REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakość pracy a wynagrodzenie

REKLAMA

Świadczenie pracy określonej jakości jest istotnym elementem stosunku pracy i wpływa na wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika.


Podstawowym obowiązkiem pracownika wynikającym z art. 100 Kodeksu pracy jest sumienne i staranne wykonywanie pracy oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy. Z obowiązku tego wynika także obowiązek świadczenia pracy odpowiedniej jakości. Odpowiednia jakość świadczonej pracy obok jej rodzaju, ilości i wymaganych kwalifikacji pracownika jest podstawowym kryterium wyznaczającym wysokość wynagrodzenia. Oznacza to, że świadczenie pracy określonej jakości jest istotnym elementem stosunku pracy.
Pojęcie „pracy określonej jakości”
Świadczenie pracy określonej jakości może mieć istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika. Fakt ten potwierdza artykuł 82 Kodeksu pracy, stanowiąc, że za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Należy podkreślić, że przepis ten ma zastosowanie przede wszystkim do pracowników zatrudnionych w systemie akordowym lub premiowym, gdyż w systemach tych występuje uzależnienie wynagrodzenia od ilości i jakości wykonanych produktów lub usług.
Pozbawienie wynagrodzenia – tylko gdy pracownik zawinił
Powodem uzasadniającym pozbawienie pracownika prawa do wynagrodzenia lub jego zmniejszenia jest zawinione zachowanie pracownika powodujące pogorszenie jakości produktu lub usługi. Ważny w tym momencie jest fakt, iż powstanie produktu lub usługi gorszej jakości musi nastąpić z winy pracownika. Najczęściej wina ta będzie polegać na niezachowaniu przez pracownika należytej staranności i sumienności w wykonywaniu pracy i braku dbałości o wyniki pracy. Czasami mogą wystąpić przypadki wadliwego wykonania produktów i usług umyślnie zawinione przez pracownika. To na pracodawcy jednak będzie spoczywał ciężar wykazania, iż to z winy pracownika powstał produkt lub usługa gorszej jakości. Nie zawsze będzie to proste. Gorsza jakość pracy może być spowodowana czynnikami niezależnymi od pracownika.
Pracownik nie ponosi konsekwencji za wadliwe wykonanie pracy, jeżeli przyczyną tej wadliwości jest na przykład:
• niesprawność maszyny lub urządzenia,
• brak odpowiednich materiałów i surowców,
• nieprawidłowa technologia,
• zła organizacja pracy.
Przyczynami wyłączającymi winę pracownika będą również takie okoliczności, jak:
• przemęczenie i nadmierne obciążenie obowiązkami,
• brak stosownych kwalifikacji.
Skutki wadliwego wykonania pracy
Wadliwe wykonanie pracy może spowodować pozbawienie pracownika wynagrodzenia za pracę niezależnie od tego, czy pracodawca z tego tytułu poniósł szkodę, czy też nie. Wystąpienie szkody może skutkować dodatkowo odpowiedzialnością materialną pracownika. Oznacza to, że pracownik nie tylko nie otrzymałby wynagrodzenia za wadliwą pracę, ale także byłby zobowiązany do naprawienia szkody, która powstała w związku z wadliwie wykonaną przez niego pracą.
Jeżeli z winy pracownika powstaną wady powodujące całkowitą bezwartościowość produktu lub usługi, to pracownikowi wynagrodzenie nie przysługuje. W przypadku gdy pracownik usunie wady produktu lub usługi, to spowoduje to ustalenie przysługującego pracownikowi wynagrodzenia odpowiednio do ostatecznej jakości produktu. Wynagrodzenie nie ulegnie obniżeniu, jeżeli usunięcie wady doprowadziło do uzyskania produktu lub usługi odpowiedniej (wymaganej) jakości. W przypadku otrzymania produktu niepełnowartościowego wysokość należnego wynagrodzenia powinna być określona w takiej proporcji do wynagrodzenia pełnego, w jakiej wartość wytworzonego produktu pozostaje do jego pełnej wartości normatywnej.
Praca przy usuwaniu wad – bezpłatna
Należy jednak pamiętać, że pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas pracy przeznaczony na usunięcie wad tych produktów lub usług. Stanowi o tym paragraf drugi artykułu 82 Kodeksu pracy. Jeżeli zatem pracownik dokonuje poprawek wadliwie wykonanych produktów lub usług poza normalnymi godzinami pracy, to praca taka nie może zostać uznana za pracę w godzinach nadliczbowych.
Natomiast usuwanie wad produktów lub usług w czasie normalnych godzin pracy odbywa się kosztem pracy bieżącej, a więc wynagrodzenie pracownika powinno być pomniejszone o czas niewykonywania pracy bieżącej.
Przepisy Kodeksu pracy nie ustanawiają bezpośrednio obowiązku usunięcia przez pracownika wad wykonanych produktów i usług. Przyjmuje się jednak, że skoro pracownik jest obowiązany do sumiennego i starannego wykonywania pracy oraz stosowania się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, należy przyjąć, że obowiązek taki istnieje. Oznacza to, że pracownik jest obowiązany na żądanie pracodawcy do usunięcia wady bez dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli jest to możliwe i nie wykracza poza należytą sumienność i staranność pracownika oraz jego obowiązek dbałości o dobro pracodawcy.
Na koniec należy wspomnieć, że przepisy prawa pracy nie pozbawiają pracownika automatycznie prawa do wynagrodzenia w przypadku, gdy jakość wykonanych przez niego produktów lub usług jest niższa od wymaganej. Ostateczna decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy. Pracodawca może mimo niskiej jakości (wadliwości) pracy wykonanej przez pracownika zadecydować, że wynagrodzenie zostanie wypłacone pracownikowi w pełnej wysokości.
Serwis PP radzi
Pytanie
Wojciech R. zatrudniony jest jako piekarz w niewielkiej piekarni. Pewnego razu właściciel piekarni stwierdził, iż partia wypieków przygotowana przez Wojciech R. jest niskiej jakości i nie nadaje się do sprzedaży. Wojciech R. tłumaczył się tym, że na jakość wypieków miała wpływ gorszej jakości mąka dostarczona przez pracodawcę, na co pracownik zwracał uwagę. Czy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownika za złą jakość pracy?

Odpowiadamy
Pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia pracownika za złą jakość wykonanej pracy, ponieważ brak jest winy po stronie pracownika. To pracodawca dostarczył niepełnowartościowe półprodukty, na co zwrócił uwagę pracownik, zatem pracodawca ponosi odpowiedzialność za ostateczny wynik pracy w tym przypadku.

Pytanie
Zenon W. jest zatrudniony jako mechanik w warsztacie samochodowym. Pewnego dnia Zenon W. miał wykonać prostą naprawę nowego modelu samochodu, z którym jednak wcześniej nie miał do czynienia. Mimo polecenia przełożonego, by zapoznał się ze szczegółową instrukcją dotyczącą napraw, pracownik zignorował je i postanowił wykonać naprawę kierując się jedynie swoją „intuicją”. Spowodowało to, że po odbiorze auta właściciel stwierdził, iż w dalszym ciągu jest niesprawne. Dopiero wtedy Zenon W. zapoznał się z instrukcją i szybko wykonał naprawę auta, którą jednak zakończył już po godzinach pracy.
Czy Zenonowi W. przysługuje wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych przy naprawie auta?

Odpowiadamy
Pracownik z własnej winy wadliwie wykonał usługę. Po godzinach pracy jedynie poprawiał swoje błędy. Oznacza to, że za czas, w którym pracownik usuwał wadę świadczonej usługi, wynagrodzenie oraz dodatek nie będzie mu przysługiwać.

Rafał Jaroszyński



Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA