REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje dodatkowy urlop

REKLAMA

Dodatkowy urlop wypoczynkowy to jedno z najważniejszych uprawnień pracowniczych osób niepełnosprawnych. Udzielany jest na takich samych zasadach jak zwykły urlop wypoczynkowy. Pracownik nie musi więc przeznaczać go na rehabilitację, może wykorzystać go na wybraną przez siebie formę odpoczynku.
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności (o dniu zaliczenia stanowi data wydania orzeczenia).
Urlop ten nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie przepisów odrębnych. Jednak gdy wymiar tego urlopu jest niższy niż 10 dni roboczych – pracownik niepełnosprawny ma prawo do dodatkowego urlopu na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje także wykonawcom (pracownikom) nakładczym (par. 14a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą, Dz.U. z 1976 r. nr 3, poz. 19 z późn. zm.).
Tak jak zwykły urlop
Do dodatkowego urlopu wypoczynkowego stosuje się przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopów pracowniczych. Jest o­n więc m.in. płatny.
Celem dodatkowego urlopu wypoczynkowego, tak jak urlopu udzielanego na podstawie przepisów kodeksu pracy, jest wypoczynek pracownika. Pośrednio więc ochrona zdrowia pracownika poprzez regenerację jego sił.
Prawo do urlopu ma zatem charakter osobisty i nie może być przeniesione na inną osobę. Dodatkowy urlop wypoczynkowy musi być więc udzielony pracownikowi w naturze. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego jest możliwa tylko w sytuacjach przewidzianych w kodeksie pracy, a więc w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.
Ile godzin urlopu
Urlop wypoczynkowy udzielany jest w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracowników w danym dniu (art. 1542 par. 1 k.p.).
W myśl ogólnej reguły jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Jednak ustalający ją przepis stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin. Niższą normę dobową dla pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ustala art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. Wynosi o­na 7 godzin na dobę. W związku z tym przy udzielaniu urlopu pracownikom niepełnosprawnym zaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy. W ich przypadku zatem 10 dni urlopu dodatkowego odpowiada 70 godzinom pracy.
Skrócony czas pracy nie dotyczy osób zatrudnionych przy pilnowaniu, oraz w stosunku do których na ich wniosek, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyraził na to zgodę (art. 16 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.). Dobowa norma czasu pracy tych pracowników wynosi 8 godzin.
Dodatkowego urlopu udziela się na dni, które są dniami pracy dla pracownika zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
RADZIMY
! Pamiętaj, że pracownikom zatrudnionym na niepełnym etacie proporcjonalnie obniża się wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego do ich czasu pracy.
Do kiedy można wykorzystać urlop
Prawo do urlopu dodatkowego przedawnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy. Zgodnie z art. 291 par. 1 k.p., roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Bieg trzyletniego terminu przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się w zasadzie ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Najpóźniej bowiem do tego momentu pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu, a więc zwolnić pracownika (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) od obowiązku świadczenia pracy z w celu umożliwienia mu psychofizycznej regeneracji organizmu. W uchwale z 20 lutego 1980 r. (V PZP 6/79; OSNC z 1980 r. nr 7-8, poz. 131) SN stwierdził również, że termin przedawnienia roszczenia urlopowego może rozpocząć swój bieg w innym terminie niż koniec roku kalendarzowego, jeżeli wynika o­n ze szczególnych przepisów kodeksu pracy lub innych aktów normatywnych.
Urlop a turnus rehabilitacyjny
Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.). Jednak łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy na udział w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Turnus to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączona z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu (art. 10c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.). Innym celom służą więc dodatkowy urlop wypoczynkowy i turnus rehabilitacyjny.
Osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie będzie mogła skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, jeżeli wykorzystała z 21 dni zwolnienia od pracy na udział w turnusie rehabilitacyjnym.
Natomiast w razie wykorzystania mniejszej liczby dni (np. 10 dni) zwolnienia od pracy na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, pracownikowi przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku jeden dzień zwolnienia od pracy na uczestniczenie w turnusie nie przejdzie na następny rok (do tego zwolnienia nie stosuje się bowiem przepisów kodeksu pracy).

Ewa Brożyna


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

Rewolucja w kodeksie pracy 2025. Jakie korzystne dla pracowników zmiany: czterodniowy tydzień pracy, dłuższe urlopy. Czy pracodawcy są gotowi na dodatkowe koszty

Rząd ma w perspektywie trzy wielkie reformy kodeksu pracy i kilka pomniejszych. Czy zmiany dokonają się już w 2025 roku. Kto skorzysta na nich najbardziej. Czy firmy i pracodawcy są w stanie udźwignąć ich koszty?

REKLAMA

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
MSWiA: Policjanci negocjują nowe świadczenie. W wojsku jest warte od 248 000 zł do 500 000 zł

Policja też chce mieć odprawę mieszkaniową: 250 000 zł dla kilku tysięcy policjantów? Jak w 2023 r. średnio 238 000 zł w wojsku dla żołnierzy 

REKLAMA