownikowi w naturze. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego jest możliwa tylko w sytuacjach przewidzianych w kodeksie pracy, a więc w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.
Ile godzin urlopu
Urlop wypoczynkowy udzielany jest w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracowników w danym dniu (art. 1542 par. 1 k.p.).
W myśl ogólnej reguły jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Jednak ustalający ją przepis stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin. Niższą normę dobową dla pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ustala art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. Wynosi o­na 7 godzin na dobę. W związku z tym przy udzielaniu urlopu pracownikom niepełnosprawnym zaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy. W ich przypadku zatem 10 dni urlopu dodatkowego odpowiada 70 godzinom pracy.
Skrócony czas pracy nie dotyczy osób zatrudnionych przy pilnowaniu, oraz w stosunku do których na ich wniosek, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyraził na to zgodę (art. 16 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.). Dobowa norma czasu pracy tych pracowników wynosi 8 godzin.
Dodatkowego urlopu udziela się na dni, które są dniami pracy dla pracownika zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
RADZIMY
! Pamiętaj, że pracownikom zatrudnionym na niepełnym etacie proporcjonalnie obniża się wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego do ich czasu pracy.
Do kiedy można wykorzystać urlop
Prawo do urlopu dodatkowego przedawnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy. Zgodnie z art. 291 par. 1 k.p., roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Bieg trzyletniego terminu przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się w zasadzie ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Najpóźniej bowiem do tego momentu pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu, a więc zwolnić pracownika (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) od obowiązku świadczenia pracy z w celu umożliwienia mu psychofizycznej regeneracji organizmu. W uchwale z 20 lutego 1980 r. (V PZP 6/79; OSNC z 1980 r. nr 7-8, poz. 131) SN stwierdził również, że termin przedawnienia roszczenia urlopowego może rozpocząć swój bieg w innym terminie niż koniec roku kalendarzowego, jeżeli wynika o­n ze szczególnych przepisów kodeksu pracy lub innych aktów normatywnych.
Urlop a turnus rehabilitacyjny
Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.). Jednak łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy na udział w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Turnus to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączona z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu (art. 10c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.). Innym celom służą więc dodatkowy urlop wypoczynkowy i turnus rehabilitacyjny.
Osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie będzie mogła skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, jeżeli wykorzystała z 21 dni zwolnienia od pracy na udział w turnusie rehabilitacyjnym.
Natomiast w razie wykorzystania mniejszej liczby dni (np. 10 dni) zwolnienia od pracy na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, pracownikowi przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku jeden dzień zwolnienia od pracy na uczestniczenie w turnusie nie przejdzie na następny rok (do tego zwolnienia nie stosuje się bowiem przepisów kodeksu pracy).

Ewa Brożyna


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA